Doları, faizi bırakın gayrimenkule yönelin

Geçtiğimiz yılın başından itibaren yatırımcının temkinli davrandığı gayrimenkul sektörü sıkıntılı süreç yaşamaya devam ediyor. 

*

Ancak doların son zamanlarda 5.70 bandının altında seyretmesi ve 25 Temmuz 2019’da Merkez Bankası’nın PPK toplantısında faiz indirimi çıkması beklentisi hem dolar hem de faizle para kazananları biraz üzebilir. Bu sayede faiz ve dolar ile kazanç bekleyen yatırımcı, yeniden dünya üzerindeki en iyi kazanç sağlayan gayrimenkule dönüş yapabilir. 

*

Gayrimenkul yatırımcısı için kısa bir fırsat doğabilir. Nedeni ise şuan piyasadaki fazlalık gayrimenkul düşük fiyat ile satılmayı bekliyor. Yeni inşa edilecek gayrimenkuller bu fiyatlardan zaten satılması imkânsız.  TÜİK’in bugün açıkladığı raporda inşaat maliyet endeksi aylık %1,69 artmış gözüküyor. Bu sebepledir ki gayrimenkul yatırımcısının bu fiyatlarla alabileceği son yatırımlar olabilir. 

Şimdi TÜİK’in inşaat maliyet raporuna bir göz atalım;

"Bina inşaatı maliyet endeksi aylık %1,67 arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre %1,67, bir önceki yılın aynı ayına göre %25,45 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %2,15, işçilik endeksi %0,65 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %25,02, işçilik endeksi %26,39 arttı."

Burada da açıklandığı gibi bir önceki yıla göre inşaat maliyetleri yüzde 25,45 civarında artış göstermiş. 

MÜTEAHHİTLER YAPILARI ESKİ FİYATTAN SATMAK İSTİYOR

Müteahhitler geçtiğimiz yıl inşa ettikleri yapıları maliyet fiyatına satmaya devam ediyor. Buda aslında yatırımcı için bir fırsat olabilir. Yatırımcılar dolar ve faizden gelirlerini kaybetmeye başladıklarında, kısa bir sürede bu fazlalık yapılara yatırımlarını döndürebilir. Ama tabi bu çok kısa sürebilir faizler ve kredi oranları düştüğünde müteahhitler de evlerin fiyatlarını artıracaktır. İşte bu geçiş sürecinde yatırımcılar ne kadar hızlı davranırsa o kadar karlı gayrimenkul sahibi olacaklar. Zaman içinde bekleyip göreceğiz. 

Soru ve görüşleriniz için yorum atabilirsiniz. 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk dil kurumu
Türk dil kurumu - 2 yıl Önce

“ şu an “ ayrı yazılır buda yazarken Hindistan’ ın ruhanı öğretmeninden bahsettiyseniz yanlış yazılmış diğer anlamı zaten yanlış. Bence en iyi yaptığınız işe dönmelisiniz “düğün haberciliği”. Yatırım tavsiyesi verecek potansiyeli kendinizde nasıl gördünüz anlayamadım çünkü. Ayrıca Türkiye’nin en saygın gazetecilerinden ders almış biri olarak şunu da belirteyim ki yüzde işareti haberde kullanılmaz.

M. Özdemir
M. Özdemir @Türk dil kurumu - 2 yıl Önce

Öncelikle yazım konusundaki eleştirileriniz ve TDK elçiliğiniz için sağ olun. Yazımda yatırım tavsiyesini TÜİK'in açıkladığı verileri örnek göstererek vermeye çalıştım. Bizim ne tavsiyesi vereceğimiz hangi konu ile ilgili yazı yazacağımızı size soracak değiliz. Siz tavsiyelerimizi eleştirecek bir şey bulamadığınız için yazım hatalarından bir şeyler çıkarmaya çalışmışsınız. Ama olsun görüşleriniz için yine teşekkürler. Kendinize yazı konusunda çok güveniyorsanız ve kimin ne tavsiyede bulunacağını bilecek kadar öz güveniniz varsa size de köşe açalım sizde yazın. Sizi engelleyen yok :)

İasksm
İasksm - 2 yıl Önce

Akhisarda ortalama bi ev 200.000tl ben bu parayla ev alsam en fazla 750 liraya kiraya verebilirim. faize yatırsam elime net 3070 tl para geçiyor. Hesap ortada mustafa bey. Şimdi faiz haram diyenler olur türkiye 2019 da 117 milyar lira vergilerimizden faiz ödenecek.

M. Özdemir
M. Özdemir @İasksm - 2 yıl Önce

Evet kısa süreçte bakarsanız haklısınız faiz kazançlı gösteriyor. Ama yazımda da belirttiğim gibi Perşembe günü TCMB PPK faizini 250 ile 300 puan düşüş bekleniyor. Bunun ardından konuk kredisi faizlerinde de hızlı bir düşüş yaşanacak. İnsanlar ev almak için faizlerin düşmesini bekliyor. Müteahhitler ise faizler düştükten bir süre sonra konut fiyatlarına zam yapacaklar. Ben konut yatırımcısının bu kısa zam yapılmadan fırsatı değerlendirebilirler demek istedim. Para sizin dilediğiniz gibi değerlendirmekte özgürsünüz. Uzun vadede gayrimenkul hep avantajlıdır.

İasksm
İasksm - 2 yıl Önce

Ben faiz indirimi o seviyede olursa doları yükselteceğini düşünüyorm. Kredi faizleri yüksek olduğu için bu gün mütheaitler ev satamıyor o yüzden bazı müthaitlerin astronomik düşük rakamlara ev sattığını duydum sanırım vadesi gelmiş borcu vardı bilemeyiz. Kredi faizleri 0.99 altına indiğini düşünelim ev fiyatları ister istemez yükselecektir. Piyasa o kadar durgun ki zeytin tüccarı bile milyonlirasını bankada bekletip piyasadan ihtiyacı kadar zeytin alıp işleyip gönderiyor aynı parayı tekrar kullanıp çarkını döndürmeye çalışıyor o milyonlirasını kullanmıyor. Uzun vadede tabiki haklısınız 2 sene evveli konuşalım bu gün 200 lük ev 110 120 liraydı.

Güray özen
Güray özen - 2 yıl Önce

Türkiye'de faizler inerse dolar tl karşısında değerlenir.Eğer perşembe günü faizler düşerse,dolar 5.95 lere doğru çıkıp 6 liralara doğru yol alır.

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber