Besin Hijyeninde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hijyenimize dikkat etmemiz gereken bu günlerde sadece el hijyenimiz değil besin hijyenimizde büyük önem taşımaktadır. Mutfaklarımızda çapraz bulaşma- kontaminasyon riskini ( virüs ya da bakterinin bulaştığı bir alandan temiz olan bir alana yayılması) önleyebilmek, bağışıklığımızı güçlü tutabilmek ve hastalıklardan korunmak için besinlerimizi güvenilir şekilde hazırlamalı ve saklamalıyız. 

Besin Hijyenimiz İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

    Yiyeceklerimizi hazırlamadan önce veya hazırlık sırasında ellerimizin temiz olduğundan emin olmalıyız. Besinlere dokunmadan önce mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.
    Yiyecekleri hazırladığımız yüzey ve mutfak ekipmanlarını kullanmadan önce yıkamalı ve sterilize etmeliyiz.
    Çiğ ve pişmiş yiyecekleri hazırlık aşamasında ve öncesinde mutlaka ayrı tutmalıyız.
    Çapraz bulaşmayı önleyebilmek için et, tavuk,balık gibi çiğ besinleri hazırlarken kullandığımız bıçak, kesme tahtası gibi malzemeleri çiğ sebze ve meyve için kullanmamalıyız. Ekipmanların birbirine temasını önlemeliyiz. Kullanabileceğimiz ayrı bir ekipman yoksa iyice yıkamalı (kaynatalabilir) daha sonra diğer besin grubu için kullanmalıyız.
    Çiğ ve pişmiş besinleri saklarken buzdolabının ayrı raflarında saklamamalıyız.
    Besinleri saklamak için kullandığımız buzdolabı poşetlerini tekrar tekrar  farklı besinler için kullanmamalıyız.
    Bu süreçte et,tavuk,balık gibi yüksek riskli besinleri iyice pişirmeye özen göstermeliyiz.
    Pişmiş yemekleri 2 saatten fazla oda sıcaklığında tutmamalıyız. Eğer bekleteceksek yüksek sıcaklıkta olmasına dikkat etmeliyiz.
    Yiyeceklerimizi uzun süre buzdolabında tutmamalıyız ve dolabımızdaki yiyecekleri ‘Önce giren önce çıkar’ kuralına göre uzun süredir dolapta olan besinlere öncelik vererek tüketmeye çalışmalıyız.
    Dolabımızdaki besinlerin son kullanma tarihlerini sıklıkla kontrol etmeliyiz.
    Özellikle bu süreçte açık süt tüketmek yerine pastörize süt tüketimine özen göstermeliyiz.
    Besinleri hazırlarken temizliğinden emin olduğumuz su kaynaklarını kullamalıyız.
    Taze sebze ve meyvelerimizi kullanmadan önce iyice yıkamaya özen göstermeliyiz.

Tüm bu öneriler doğrultusunda sadece el hijyenimize değil, besinlerimizin de hijyenine dikkat edip kendimizi ve sevdiklerimizi hastalıklardan koruyalım.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın.. 

Diyetisyen Betül ANAMAS
Formidea Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Sosyal medya hesapları;
Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/
Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alper Yavuz
Alper Yavuz - 9 ay Önce

Güzel yazı tebrikler

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber