Akhisarlı Genç Çiftçilere 780 Bin TL Hibe Verildi

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen Genç çiftçi projelerinin başarısı yüzleri güldürüyor.

Akhisarlı Genç Çiftçilere 780 Bin TL Hibe Verildi

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen Genç çiftçi projelerinin başarısı yüzleri güldürüyor. Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, Genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, Gelir düzeyinin yükseltilmesi, Alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, Kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Projeyle 18-40 yaş aralığındaki çiftçilere 30 bin TL hibe desteği sağlanıyor.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi tebliği kapsamında,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tüm illerde uygulanmakta olan Genç Çiftçi projesine çiftçilerden yoğun talep gelmektedir. Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Genç Çiftçi Proje Yürütme Birimi’ne gelen 104 adet Bitkisel Üretim, 65 adet Hayvansal Üretim olmak üzere toplam 169 başvuru gelmiş olup, Proje Yürütme Birimince 85 genç çiftçi başvurusu kabul edilmişti.Bunlardan 1 adet Kapama Meyve (Zeytin) Bahçesi ve 2 adet Örtüaltı (Sera) Sebzeciliği projesi; 4 adet Sığır ve 3 adet Koyun Yetiştiriciliği projesi Hayvansal Üretim kategorilerinde toplam 10 Genç Çiftçi Projesi destekleme almaya hak kazandı. Bunlardan 7 adet Hayvansal Üretim projesi ve 1 adet Örtüaltı (Sera) Sebzeciliği projesi için sözleşmeler imzalanmış olup, geriye kalan 1 adet Örtüaltı (Sera) Sebzeciliği ve 1 adet Kapama Meyve (Zeytin) Bahçesi projesine hibe desteği ödendi.

Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, 2016 yılında 16 genç çiftçiye uygulamış oldukları projelerin karşılığı olarak 480 Bin TL, 2017 yılında ise 10  genç çiftçiye seçmiş oldukları projeleri için her birine 30 bin TL değerinde olmak üzere iki yıl içinde toplam 780 Bin TL tamamen karşılıksız hibe desteği verildi.

Bu projesi kapsamında uygulamaya konulan Akhisar Medar mahallesinde kurulan 1406 m2 lik sera meyvelerini vermeye başladı. Başarılı genç çiftçi Yasemin Kuşlar’a ait serada marul yetiştiriciliği yapmakta. Bundan sonraki üretimlerini de yüksek kaliteye çıkartarak tek elden pazarlarda direkt olarak müşterilere satışı sağlayarak yüksek gelir düşük maliyet hedefliyor. Genç çiftçi Yılda 3 dönem ürün alarak refah seviyesini daha da artırmayı planlıyor.

Genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi ve köylerde genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla uygulamaya konulan projelerin 2016 yılında başlamış ve 2018 yılında da devam edecektir, gerçekleştirilen bu projeler zaman içerisinde büyüyerek ülke ekonomisine önemli katkılar Sağlayacaktır.
  YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber