banner113

Bayramı Sağlıklı Geçirmek İçin Öneriler

Hem bedenimizin, hem de ruhumuzun arındığı Ramazan’dan sonra eski beslenme alışkanlıklarımıza geri döneriz. Özellikle bayramla birlikte şekerler, tatlılar, çikolatalar fazlasıyla tüketilmeye başlanır. Bu durum hem kan değerlerimizin hem de kilomuzun etkilenmesine yol açabilir. Bayramı daha sağlıklı geçirebilmek için lütfen bu önerilere kulak verin.

• Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Kahvaltınızda yumurta, peynir gibi protein kaynaklarına ve mevsim yeşilliklerine yer verin. Hamur işi tüketiminden mümkün olduğunca kaçının. Bu sayede gün içinde yenilecek olan tatlılara da yer bırakmış olursunuz.

• Ana ve ara öğünlerinizi atlamayın. Bu sayede gün içinde daha fazla tokluk hissi sağlamış olursunuz. Aç olarak gittiğiniz misafirliklerde tatlı tüketiminizin daha fazla olabileceğini unutmayın.

• Misafirlikte ikram edilen çay ve kahveler vücudumuzdan su atımına sebep olur. Fazladan içilen çay kahvenin diüretik etkisini en aza indirebilmek için yanınızda mutlaka su şişenizi bulundurun ve gün boyu su tüketiminizi takip edin.

• İkramlar karşısında "Hayır" demekten çekinmeyin. Şerbetli tatlı tüketiminizi sınırlandırın. Bayram boyunca gittiğiniz her evde 1 dilim baklava yemek yerine kendinize her gün için 1 dilim baklava hakkı tanıyın. Reddedemediğiniz durumlarda ise tatlınızı paylaşmayı deneyin ve mutlaka miktarına müdahale edin.

• Sadece tatlılar değil içilen asitli içecekler de uzak durmamız gereken seçenekler arasındadır. Serinlemek için kola, gazoz gibi asitli içeceklere yönelmeyin. Bir şeyler içmek istiyorsanız tercihinizi sade maden suyundan yana kullanın.

• Yediklerinizi not alın. Bu sayede gün boyunca neyi ne kadar yediğinizi daha kolay görüp, daha kontrollü gittiğinizi göreceksiniz. Ayrıca yemeyip geri çevirdiğiniz tatlıları da not alarak ne kadar iradeli olduğunuzu görebilir, motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

• Misafirlerinize sağlıklı atıştırmalıklar ikram edin. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı, dondurma gibi hafif seçeneklere yer verin. Çikolata yerine kuru meyve ikramı da güzel bir tercih olacaktır.

• Misafirliklerde ikram edilen çikolataların tüketimini de sınırlayın. Bir çikolatadan ne olacak diye düşünmeyin. Her evde ikram edilen 1 çikolata gün sonunda size bol kalori olarak geri dönecektir. Onun yerine hakkınızı 1 dilim şerbetli tatlıdan yana kullanabilirsiniz.

• Gün içinde tatlı tüketiminiz fazla olduysa akşam yemeğinde tercihinizi hafif zeytin yağlı sebze yemeklerinden yana kullanın.

• Sahur ile birlikte edinilen geç saatte yeme alışkanlığınızı bayram gelmesi ile birlikte sonlandırın. Uyumadan en geç 3 saat önce ana öğününüzü 2 saat önce de ara öğününüzü yapmış olun.

• Yavaş yemeye özen gösterin bu sayede sofradan daha az yemek yiyip daha fazla tokluk hissi ile kalkabilirsiniz.

• Misafirlik için gideceğiniz yerlere araba kullanmadan yürüyerek gidin, asansör yerine merdiven kullanın. Bu sayede yediğiniz tatlıları yakmak için kendinize fırsat yaratmış olursunuz.

• Sevdiklerinize bol bol gülümseyin. Unutmayın gülmek kalori yaktırır 


    Bayram boyunca misafirlerinize ikram edebileceğiniz sağlıklı bayram çikolatası;
 

Fit Atıştırmalık;
Malzemeler;
8 adet kuru kayısı
8 minik kare bitter çikolata
16 adet çiğ badem
Hazırlanışı;
Bitter çikolatayı benmari usulü eritiyoruz. Kayısıları ortadan ikiye bölüyoruz ve ortasına 2 adet çiğ bademi yerleştiriyoruz. Daha sonra kuru kayısıyı bitter çikolataya batırıp afiyetle tüketiyoruz.

Hepinize şimdiden sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz mutlu bayramlar diliyorum sevgiyle kalın.

Sağlıkla kalın, hoşçakalın.. 
Diyetisyen Betül ANAMAS

Sosyal medya hesapları;
Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/
Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/
 

YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber