Kış aylarında cilt kurumasına dikkat!

Kış mevsiminde, cilt rahatsızlıkları daha sık görülür. Bu aylarda rüzgâr ve soğuk hava etkisi ile hassaslaşan cildimizde kuruluk, kızarıklık,  çatlamaya bağlı cilt sorunları oluşur. 

Kış aylarında cilt kurumasına dikkat!

Kış mevsiminde, cilt rahatsızlıkları daha sık görülür. Bu aylarda rüzgâr ve soğuk hava etkisi ile hassaslaşan cildimizde kuruluk, kızarıklık,  çatlamaya bağlı cilt sorunları oluşur. 

Kışın gerek koruyucu kremler gerekse sağlıklı giysi ve doğal beslenme ile canlı ve sağlıklı bir cilde kavuşabiliriz. Peki, ama nasıl? Özel Doğuş Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Ruhsar Harova, kış aylarında cilt kurumasının önüne geçmek için öneriler sundu.

Özel Doğuş Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Ruhsar Harova “Soğuk havalarda güneş koruyucu içerikli nemlendiriciler el ve yüzümüz için en sağlıklı tercih olacaktır. Güneş ışınları kış mevsiminde rüzgâr ve kurulukla birlikte yakıcı etki göstererek kızarıklık ve kılcal damar artışına neden olur. Tüm vücudumuzu özellikle duştan sonra, dermokozmetik kremler veya doğal yağlar ile nemlendirip çatlamayı ve kuruluğu engelleyebiliriz. Yağlı ve karma ciltlerde de kış aylarında nem kaybına bağlı hassasiyet oluşabilir. Cildin sürekli ovalanması ve aşırı tahriş edilmesi, sivilce ve seboreik dermatit gibi iltihabi reaksiyonları tetikler. Yağ içermeyen,  koruma faktörlü, C vitaminli, hyaluronik asitli nemlendiricilerle cildin dış etkenlere karşı savunması artırılmalıdır. Cilt temizliğinde de sert sabunlar, pütürlü temizleyiciler yerine cildin yapısına uygun nemlendirici etkili temizlik ürünleri tercih edilmelidir.” dedi. 

Cildiye Uzmanı Dr. Ruhsar Harova “Cildi korumak ve canlı tutmak için sağlıklı beslenme önem taşır. Parlak renkli, taze meyve ve sebzelerle birlikte zeytinyağı, balık, hindi, yumurta gibi iyi protein alımına dikkat edilmelidir. Taze kırmızıbiber, kivi, brokoli, portakal, greyfurt, karalahana, limon, maydanoz cilt için şifalı besinleridir. Özellikle işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Cildin direncini artıracak vitamin ve minerallere en fazla ihtiyaç duyduğumuz kış aylarında selenyum, C, E, A vitamin takviyesi ve en önemlisi su, yıpranan cildimizin onarılmasında etkin rol oynar.” ifadelerini kullandı. 

Sağlıklı cilt yenileme işlemleri için kış mevsimini değerlendirmek gerekir diyen Uzm. Dr. Ruhsar Harova, “Uzman Doktorlar tarafından cildinize uygun Cilt Bakımı, PRP, Mezoterapi, Kimyasal Peeling, vitamin tedavileri ile cilt altı hücrelerinin, yeni kolajen ve elastin liflerinin üretimi hızlandırılabilir. Böylece leke, kılcal damar ve kırışıklıklar azalıp yok olurken ciltte belirgin gerginleşme ve dirileşme hissedilir.” dedi. 
  


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber