Akhisar'da "Usta" Fotoğraf Sergisi Açıldı

Akhisar Lokantacılar, Tatlıcılar ve Köfteciler Odası ve Akhisar Belediyesinin ortaklaşa yaptıkları Ahilik haftası etkinlikleri çerçevesinde Merkez Çarşı Tahtakale (Eski Bit Pazarı)  "USTA" fotoğraf sergisi törenle açıldı.

Akhisar'da "Usta" Fotoğraf Sergisi Açıldı

Törende Akhisar belediye başkanı Salih Hızlı, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu'na Akhisar’ın simgesi olan zeytin ve zeytinyağından oluşan hediyeyi verdi. "USTA" fotoğraf sergisi açılışından sonra Akhisar Lokantacılar Odası  Başkanı Pınar Güney ve yönetim kurulu üyelerinin Muharrem ayı nedeniyle, açılışa katılan davetli ve misafirlere aşure dağıttılar. 

Akhisarlı olan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu, tarafından çekilen 26 usta'nın fotoğraflarından oluşan

"USTA" fotoğraf sergisi 1 hafta boyunca egea'da sergilenecek.  "USTA" fotoğraf sergisi açılış kurdelesini, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Belediye Başkan yardımcıları Ömer İşçi, Latif Çakmak, Ali Velestin, AK Parti İlçe başkanı İbrahim Sayın, Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu, Gaziler Dernek Başkanı Suat Taryan ve Akhisar Lokantacılar Odası  Başkanı Pınar Güney ile birlikte kestiler.

AKHİSAR’A DEĞER KATAN USTALARIMIZI HATIRLAMAK İSTEDİK

Programın açılışı konuşmasını Akhisar Lokantacılar Odası  Başkanı Pınar Güney yaptı. Pınar Güney;"Ahilik 6 şart üzerine kurulur. Kapını, sofranı, elini açık tutacaksın. Gözünü, dilini ve belini bağlı tutacaksın. Günümüzden yüzyıllarca önce yaşamış, gönül dostu Ahi Evran-ı Veli sadece o günkü ekonomik ve ticari ilişkileri belirlememiş, aynı zamanda insani ve sosyal yaşantının çerçevesini de çizmiştir. Bugün böylesi günlerin geçmişten geleceğe aktarılması için bugünlerin anılması ve yaşatılması çok önemlidir. Bizler de bugün Akhisar Belediyesi ile ortaklaşa olarak Akhisar’da yıllardır emek sarf eden, Akhisar’a değer katan, Akhisar’a tecrübelerini ve deneyimlerini aktaran ustalarımızı hatırlamak istedik. Sizlerle birlikte onların yaptıkları işleri bir nebze de olsa yaşatmak istedik. Ahilik teşkilatı kurulduğu günden beri kalfa ve çırak yetiştirerek belirli pozisyonları şuan ki yaşamımıza katkıda bulunarak lonca teşkilatını kurmuştur. Bugünlerin böylesi güzel insanlarla hatırlanıyor olması ve bundan sonrada hatırlanacak olması biz oda başkanlarının en büyük kazancı olarak kalacaktır" dedi.

“ESNAF BU MEMLEKETİN ÇİMENTOSUDUR”

Güney;" Akhisar sevdalısı, memleket aşığı Profesör Dr. Mehmet Koştumoğlu hocamıza projemizden bahsettiğimizde canla başla hazırlanıp buraya geldi. Ustalarımız bizi kırmayıp kapılarını açtılar. Hatırlandıkları için hem mahcup hem de gurur duyup bizlerle bu günü yaşamak için buraya geldiler. İnşallah Akhisarlılar olarak esnafımıza sahip çıkma gayretini göstermeye devam edersiniz. Çünkü ekonomik manipülasyonlarla ülkemiz zor dönemden geçiyor. Esnafımızın ham maddesi Amerika’yla, dolarla bağlantılı değildir. Esnafımın hammaddesi kendi deneyimi, ustalığı, ahlakı ve kendi emeğidir. Böylesi insanlara ve ustalara sahip çıkarsanız eğer şehrimizde ve ülkemizde böyle senaryolar üretilmez. Esnaf bu memleketin çimentosudur. Çimentosu olmayan bir bina ayakta kalamaz. Ülkemizde, güçlü esnafıyla güçlü ekonomi, yerli üretim ve yerli ekonomiye dönecektir. İnşallah bundan sonraki çalışmalarımızda hep bir arada, bütün ustalarımızla birlikte olmak dileğiyle” dedi.

GEÇMİŞİ HATIRLADIM

Törende konuşan Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu;" Aslında ben bir Akhisar sevdalısı değilim, Akhisarlıyım. Benim babam öncelikle helvacı ve lokantası vardı. İlkokul zamanlarımdan beri o lokantada bir fiil çalıştım. Esnaflığın ne demek olduğunu çok iyi bilirim. Daha sonra okuyup bir yerlere geldim ama Akhisar’ı asla bırakmadım, bırakmayı da düşünmüyorum. Güzel fotoğraflar çıktığını düşünüyorum. Buradaki insanların çoğu benim rahmetli babamı tanıyor. Konuştuğumuzda babamla ilgili anılarını anlatanlar oldu. Benim için geçmişi hatırlamak oldu.

AKHİSAR’DA YAŞAMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ

Törende konuşan Belediye Başkanı Salih Hızlı;" Akhisarlılar olarak hep birlikte Ahilik haftasını kutluyoruz. Aslında böyle anlar hayatı ve şehrimizi anlamak için durduğumuz anlardır. Biz Akhisar’da yaşamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Akhisar, yiğitlerin harman olduğu yer, işimizdeki yiğitliğimiz, hayatla ilgili felsefemiz ve bir şehri yaşanabilir hale getirmek bunlar çok önemli şeyler. Böyle bir şehrin yaşayanı olmak ve bu şehre katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bize bırakılan emanetin farkındayız ve bu emaneti bütün Akhisarlılar olarak yarınlara taşımaya çalışıyoruz.  Bütün bu olup bitene Belediye Başkanı olarak şahitlik etmek benim için büyük bir onur'dur" dedi.

AHİ, KARDEŞLİK DEMEKTİR

Törende konuşan AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir;" Ahi demek kardeşlik demektir. Belki de bizim ve dünyamızın en çok ihtiyaç duyduğu bir kelimedir. Bizler geçmişimize baktığımızda kardeşliklerimizi pekiştiriyoruz. Doya doya yaşamak istiyoruz ve yaşatmaya çalışıyoruz. Modern dünyanın buna çok ihtiyacı var. Ama dünyada kardeşliği ‘K’si bile kalmamış, sadece kardeşlik kelimesini 3, 5 ülke ayakta tutmaya çalışıyor, bu ülkelerden birisi de biziz. Ahilik haftasında esnaflarımızla beraberiz, esnafların en büyük eksikliği de çıraklar ve kalfalarımız. Bizler de hükümet olarak çıraklığa ve kalfalığa önem veriyoruz. Bunun için eğitimde belirli düzenlemeler yaptık. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çıraklar ve kalfalar bulamazsak bu dükkanların kepengini açacak ve kapatacak çıraklar ve kalfalar olmazsa esnaflığında bittiğini göz göre göre görüyoruz. Bunu da ayakta tutmak için hükümet olarak elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

“DÜNDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ”

Aydemir;" Türkiye üzerinde büyük oyunlar oynamaya çalışıyorlar. Bizler millet olarak farkındayız ve bu mikroplara karşı aşılarımızı ürettik ve dimdik ayaktayız. İnşallah bize kimse diz çöktüremeyecek. Bu güne kadar birçok darbe yaptılar, darbelerle de diz çöktüremediler. En son yapılan darbede de milletimiz ayağa kalktı, meydanları doldurdu ve bu darbe yapmak isteyenlere en büyük darbeyi vurdu. Türkiye coğrafi olarak çok güzel bir konumda ve herkesin gözü Türkiye’de. Etrafımıza baktığımızda cehennem ateşi ile yanan bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu cehennem ateşi ile öyle yada böyle Türkiye’yi yakmak istiyorlar. Bizler millet olarak, esnaflar ve oda başkanları olarak inşallah bu düşmanlar buna muvaffak olamayacaklar. Esnafımız birçok ürünü kendi imkanlarıyla üretecekler ve satacaklar. Yeri gelecek soğan ekmek yiyeceğiz ama bu coğrafyada ülkemize göz koyanların gözlerini soğan ekmek yiyerek gözlerini çıkartacağız. Pes etmeyeceğiz, dünden daha güçlüyüz. Moralimiz yüksek, motivasyonumuz yerinde" dedi.

Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, yaptığı ilk konuşmada; “Bu güzel etkinliği hazırlayarak bizi bir araya getiren değerli Lokantacılar odası başkanını tebrik ediyorum” dedi.

"USTA Fotoğraf sergi açılışına AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Belediye Başkan yardımcıları Ömer İşçi, Latif Çakmak, Ali Velestin, İlçe Emniyet Müdürü Engin Pınar, İlçe Jandarma Komutanı Jan. Binbaşı Mete Demir, AK Parti İlçe başkanı İbrahim Sayın, Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu, Akhisar Ziraat Odası başkanı Ahmet Akbuğa, Turgutlu Berberler ve Kuaförler Odası başkanı Pınar Akbaş, Alaşehir berberler ve Kuaförler Odası başkanı Muhsin Çalışkan, Alaşehir Esnaf Oda Başkanı Ahmet Kıymık, Manisa Bakkallar Odası başkanı Saffet Taşkıncan, Manisa Madeni Sanatkarlar Odası başkanı Halil Kırlı, Akhisar Bakkallar Odası başkanı Zafer Kara, Yapı sanatları Odası başkanı Tahir Memişler, Pazarcılar Odası başkanı Mustafa Güral, Kahveciler Odası başkanı Erkin Güney, Akhisar Gaziler Dernek Başkanı Suat Taryan, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rahmi
Rahmi - 4 yıl Önce

Merkez çarşıya iyilik yapacaklarsa Show yapmaktan vazgeçsinler. Esnafın halini sorsunlar, vatandaşa güven versinler piyasa canlansın

Osman
Osman - 4 yıl Önce

Bıktık şu Kadını her yerde görmekten. Herkes çıkar peşinde, belediye, yine Kazanma derdinde, vs vs ):

Hasan usta
Hasan usta - 4 yıl Önce

Biz ekmeğimizin derdindeyiz tuzu kuru olanlar boy göstermek derdinde. Benim resmim oraya konsa ne olur konmasa ne olur. Akşam eve giderken bir dilim ekmekmi koymuşlar sepetime ?

Kemal Başçı
Kemal Başçı - 4 yıl Önce

Hepsini anladım da ak partili vekil belediye başkanı ve yardımcıları yedi sülalesi CHP li olan bir bayanın gösterisinde ne arıyorlar? Toplum kucaklaması diyeceklerse önce kendi kendi taraftarlarını kucaklasınlar.

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber