Şehidimiz J.Er Mehmet DÖNMEZ,30.03.1977 Tarihinde Akhisar'ın Akselendi mahallesinde ikamet eden çifçi bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz 3 yaşında iken babasını trafik kazasında kaybetmiştir.

1997 yılı Ağustos ayında 77/3 tertip Hatay Serinyol ’da askerlik görevine başlamıştır .Kasım ayında acemi birliğindeki görevini tamamladıktan sonra usta birliği olan Hakkari /Yüksekova Yeşiltaş Karakolunda vatani görevine devam etmiştir.

07.04.01998 tarihinde,nöbet tutan asker arkadaşlarına öğle yemeği götürürken Türkiye Elektrik Kurumunun güvenlik sebebiyle kesmiş oldukları yüksek gerilim hattını hain teröristler tarafından kaçak olarak enerji verilmesi neticesinde yüksek gerilim hattına takılarak Şehit olmuştur. Akselendi Mahallesi mezarlığında vatan toprağına emanet edilen Şehit j. Er Mehmet DÖNMEZ anısına ,Akselendi Mimar Sinan Ahmet Özkan İlköğretim Kurumlarında kütüphane açılışı gerçekleştirildi.

Şehit j. Er Mehmet DÖNMEZ Kütüphanesi açılışına Kaymakamımız Sn Sabit KAYA,Protokol Üyeleri, şehidimizin Annesi Emine Dönmez ablası ,Diler DÖNMEZ ,kardeşi Mehmet Ali Dönmez Yeğenleri Mehmet Umut,Mehmet Mert ve Eminenaz ve yakınları,okul müdürleri,öğretmen,öğrenci ve çok sayıda davetli katıldı.Açılış töreninde ayrıca şehidimiz için lokma hayrı da düzenlendi.

Akhisar Kaymakamı Sn.Sabit KAYA;”Vatan,millet ve bayrağımız uğruna şehit düşmüş kahraman şehitlerimizin aziz hatıralarına sahip çıkıyoruz.Şehitlerimiz milletimizin en önemli değerlerindendir. Bu vesile ile Şehidimiz J.Er Mehmet DÖNMEZ’i ve tüm şehitlerimizi rahmet,minnet ve saygıyla anıyoruz. Şehidimizin ailesine ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum “ dedi.

Şehidimizin ailesi tarafından, Şehit J.Er Mehmet DÖNMEZ Kütüphanesinin yapımındaki katkılarından dolayı ;Konya Şehit Kütüphaneleri Koordinatörü Mustafa Horoz’a, J.İsth.Kd.Bçvş Osman ACAR ‘a,Gördes Anadolu Lisesi Müdürü Bünyamin ORHAN’a teşekkür edilerek,plaket taktim edildi.