DOĞU AVRUPA KARA TESLİM!

Bosna-Hersek, Sırbistan ve Karadağ’da aralıksız devam eden yoğun kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi.

DOĞU AVRUPA KARA TESLİM!

 

Saraybosna kent merkezinde kar kalınlığı sabah saatlerinde 1 metre olarak ölçülürken, Byelaşnitsa ve İgman Dağı'ndaki kayak merkezlerinde kar kalınlığı 2.5 metreyi geçti.
 
Son yılların en etkili kar yağışının hakim olduğu Bosna-Hersek'te karla mücadele ekipleri aralıksız çalışma yürütmelerine rağmen yetersiz kalıyor.
 
Başkent Saraybosna'daki belli başlı kullanılan ana yollar hariç diğer tüm cadde ve sokaklar karlar altında kaldı.

SEFERLER YAPILAMIYOR
 
Toplu ulaşım araçlarının önemli kısmı seferlerini yapamazken, yetkililer halka ihtiyaçları olmamaları halinde evlerinde kalma ve araçlarıyla yola çıkmama uyarısında bulunuyor.
 
Bu arada, etkisini hiç kaybetmeden devam ettiren kar yağışı nedeniyle cadde ve sokaklarda karlar altında kalan araçlar ilginç görüntüler oluşturuyor.
 
ÜLKENİN TAMAMI KAR ALTINDA
 
Federal Sivil İşleri Müdürü İsmet Sendiç de gazetecilere yaptığı açıklama, ülkenin tamamına yakınının karlar altında olduğunu belirterek, yerel yönetimlerin baş edemediği sorunlara kendilerinin müdahil olacaklarını bildirdi.
 
Yoğun kar yağışı nedeniyle Karadağ, Sırbistan ve Hırvatistan'la olan bazı sınır kapıları geçişlere kapatıldı. Saraybosna, Tuzla ve Banya Luka'daki havaalanlarında da uçak seferleri etkili kar yağışı nedeniyle iptal edildi.
 
100 KİŞİ MAHSUR KALDI
 
Saraybosna-Foça kara yolunun Tuhalji mevkisinde çığ düştü. Çığ nedeniyle kapanan yolda aralarında öğrenci ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 100 yolcu mahsur kaldı. Mahsur kalan yolcular, bölgeye gelen Sivil Savunma ve karla mücadele ekiplerince kurtarıldı.
 
Öte yandan, Bosna-Hersek'teki önemli haber sitelerinden "Sarajevo-x", kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle Saraybosna'da 5, Mostar'da ise 1 kişinin donarak öldüğünü duyurdu. Ancak bu haberle ilgili resmi kaynaklar herhangi bir açıklama yapmadı.
 
SIRBİSTAN OLAĞANÜSTÜ DURUM İLAN ETTİ
 
Kar yağışının etkili olduğu Sırbistan'da ise 27 belediye olağanüstü durum ilan etti.
 
Sırbistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar Servisi Müdürü Predrag Mariç, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin yoğun kar yağışı nedeniyle ülke genelinde olağanüstü durum ilan etmeyi değerlendirdiğini bildirdi.
 
Hükümetin şu anda karla mücadele çalışmalarında sıkıntı yaşayan belediyelere yakıt ve acil destek verme kararı aldığını ifade eden Magriç, aşırı kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle ülke kapsamında yaklaşık 17 bin ilköğretim ve lisede öğrencilerin dün okullarına ulaşamadığını, bu nedenle okullarda eğitime 1 hafta ara verilmesinin planlandığını bildirdi.
 
Magriç, Sırbistan genelinde soğuktan donarak ölenlerin sayısının bugün itibariyle 6'ya yükseldiğini belirtirken, yolları kapalı köylerde hastaların tahliyesi için ekiplerin çalışma yürüttüğünü ve dün aralarında 1 hamile kadının da bulunduğu 22 kişinin hastanelere kaldırıldığını bildirdi.
 
Sırbistan'ın Valyevo belediyesinde ise kar kalınlığı 2 metre olarak ölçüldü. Bölgedeki birçok köyle ulaşımın sağlanamadığı Valyevo'da, yetkililer vatandaşlara evlerinden çıkmama çağrısında bulundu.
 
Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da da şehir içi trafikte büyük sorunlar yaşanıyor. Belgrad Büyükşehir Belediye Başkanı Jivorad Ancelkoviç, 350 araç, 3500 işçiyle karla mücadele çalışması yaptıklarını, yolların ulaşıma açık tutulması için yoğun bir çaba harcadıklarını kaydetti.
 
SANCAK'TA KAR 2 METREYİ BULDU
 
Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki kentlerde de kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.
 
Sancak'taki olağanüstü durum ilan eden belediyelerden Syenica da kar kalınlığının yaklaşık 2 metreyi bulduğu ve elektriklerde sorun olduğu öğrenildi.
 
Sancak'ın Tutin kentinde de sürekli kar yağışı nedeniyle olağanüstü durum ilan edildi. Kentin kriz masası yetkilileri, sadece kara yollarını açık tutmayı başardıklarını, birçok köy yoluyla ulaşımın sağlanamadığı bildirildi.
 
Sırbistan'ın elektrik dağıtım şirketi "Elektrosrbija" yaptığı açıklamada, elektrik dağıtımında aksamalara karşı, ekiplerinin Syenica ve Peşter Yaylası'ndaki uzak bölgelerde, eksi 30 derecenin altında, 2 metre yüksekliğinde karla mücadele ederek, elektrik hatlarındaki arızaları gidermeye çalıştıkları kaydedildi.
 
KARADAĞ'DA HAYAT DURDU
 
Karadağ'da etkili olan kar yağışı başkent Podgorica başta olmak üzere birçok kentte hayatı durma noktasına getirdi. Karadağ'da özellikle kara yollarında meydana gelen çığ nedeniyle çok sayıda araç mahsur kaldı.
 
Podgorica-Kalaşin karayolunda ise çığ düşmesi sonucu aracında mahsur kalan Brano Kljajiç adlı 54 yaşındaki kişi donarak öldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber