Kasım ayının yıldızı kırmızı pancar ve balkabağı

Özel Doğuş Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Simge Kuralay; ‘Kasım ayında tezgahlarda yerini alan sebze ve meyveler arasından sofralarımızda mutlaka yer vermemiz gereken iki besin Balkabağı ve Kırmızı Pancar’dır’ diyerek konuyla ilgili bilgilendiriyor.

Kasım ayının yıldızı kırmızı pancar ve balkabağı

“Kırmızı Pancar; potasyum, magnezyum, folik asit, demir, lif, A ve C vitamini, Beta karoten, B grubu vitaminleri, lutein içeriği sayesinde adeta bir sağlık deposudur. Kendine özgü rengi, çok güçlü bir antioksidan ve antiinflamatuar özellikte olmasına yarar. Vücudu toksinlerden arındırmada etkilidir. Lif içeriği ile kabızlığa karşı etkilidir. Kalp hastalıklarına ve kötü huylu kolesterole karşı savaşçıdır. Folik asiti yüksek oranda içermesi sebebiyle gebe beslenmesinde mutlaka yer vermemiz gereken bir sebzedir.

Kırmızı Pancar, en doğru tercih olarak az su ile az miktarda haşlanarak salataların içine doğranabilir veya haşlandıktan sonra rendelenerek yoğurtlu mezesi halinde tüketilebilir. Çok fazla haşlandığı takdirde vitamin kaybına uğrayabilir.

Balkabağı ise içerisinde bolca A vitamini, beta karoten, B grubu vitaminleri, C vitamini ve lif bulundurur. A vitamini ve beta karoten sayesinde güçlü bir kanser savaşçısıdır. Kabızlık şikayetlerini önler. Balkabağı evlerimizde genellikle ‘kabak tatlısı’nın ana malzemesi olarak karşımıza çıksa da biz onu şekersiz bir biçimde hafif haşlayarak meyve yerine de tüketebiliriz.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber