Diyet ve Sosyal Hayat

Diyet ve Sosyal Hayat

Özellikle ortamda diyet yapan tek kişi sizseniz diyeti ve sosyal hayatı bir arada yürütmek biraz can sıkıcı olabilir. Çevrenizdeki herkes anlaşmış gibi size yemek yemeniz için ısrar eder.

‘Bir kere yemekten bir şey olmaz.

Ama bak bu kadar hazırlık yaptım senin için.’

‘Hadi bugün de ye diyete yarın başlarsın. ‘

listeyi daha fazla uzatabiliriz. Ancak tüm bu baskıdan dolayı arkadaşlarınızla görüşmenize ara vermek yerine durumu yönetmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Diyettesiniz diye kendinizi arkadaş çevrenizden soyutlamanıza hiç gerek yok. Her zaman sağlıklı bir alternatif bulunur. Gelin diyeti ve sosyal hayatı nasıl daha kolay yönetebiliriz birlikte bakalım;

Misafirliğe davet edildik!

Türk toplumunun ne kadar misafirperver olduğundan ve misafir için sofra hazırlamada sınır tanımadığından söz etmeme gerek yok sanırım. Bunun için eğer bir arkadaşınıza davetliyseniz ondan önceki öğünlerinizi biraz hafif geçirmeye özen göstererek o akşam ki kaçamaklara hazırlıklı olabilirsiniz. Eğer karşınızdakini kırmaktan çekiniyorsanız ve kendinizi yemek durumunda hissediyorsanız porsiyonlarınızı küçük tutmaya özen gösterebilirsiniz. “Ben diyetteyim asla yiyemem” demek yerine bu kadarının sizin için yeterli olduğunu söylediğinizde karşı tarafında size daha fazla ısrar etmeyeceğinden eminim .

Öğün zamanı dışarıda olmak!

Genellikle zamanının çoğunu dışarıda geçiren bireyler sağlıksız tercihler yapmak durumunda kalıyor ve bunun verdiği pişmanlık ile birlikte de motivasyonlarını kaybedip diyet serüvenine bir süre ara veriyorlar. Sonrası tabi ki bir kısır döngü.

çoğunu dışarıda geçirmeniz sizin için bir engel değil. Evet dışarıda sağlıklı alternatiflere ulaşmak zor olabilir; keşke öğünlerimi evde yiyebilsem o zaman her şey daha kolay olurdu diye düşünebilirsiniz. Ancak dışarıda olmanız öğünlerinizi kendinizin hazırlayamayacağı anlamına gelmiyor. Sağlıksız alternatiflere yönelmek yerine yanınızda her zaman ulaşabileceğiniz sağlıklı alternatifler bulundurabilirsiniz. Örneğin öğle yemeği zamanında dışarıda olacaksınız pizza, hamburger gibi alternatiflere mi yöneleceksiniz yoksa onları yiyeceğime aç kalırım daha iyi mi diyeceksiniz? İki cevap da sizi çok sağlıklı sonuçlara götürmeyecektir. Oysa ki çantanıza evden çıkarken atacağınız kepekli bir sandviç veya kurubaklagilli bir salata yanında 1 kutu ayran ile birlikte bu noktada kurtarıcınız olabilir.

Diyetteyken dışarıda yemek!

Arkadaşlarla kafede yapılan ufak bir sohbet, aileyle dışarıda yenilen güzel bir akşam yemeği sosyal hayatımızın bir parçası. Aynı zamanda stres atmak, bir şeyleri paylaşmak ve mutlu olmak için çok güzel bir ortam. Diyetteyim, diyetimi bozmayayım, bir şey yemeyeyim diye stres olmak yerine sevdiklerinizle birlikte olmanın tadını çıkarın. Birkaç küçük noktaya dikkat ederek ne diyetinizi bozmuş ne de sevdiklerinizle geçireceğiniz bu güzel zamandan vazgeçmiş olursunuz.

Dışarıda yemek yerken dikkat edilmesi gereken noktalar;

Ana yemeğe geçmeden önce çorba veya salata tüketin.

Ana öğünde tercihinizi ızgara köfte,tavuk ve balıktan yana kullanın.

Yüksek kalorili salata soslarından uzak durun.

Menülerinizin yanında gelen patates kızartması,makarna gibi seçeneklerin salata ile değiştirilmesini isteyin.

İstediğiniz 1 porsiyonluk menü aslında sizin porsiyonunuza göre fazla miktar içeriyor olabilir bunun için sipariş vermeden önce yemeğin miktarını görmek isteyin ve ona göre porsiyonunuzu ayarlayın.

Yiyemeyeceğiniz miktarda bir yemek sipariş ettiyseniz kalmasın diye bitirmek yerine paket yaptırın.

Eğer seçenekleriniz arasında ev yemeği yapan bir restaurant varsa önceliğinizi ondan yana kullanın.

Asitli içecekler yerine ayran,şalgam, maden suyu gibi içeceklere yönelin.

Kafede yapılabilecek sağlıklı tercihler;

Kahve tercihinizi kremalı kahvelerden yana kullanmayın.

Tatlı yemek istiyorsanız tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanın.

Paylaşmak kaloriyi azaltır bunu unutmayın ve tatlılarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

Çay ve kahvelerinizin yanında getirilen çikolata, lokum, kurabiye gibi ikramları garsonunuzdan geri götürmesini rica edin. Masada durdukça aklınız onda kalacaktır.

İşte bu kadar basit! Artık siz de tüm bu önerileri dikkate alarak hem sevdiklerinize zaman ayırabilir hem de diyetinizi kolayca yönetebilirsiniz. Bu sayede motivasyon dolu bir süreç geçirip hedefinize daha kısa zamanda ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın, hoşçakalın..

Diyetisyen Betül ANAMAS

Sosyal medya hesapları;
Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/
Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/

YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber