İlk olarak eski belediye hizmet binası üzerine yapılan Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nin yapılış serüvenini ve yeni dönemde nasıl kullanılacağı konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Besim Dutlulu, “bundan yaklaşık 1 buçuk yıl önce buranın projesine başladık. Bizim aklımızda daha farklı bir bina yapmak vardı ancak anıtlar kurulundan gelen karar gereği zaten 2011 yılında burası ile ilgili bir yıkım kararı verilmişti. Anıtlar kurulu bizler ilettiğinde aynen birebir dış cepheyi korumak şartıyla yapabilirsiniz. Biz dış cephesini aynı tuttuk, ama içini modern bir bina haline getirerek yaklaşık 8 ay gibi sürede yaklaşık 3 buçuk milyon TL maliyetle bu binayı bitirmek nasip oldu.

Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki kurslar 15 Haziran’da açılıyor

Buranın içerisinde 130 kişilik konferans salonu, sadece kadınların çalışacağı Kadın Kooperatifinin işleteceği “Kafe Koop”  isimli bir tane kadın kafemiz var, onun dışında yaklaşık 10 tane atölyemiz var, bir tane dans salonumuz var, toplantı salonumuz ve misafir salonumuz var. Akhisar’da gerçekten hareketli canlı bir binamız olacak. 15 Haziran gibi de kurslarımız başlayacak ve buralar daha da canlanacak, daha da güzelleşecek. Bizim amacımız 7 gün 24 saat çalışan yaşayan bir bina haline getirmek. Buradaki asıl amacımız da bu bölgedeki ekonomik hareketliliğin azalması bizleri çok üzüyordu bu da bizler için bir mihenk taşı oldu” dedi.

Merkez çarşıyı canlandırma projesine ortak oluyoruz

Öte yandan yine merkez çarşıyı canlandırmak adına uzun süredir atıl halde kalan Yeni Cami ve eski kız meslek lisesi alanlarının açılmasının ardından Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın da içerisinde bulunduğu merkez çarşıyı canlandırma projesine de el attıklarını ifade eden Başkan Besim Dutlulu, bu alanın alt kısmını esnafa ait dükkanların olduğu üst iki katı otopark olduğu bir proje planladıklarını kaydetti. Anıtlar kurulunun onay vermesi haline bu projenin de yüzde 50 ortağı olacaklarını kaydeden Başkan Dutlulu, bu bölgeyi hareketlendirmek istediklerini buradaki amaçlarının otopark sorununu da çözmek istediklerini ifade etti.

Ciddi bir asfalt seferberliği başlattık

Akhisar’da çok ciddi bir asfalt seferberliğine başladıklarını kaydeden Başkan Besim Dutlulu, merkezde sıcak asfalt ve kırsalda sathi kaplama çalışmalarının devam ettiklerine değinirken geçen hafta sonunda ise Gölet konser alanının tamamını çift kat sathi kaplama yaptıklarını ve herkesin son halini görmesini tavsiye ettiğini belirtti. Pandemi sonrası bu alanında çok güzel konserler yapmayı planladıklarını belirten Dutlulu, dört koldan şehrin her noktasında mücadele verdiklerini belirtti.

Sporda sadece altyapıyı gelişmek için konsantre oluyoruz

Futbol ile tüm yatırımlarını bundan sonra sadece alt yapıya yapacaklarını ifade eden Başkan Dutlulu, alt yapıları geliştirmek üzere her türlü desteği yapacaklarını ve Akhisarlı çocukların futbol oynamaları için mücadele edeceklerini ve Akhisar’dan futbol yıldızı yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydederek Ayşe Begüm Onbaşı gibi gurur duymak istediklerini belirtti. Bundan sonra tamamen konsantrasyonlarını alt yapı ve Akhisarlı gençlere yönelmek olduğunu bunun yanında amatör bir kulübü Akhisar Belediye bünyesine alarak tüm altyapıları bir kulüp içerisinde buluşturmak istediklerini belirten Başkan Besim Dutlulu amatör ve altyapı için tesis çalışmalarını da hızlandırdıklarını ilk olarak Akhisarspor Tesisleri yanında yeni bir tesis çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Eski demiryolu projesi daha önce de talip olduklarını ancak bu alan üzerinde TCDD bir proje hazırladığını ancak daha yapım çalışmalarının başlamadığını ifade eden Başkan Besim Dutlulu, buraya taleplerinin halen devam ettiğine vurgu yaparak başka bir projeye daha talip olduklarını da vurgu yaparak, “En son bize söylenen Devlet Demiryolları tarafından eski demiryolunun yapılacağıydı ve halen daha bekliyoruz. Ama hala Devlet Demiryolları bu yola giremiyorsa, girmeyecekse biz bu yola yine de talibiz, buradan açık açık söylüyorum. Bizim duyduğumuz Ankara’dan bir proje tadilatı yapmak istiyorlar onunla ilgili çalışıyorlar. Çalışsınlar çok da güzel olacak inşallah ama o alanın bir an önce bizim Akhisar’a kazandırmamız lazım” dedi.