Bel Çevresindeki Yağlara Dikkat

Vücudumuzda bulunan yağ miktarı kadar, yağların vücuttaki dağılımı da sağlığımız açısından önem taşır. Bölgesel yağ dağılımı erkek ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Yağın daha çok bedenin alt bölgesinde (kalçada) toplanması ‘Jenoid tip’ (Armut biçimi) olarak adlandırılır ve bu vücut tipi daha çok kadınlarda görülür. Yağın bedenin üst tarafında (bel ve üst karında ) toplanması ‘Android tip’ (Elma biçimi) olarak adlandırılır ve bu vücut tipi daha çok erkeklerde görülür.

    Karın çevresinde yağ birikimi, kalça ve vücudun diğer bölgelerinde yağ birikiminden, daha sık görülmekte ve daha fazla sağlık risklerine neden olmaktadır. Karın çevresinde yağ birikimi, obezite, kardiovasküler hastalıklar için en  önemli risk faktörlerindendir.
    
    Bel çevresi ölçümü, karın bölgesindeki yağ dağılımı ve sağlık durumunun anlaşılmasında önemli ve pratik bir gösterge olarak kullanılır. Yağın karın bölgesinde ve iç organlarda toplanması insülin direncine yol açmaktadır. İnsülin direnci ise obezite ile yol açtığı Tip 2 Diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, koroner arter hastalıkları arasındaki ilişkiyi sağlayan en önemli faktördür. 

    Tek başına bel çevresi ölçümünün erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm ve üzerinde olması hastalık riski ile ilişkilidir.

*Bel çevresi uzunluğuna göre yapılan sınıflandırma

Normal Bel Çevresi (cm)

Artmış Risk Bel Çevresi (cm)

Yüksek Risk Bel Çevresi (cm)

Erkek

<94

94-101

>102

Kadın

<80

80-87

>88

Bel Çevresi Nasıl Ölçülür?
•    Ölçüm mezura ile yapılır. En son kaburga kemiği ve kalça kemiğinin en üst kısmı arasındaki mesafenin tam ortasından bel mezur yardımı ile tam tur sarılarak ölçülür. 

Doğru bir ölçüm alabilmek için;
•    Esnemeyen mezura kullanılmalıdır.
•    Ölçüm kıyafetsiz olarak yapılmalıdır.
•    Ölçüm sırasında nefes alınmalı ve nefes tamamen verildiği an ölçüm yapılmalıdır.
•    Genellikle açken ve sabah saatlerinde ölçüm yapılmalıdır.
   İdeal oranlara ulaşmak için; fiziksel aktivite arttırılmalı, alkol gibi kötü alışkanlıklardan, paketli,şekerli, aşırı yağlı ürünlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Sağlıklı beslenme yaşam tarzı haline getirilmelidir.
  Siz de bel çevresi ölçümünüzü yapmayı ihmal etmeyin ve değerleriniz sınırda çıkarsa lütfen bir uzmandan yardım alın.

 Sağlıkla kalın, hoşçakalın.. 
                                                             Diyetisyen Betül ANAMAS
                                         Formidea Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Diyetisyeni

Sosyal medya hesapları;

Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/

Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/

 

YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber