Mustafa ÖZDEMİR (Akhisarpress.com) - Atanamayan öğretmen adayları Akhisar Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen İlçe Temsilcisi Rıza Bahar’ı ziyaret ederek, kendilerine destek verilmesini istediler.

Genel yetkili sendika olarak Eğitim-Bir-Sen’in faaliyetlerini yakından takip ettiklerini, sorunun çözümünün adresinin Eğitim-Bir-Sen olduğunu bildiklerini söyleyen öğretmen adayları, atanma isteklerinin yerine getirilmesi, atamalarının bir an önce yapılması ve bu konuda kamuoyu oluşturmak için Akhisar Eğitim-Bir-Sen’i Ziyaret edip destek istediklerini dile getirdiler.

Eğitim fakültesi mezunu olduklarını belirten öğretmen adayları, geçen süre zarfında atamalarının gerçekleşmediğini , birçok adayın uzmanlık alanlarının dışında başka mesleklere yöneldiklerini ve başka mesleklerde çalışan öğretmen adaylarının hem kendilerini mutsuz hissettiklerini hem de verimli olamadıklarını belirttiler.

Adaylar, özellikle 2013 yılı içerisinde ülke genelinde atama bekleyen öğretmen adaylarının tamamının atanmasını istediklerini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyacı olan öğretmen sayısının yüz binlerle ifade edildiğini, şu an mezun durumda bulunan öğretmen adaylarının bu ihtiyacı karşılayacak sayıda olduğunu söyledi.
‘BİZ ATANAMAYANLARIN SÖZCÜSÜ, ATANANLARIN TEMSİLCİSİYİZ’

Rıza Bahar ; Bu sorun, sizin olduğu kadar bizim de sorunumuz, atama bekleyen öğretmen adaylarının, sırf atanamadığı için intihar ettiklerini,evliliklerinin ertelendiğini, yapılan evliliklerde sorunların çıktığını, öğrenim kredilerinin geri ödenmesi noktasında yaşanan sıkıntıları bildiklerini ve meselenin takipçisi olduklarını ifade etti.

Ülkemizde 120 bin öğretmen açığı olmasına rağmen sırf ekonomik kaygılardan dolayı eğitim fakültesi öğretmen adaylarının boşta gezmesini anlaşılır bir durum olarak görmüyoruz. Bu ülkenin en önemli sorunu, eğitim sorunudur. Böylesi büyük sorunun da ekonomik nedenlerle ertelenmesi, çeşitlendirilmesi kesinlikle tasvip edilemez.

Ayrıca ücretli, vekil ayrımı yapılarak eğitimcilerin kategorik tanımlamalara tabi tutulmalarını da reddediyoruz.Bu uygulamalar sonucunda sorunlar artmakta eğitimin niteliği ve kalitesi düşürülmektedir dedi.Biz biliyoruz ki, eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunları çözümlenirse, bütün sorunların da çözümü kaçınılmaz olur. Ücretli veya vekil öğretmen çalıştırılarak tasarrufa gidilemeyeceği, insana yapılan yatırımın israf olarak görülemeyeceği muhakkaktır. Onun içindir ki,sorun fakülte mezunu olan öğretmen adaylarının bir an önce atanmasıyla çözümlenmelidir” dedi.

Bahar , Bu sıkıntıları bildiğimiz için Şubat ayında en az 30 bin, Ağustos ayında da en az 70 bin öğretmen alımının yapılarak Öğretmen açığının kapatılabileceği , Genel Başkanımız Sayın Ahmet Gündoğdu tarafından Milli Eğitim Bakanımıza ,Maliye Bakanımıza ve en son olarak ta sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a iletildiğini kaydetti.

Şayet bu atamalar gerçekleşir ise Atanamamış hiçbir öğretmen adayımızın kalmayacağı gibi bundan sonra da birleştirilmiş veya kalabalık sınıf tabirleri de tarih olacaklardır.

Bahar, Sendika olarak Gelecek dönemde Fatih Projesi kapsamında her türlü donanıma sahip genç öğretmen adaylarının bir an önce eğitimin içinde yer almalarının ülkemiz eğitimine çok büyük katkılar sağlayacağını düşündüğünü, bu konuda üzerlerine düşen her türlü yardım için hazır olduklarını söyledi.

Atama Bekleyen Öğretmen Adayları, Akhisar Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen İlçe Temsilcisi Rıza Bahar ile Yönetim kurulu üyelerine tesekkür etti.