Akhisarpress.com - Akhisar Kayhan Ergun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri baharı coşkuyla karşıladı. Yumurta tokuşturan öğrenciler doyasıya eğlendi.

Yaklaşık beş bin yıldır kutlanan, Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı ve Türk takviminde yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, Akhisar Kayhan Ergun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin düzenlediği etkinlikle kutlandı.

Okul Müdürü Mehmet Aksoy’un girişimleriyle yumurtalar kaynatıldı, şiirler okundu, Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı. Aksoy günün anlam ve önemini anlattığı konuşmasında, “Farsça ‘yeni gün’ anlamına gelen Nevruz ‘Mart Dokuzu’, ‘Sultan Nevruz’, ‘Mart Bozumu’ gibi adlarla anılıyor. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Afganistan ve Tacikistan ise resmi tatil ilan ettikleri Nevruz’u milli bayram olarak her yıl kutluyor. Kutlama törenlerinde bölgelere göre çok farklı oyunlar oynanırken, bu güne özel bazı yemekler pişiriliyor ve eğlenceler düzenleniyor.

Bizde bugün Akhisar Kayhan Ergun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak okulumuzda yaptığımız törenlerde şiirler okuduk, Nevrun’un anlamını kavramaya çalıştık. Kutlamalara renk katmak için yumurta tokuşturma etkinliği düzenledik. Tüm öğrencilerimizin ve halkımızın Nevruz Bayramı kutlu olsun” dedi.

ÖĞRENCİLER COŞTU

Okul yönetimi tarafından hazırlatılan yumurtaları kapmak için bir birleri ile yarışan öğrenciler ise, yumurtaları tokuşturarak renkli görüntüler sergiledi. Kimi bir birlerinin kafasında yumurta tokuşturdu, kimisi de öğretmenleri ile iddiaya girerek yumurtalarını tokuşturarak eğlendi.