Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Dünyayı ve gündemi meşgul eden Corona Virüs’ünden korunmanın en önemli yöntemlerinden bir tanesi bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaktır. Özellikle virüsün yayıldığı bu dönemlerde hijyenle birlikte beslenmemize de dikkat etmemiz gerekir.

Bağışıklığımızı Güçlendirmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

 • 5 besin grubunda(süt ve süt ürünleri grubu, et, yumurta, kurubaklagiller ve yağlı tohumlar grubu, ekmek ve tahıl grubu, meyve ve sebzeler) yer alan besinleri yeterli ve çeşitli miktarda tüketmeliyiz.
 • C vitamini vücut direncimizi arttırır ve bizi hastalıklara karşı korur. C vitamini vücutta depolanamayan bir vitamindir bunun için her gün yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. C vitamininden zengin portakal, mandalina, kivi , limon, koyu yeşil yapraklı sebzeler,brokoli, kuşburnu, maydanoz, brüksel lahanası, nar gibi besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz.
 • Havuç, bal kabağı, yumurta, süt, ıspanak içerdiği A vitamini sayesinde; yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar  ve kurubaklagiller ise içerdiği E vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bunun için bu besinlere günlük beslenmemizde yer vermeliyiz.
 • Vücuttaki toksit maddelerin vücuttan uzaklaştırılabilmesi için mutlaka yeterli su tüketilmelidir. Günde en az 2 litre su içmeye özen göstermeliyiz. Gün içerisinde içtiğimiz çay- kahve kadar da ilave su içmeliyiz.
 • Çinko bağışıklık sistemimizi güçlendiren antioksidan bir mineraldir. Çinko içeriği zengin olan kabak çekirdeği, ayçekirdeği, tahin, susam, balık,et,tahıl gibi besinleri tüketmeliyiz.
 • İçerisindeki çinko, selenyum ve kükürtlü bileşikler sayesinde doğal antibiyotik olarak adlandırılan soğan ve sarımsağı günlük beslenmemiz içerisine eklemeliyiz.
 • Bağışıklığımızı güçlü tutabilmek için yemeklerimize karabiber, zencefil, zerdeçal gibi baharatları eklemeliyiz
 • Bağırsak sağlığımız için yoğurt, kefir, kurubaklagil ve tam tahıllı ürünlerin tüketimine özen göstermeliyiz.
 • Mevsimine uygun taze sebze-meyve tüketimine özen göstermeliyiz. Günde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketmeliyiz.
 • Düzenli ve yeterli uyumaya özen göstermeli; sigara ve alkol tüketiminden kaçınmalıyız.
 • Beslenmeye dikkat etmekle birlikte omega-3, probiyotik, multivitamin takviyeleri almalıyız.

Tüm bu öneriler ile birlikte hijyenimize de dikkat ederek hem kendimizi hem de sevdiklerimizi virüsten korumamız mümkün.

Sağlıkla kalın, hoşçakalın.. 
Diyetisyen Betül ANAMAS
Formidea Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Sosyal medya hesapları;
Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/
Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/

YORUM EKLE
YORUMLAR
Akigolar
Akigolar - 10 ay Önce

Çok güzel bir yazı teşekkürler :) Bir danışanız olarak sizlere teşekkür ederim

Ferit
Ferit - 10 ay Önce

çok bilgilendirici bir yazı olmuş Betül hanım teşekkür ederim.

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber