Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu

Özel Akhisar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülgün TUNÇAY Bilgilendiriyor;

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu

Alt solunum yolu enfeksiyonu (bronşit ve zatürre gibi) ve gribal enfeksiyonların görülme sıklığının artmaya başladığı şu günlerde Astım ve KOAH gibi kronik akciğer hastalarının kontrollerini aksatmamaları, tedavilerinin gözden geçirilmesi gereklidir. Bu amaçla takip eden doktorlarına başvurmalıdırlar. 

65 yaş üstü, diyabet, böbrek yetmezliği, kalp hastalığı olanlarda, Astım ve KOAH gibi kronik akciğer hastalarında grip ağır seyreder. Risk grubunda olan bu kişilerin doktorları tarafından önerilen aşıları mutlaka yaptırmaları gereklidir. 

Sigara içenlerde ise solunum yollarının temizlenme mekanizması bozulması nedeniyle mikroplar kolayca akciğerlere ulaşır. Bu nedenle bu kişilerde hastalık uzun sürer. 

Gripten korunmada hasta ile yakın temastan kaçınma, ellerin sık yıkanması, ağız ve burun akıntıları ile bulaşmış yüzeylere (kapı kolu, mendil, bardak gibi) temas etmek, bol sıvı almak ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Kalabalık ve havasız ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber