banner234

Akhisar'da dünya zeytin günü buluşması

Türkiye'nin sofralık yeşil zeytin ihtiyacının yüzde 70'ini, sofralık siyah zeytin ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayan Akhisar, "Dünya Zeytin Günü"ne ev sahipliği yapacak.

Akhisar'da dünya zeytin günü buluşması

Türkiye'nin zeytin başkenti olarak adlandırılan Akhisar'da zeytin hasadına "kalite" damgasını vuracak. Yüksek zeytin rekoltesinin beklendiği bölgede, Domat ve Uslu tiplerindeki hasat tamamlandı. Trilye zeytinin hasadı ise yılsonuna kadar devam edecek. Akhisar Kaymakamlığı, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Akhisar Ziraat Odası işbirliğinde düzenlenecek Dünya Zeytin Günü ise iki gün sürecek etkinliklere ev sahipliği yapacak. 

ZEYTİNDE DÜNYA MARKASI

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Akhisar zeytinin "Dünya Markası" olarak "güçlü ve sürdürülebilir" üretimi için 8 yıl önce büyük bir adım attıklarını söyledi. Bu adımın Türkiye'nin ilk Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak atıldığını belirten Hızlı, "Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas OSB’nin Akhisar’da kurulması ile birlikte zeytinde inisiyatifi ele alır duruma geldik. Zeytinin merkezi olmamız nedeniyle potansiyeli sürdürülebilir hale getirmemiz gerekiyor. Bir zeytin enstitüsü için üniversitelerden destek alarak doğru bir planlama yapabilirsek, Akhisar çok daha önemli bir noktaya getirebileceğimiz bir yer olacaktır. Ardından da ülkemizde ve dünyamızda zeytinde bir marka haline gelecektir” dedi. Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç da iyi tarım uygulamaları sonucu üreticinin verimli üretim gerçekleştirdiğini söyledi. Kılıç, "Zeytin alanlarımızda daha fazla ürünü, hem kaliteli hem de standartı olacak şekilde üretmek için çıktığımız yolda, üreticimizi eğitimlerle sürekli bilgilendirdik. Onlar da aldıkları eğitimleri sahada başarıyla uyguladı. Dünya Zeytin Günü bu başarının kutlandığı gündür. Tüm üreticilerimizi ve zeytin sevdalılarını Akhisar'a bekliyoruz" dedi.

ZEYTİN AŞKI

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, Akhisar’ın zeytin üretiminde dünyaya örnek bir üretim süreci uyguladığına dikkat çekti. Dr. Ulusoy, “Zeytinin Akhisar için anlamı tek kelimeyle aşktır. Verimli topraklarımızda 14 milyon ağacımızla üreticilerimiz, her yıl gözleri gibi baktıkları ağaçlarından son baharda mahsüllerini topluyor. Evlatlarından ayırmadıkları bu ağaçların her yıl hasadını sevgiyle yapıyor. Akhisar’da zeytin aşkı bir başkadır" dedi. 

COĞRAFİ İŞARETLER ALINDI

Bir süre önce yöreye özgü “Domat” ve “Uslu” tipi zeytinin coğrafi işaretlerin alınıp tescillendiğini hatırlatan Dr. Ulusoy, "Akhisarlı zeytincimiz Oda'mıza müracaat ederek sözleşme imzalayıp coğrafi işaretlerin yaygın kullanımını sağlama konusunda da hassasiyetlerini gösteriyor. Çünkü biliyorlar ki zeytin, yaprağından çekirdeğine kadar çok kıymetli. Bunun bilinciyle üretimi sürdüren üreticimizin tek bir isteği var. O da zeytin ve zeytinyağını daha çok insana ulaştırmak. Akhisarlı üretici ne kadar çok insana ulaşırsa o kadar çok mutlu oluyor. Dünya Zeytin Günü, bu mutluluğun ifadesidir. Hem üreticilerimizi hem zeytin sevdalılarını bekliyoruz" dedi. 

AKHİSAR ARANANLAR LİSTESİNDE

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, iyi tarım uygulamasıyla rekoltede "farklılığı" yakaladıklarını bunun da "kaliteyi" getirdiğini söyledi. Alhat, "Bu yıl rekolte ve zeytin kalitesinde Türkiye'nin en üst seviyesini gerçekleştirdik. Zaten 'Kalite' açısından sektörde 'arananlar' listesindeyiz. Herhangi bir markete girdiğinizde Akhisar zeytini ve zeytinyağını gören, güvenle alıyor. Ülkemizde zeytinin çok problemli olduğunu duyduğumuz bir senede, en problemsiz yer olan Akhisar, bu konuda gerçekten çok ayrı bir noktada" dedi.

KALİTENİN KAYNAĞI SEVGİ

Kaliteli zeytin ve zeytinyağı için sadece iyi tarım uygulamaları ve bilinçli üretimin yeterli olmadığına dikkat çeken Alhat, "Zeytin ve zeytinyağı fedakarlık istiyor, en önemlisi sevgi istiyor. İşte bizim farkımız burada açık ara öne çıkıyor. Akhisar zeytine, zeytinyağına aşıktır. Üreticimiz işini sevgiyle yapıyor. Kalitemizdeki lezzet işte bu sevgiden geliyor" diye  konuştu. 

“ÜRETİCİMİZ GURURUMUZDUR”

Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Dünya Zeytin Günü’nün hem zeytin üreticisine hem tüketicisine Akhisar’ın bir hediyesi olduğunu söyledi. 17 bin zeytin üreticisiyle Akhisar’ın büyük emeklerle büyük işler başardığını belirten Akbuğa “Bugün Türkiye’de her sofraya Akhisar zeytini giriyor, evlerde sağlıklı meyvenin suyu zeytinyağı tüketiliyorsa bunun bir tek nedeni var. O da  7’den 70’e Akhisar'da herkesin bu konuda taşın altına elini koymasından kaynaklanıyor. Geldiğimiz nokta işte ortada. Dünya Zeytin Günü de geldiğimiz noktanın ifadesidir. Birlikteliğimizin, bir olunca neleri yapabildiğimizin işaretidir. Tüm üreticilerimize kutlu olsun” diye konuştu. 

AYHAN SİCİMOĞLU'NDAN
ZEYTİN KONSERİ

Dünya Zeytin Günü kutlamaları 23 Kasım'da "Zeytine Minnet Yürüyüşü" ile başlayacak.  24 Kasım'da ise Taş Konak'ta tüm gün boyunca zeytin ve zeytinyağlı yemekler ile yöresel lezzetler eşliğinde Dünya Zeytin Günü kutlanacak. Kutlamalara Ayhan Sicimoğlu'nun konseri  renk katacak. 
 


YORUM EKLE
YORUMLAR
Niyazi bakır
Niyazi bakır - 2 yıl Önce

Velestin geliyooooor

yüksel yıldız
yüksel yıldız - 2 yıl Önce

Sayın başkan Salih HIZLI ya sormak istiyorum.Akhisar da dünya zeytin günün den önce tarihte veriyorum 7-10 kasım tarihleri arasında 355 sokakta kaç tane kepçelerle ceviz ağacı,kaç tane ıhlamur ağacı,kaç tane akasya ve kaç tane Zeytin Ağacı köklettiniz? Neden bu kadar göstermelik işler yapıyorsunuz.Bir taraftan zararsız bir sürü ağacı kökletirken diğer taraftan belediyenin paralarını çarçur edip hiç bir masraftan kaçınmadan böyle gösterişli günler düzenliyorsunuz.Bir taraftan ağaçları kepçelerle kökletirken diğer taraftan böyle günler düzenlemek çelişki değil mi? Sadece gösteriş için yapılan masraflara yazık değil mi? Saygılarımla...

Belediyeci
Belediyeci - 2 yıl Önce

Ağaç kesilmesin ama en geniş yol bizim olsun, termik santral olmasın ama elektrikler hiç kesilmesin. Çalışmayalım ama para hep çok olsun!!!! Allah size akıl fikir versin. Nankörlük başa bela.

Seydiahmetli
Seydiahmetli - 2 yıl Önce

Belediyespor ve belediyedeki yiyiciler zeytin gününde bir söyleyip beş güldüler. Tabiiki sırtları pek karınları tok. Yazın yedikleri hurmalar kışın onları tırmalayacak inşAllah

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber