KOSGEB Girişimcilik kursunda yeni dönem başlıyor

Akhisar Bakkallar ve Benzerleri Esnaf Odası, ilçemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilere destek olmak adına, İŞKUR ve KOSGEB ile işbirliği içinde “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” düzenleyecek.

KOSGEB Girişimcilik kursunda yeni dönem başlıyor

5 Aralık – 9 Aralık 2016 tarihleri arasında, Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenecek olan eğitimle 25 kursiyere eğitim verilmesi amaçlanıyor.
 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Akhisar Bakkallar ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Zafer Kara: “Son zamanlarda gerek üyelerimizden gerekse ticarete atılmak isteyen vatandaşlarımızdan yoğun bir talep gelmeye başlamıştı. Biz de ilçemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilerimize destek olmak adına uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenlemeye karar verdik.
 
Ekonomiye yeni girişimcilerin kazandırılması istihdam demek, üretimde ve mükellef sayısında artış demek. Kalkınmanın ve ekonomide sürdürülebilir refahın yakalanabilmesi ancak bu yolla sağlanabilecektir.” dedi.
 
Girişimciliğin bütün icatlardan daha önemli hale geldiğine dikkat çeken Zafer Kara; “Hayal kuran, hayallerini yazan ve hayalleri için mücadele eden insanlara ihtiyacımız var.
 
Ülkemizin içinden geçmekte olduğu bu sıkıntılı süreçte, bir ve birlik olmanın önemini bir kez daha kavradık. Biz de oda olarak, kurumların ortak paydada buluşarak iş üretebilmesinin, tek başlarına iş üretebilmelerinden kolay olduğunun bilinciyle, İŞKUR ve KOSGEB ortaklığında bu yola çıkmaya karar verdik.” dedi.
 
İŞKUR Akhisar Hizmet Merkezi Müdürü Yunus Yorgancı ise “Sivil toplum kuruluşlarının ve meslek kuruluşlarının girişimcilik programlarına destek veriyoruz. KOSGEB’le her zaman yakın işbirliği içerisinde olmaya özen gösteriyoruz. Çünkü girişimcilik de işsizlikle mücadelede önemli bir yöntemdir. İstihdam politikalarının geliştirilmesi açısından yeni girişimcilere ihtiyaç duymaktayız. Çalışkanlığı ve üretkenliği ile tanıdığım Sayın Başkanımız Zafer Bey, konuyu açınca bu işin içinde olmaktan onur duyacağımızı ifade ettim.
 
İŞKUR olarak yılda iki kez, kendi işini kurma isteyen ve girişimcilik eğitimi almış engelli vatandaşlarımızın sunduğu projelere 36 bin TL karşılıksız, hibe veriyoruz. KOSGEB desteği dışındaki bu teşvik konusunu açınca Zafer Bey’in engelli vatandaşlarımızın da bu eğitimde yer almaları yönündeki desteğini görmekten de mutluluk duyuyorum.” dedi.
 
5 gün sürecek, 32 saatlik temel eğitimin dışında ek modüllerle KOSGEB destekleri, yeni iş kuranlara dönük desteğin mevzuatı, başvuru aşamaları, iş planın hazırlanması, pazar araştırmasının yapılması, yönetim planı oluşturulması, yatırım fizibilitelerinin yapılması ve e-ticaret konuları işlenerek, katılımcılarda girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak, eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazandırmak hedeflenmektedir.
 
Eğitime katılacak kursiyerlerden işsiz olan katılımcılara günlük 20 lira cep harçlığı İŞKUR tarafından ödenecek.
 
Eğitimi başarı ile tamamlayıp “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi” alanlar işletmelerini açtıkları takdirde KOSGEB mevzuatı çerçevesinde 50 bin liraya kadar hibe, 100 bin liraya kadar da geri dönüşümlü olmak üzere, 150 bin liraya kadar destek kredisi verilecek. Kredinin hibe olmayan kısmının geri ödemesi de, işletme kurulduktan 2 yıl sonra üçer aylık eşit taksitlerle faizsiz olarak yapılacak.
 
KOSGEB desteği dışında İŞKUR’un Engelli Kendi İşini Kurma Projesine başvuracak engelli katılımcılara ise kuruluş işlemleri desteği kapsamında en fazla 2.000 lira, işletme gideri desteği olarak fazla 4 bin lira ve kuruluş desteği olarak da en fazla 30 bin lira olmak üzere toplam 36 bin hibe verilecek.
 
Başvurular 2 Aralık 2016 Cuma gününe kadar İŞKUR Akhisar Hizmet Merkezine şahsen yapılabilecektir. (0.236.412 31 12)
 
(Basın Bülteni)
 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 23:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber