559. Çağlak Festivali Tanıtım Programı Yapıldı

559. Çağlak Festivali tanıtım basın toplantısı Akhisar Belediyesi Meclis Toplantı Salonu fuaye alanında yapıldı.

559. Çağlak Festivali Tanıtım Programı Yapıldı

 Festival 7 Mayıs 2018 Pazartesi günü başlarken 13 Mayıs 2017 Pazar günü sona erecek.

Bu yıl 559. Su düzenlenecek Çağlak Festivali'nde kültür sanat ve sportif etkinlikler ön plana çıkarılırken, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen zeytin dalı harekatı nedeniyle müzik eğlence kısmı Festival programından çıkarıldı.

15. yüzyılda yaşamış bir Akhisarlı olan Şeyh İsa'nın Çağlak Mesiresinin halk tarafından benimsenmesinde önemli rol oynadığı düşünülmekle birlikte, kültürümüzde önemli yeri olan Hıdrellez, Nevruz vb. gelenekleriyle büyük benzerlik gösteren yerel bir bayramdır. 

Bosna’da düzenlenen kardeş festival Ayvaz Dede Şenlikleri ile birlikte Çağlak Festivali de 2 yıl önce UNESCO tarafından somut olmayan kültürel mirasa alınmıştı.

FESTİVALİ TÜM AKHİSARLILAR İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Birçok sivil toplum örgütünün de işbirliği ile gerçekleştirilen 559. Çağlak Festivali açılış töreninde konuşan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, “Bugün burada 559’uncu kez düzenlenecek olan Çağlak Festivali’mizin tanıtımı için bir aradayız. 559 rakamı bizim için heyecan verici bir rakam. 559 yıldır bir geleneği sürdürebilmek her şehre nasip olan bir şey değil. Bunu hep birlikte bizler Akhisarlılar olarak gerçekleştiriyoruz. Bu bizim çok önemli bir gururumuz. Akhisar Çağlak Festivalini tanımlamak çok kolay değil. 559 yıldır verilen bir emeği kelimeler ile ifade etmek çok kolay değil dolayısıyla ne söylesek az kalacak. Ama buna tanıklık eden biri olarak sizlerin de duygularını yansıtabilirsem bundan çok mutlu olacağım. 

Festivalimizi bütün Akhisarlılar olarak bir metafor kullanarak açıklamamız gerekirse bu bizim tarihi bir belleğimiz, bir tohum ve bir çekirdek olarak düşünürsek bu tohum içinde yazılı olan bütün Akhisar’ın karakteristik özellikleri, acıları, sevinçleri, neşeleri ve bu şehrin yaşamış olduğu bütün deneyimler ve üretmiş olduğu bütün değerler bu Çağlak Festivali’mizin hafızasında saklıdır diye düşünüyorum. 

Biz her Mayıs ayı geldiğinde buradaki bu tohumun açmasıyla bize ait olan değerleri hatırlıyoruz. Akhisarlıların Şeyh İsa Hazretlerinden bu yana üretmiş oldukları değerleri hatırlamaya çalışıyoruz. Bu festival bize kardeşlerimizi hatırlatıyor. Nasıl güzel bir şehirde yaşadığımızı hatırlatıyor. Allah’ın bahşettiği birçok nimetlerle donanmış güzel şehrimiz bizlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Biz de bu şehirde yaşamış olmanın hep birlikte hakkını vermeye çalışıyoruz. Bu festivali bizden sonraki Akhisarlılara emanet olarak taşıyıp hep birlikte omuzlayarak en iyi şekilde o insanlara emaneti ulaştırmaya çalışıyoruz. 

ESKİ VE YENİLERİ HARMANLAYARAK YOL ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Tanıklık ettiğimiz şey gerçekten çok önemli, burada festivalimiz bu hale gelinceye kadar çok ciddi bir emek var. Ben emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, özellikle başkan yardımcılarımız Ömer Başkanımız, Latif Başkanımız ve Ali Başkanımızın refakatleriyle bütün Akhisar’daki dinamikleriyle birlikte katkı sağlamak isteyen herkese kapımızı açarak bir program oluşturmaya çalıştık. Uzun süredir devam eden faaliyetlerimiz var, yeni oluşacak faaliyetlerimiz var ama hayat devam ettikçe eski ve yenileri harmanlayarak yol almaya devam edeceğiz. Herkes bu festivale ayrı bir katkı sağladığı için ayrı bir mutluluk duyuyorum. Burada insanlar farklılıklarını bir kenara atarak Akhisar söz konusu olduğu zaman, Akhisar’ın tarihi, kültürel değerleri ve Akhisar’a değer üretmek söz konusu olduğu zaman hep birlikte hareket ediyoruz. Bir şehir için en değerli şey bu. Dolayısıyla bunu başarabildiğimiz için Akhisarlılar olarak çok mutluyuz. Tüm bu olup bitene belediye başkanı olarak şahitlik etmek benim için ayrı bir gurur. Bunu bana bahşettiği için Allah’a hep şükrediyorum. Sizlere çok teşekkür ediyorum. 

AYVAZ DEDE VE ŞEYH İSA BİRLİKTELİĞİNİ SAĞLAYARAK YENİ BİR KÖPRÜ OLUŞTURDUK

Festivalimizin bir ayağı da Akhisar’dan bundan yüzlerce yıl önce Bosna’ya gitmiş Ayvaz Dede’nin varlığıyla da zenginleşti. Bosna’dan misafirlerimiz ve kardeşlerimiz geliyor. Bizler de Ayvaz Dede, Şeyh İsa birlikteliğini sağlayarak yeni bir köprü oluşturduk. Bu da bizim festivalimizi zenginleştiren bir şey. Dolayısıyla bu festival bünyesinde hep birlikte tekrar o bize ait değerleri hatırlayacağız ve bir yıl sonraya kadar işimize, gücümüze dönüp yeni değerler üretip sonraki festivalimizde yine buluşacağız. 

559’uncu Çağlak Festivalimizin hayırlı olması temennisiyle hepinize saygılar sunuyorum, hayırlı olsun inşallah” dedi.

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı başkanlığında yapılan toplantıya Başkan Yardımcıları Ömer İşçi, Latif Çakmak, Ali Velestin, Akhisar Belediyesi Özel Kalem Müdürü Fatih Baybatur, Akhisar Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Topaloğlu, Akhisar Belediyesi Sanat Atölyeleri Sorumlusu Umut Ak ve belediye meclis üyeleri ile festivale işbirliği yapan kurumlar ile sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

559. Çağlak Festivali destekçileri;

Türkiye Satranç Federasyonu, Akhisar Belediye Gençlik ve Spor Kulübü, Akhisar Atçı Dostları Derneği, Arena Spor Kulübü, Akhisar Belediyespor Güreş takımı, Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Avcı ve Atıcılar Derneği, Akhisar Halk Eğitim Merkezi, Akhisar Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Akhisargücü Masterler, Akhisar 1970 Masterler, Akhisar Masterler, Dağdere Mahallesi, Hanpaşa Mahallesi, Selçikli Mahallesi, Kömürcü Mahallesi, Kocakağan Mahallesi


 Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 16:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Memduh tangül
Memduh tangül - 3 yıl Önce

Keşke roman müziği derneğine haber verilseydi bizde şehrimize ve festivale her türlü katkıyı verirdik çünkü bizde bu şehrin ve bu ülkenin bir rengiyiz ve evlatlarıyız ama yinede şehrimize hayırlı olsun akhisari seviyoruz

Sedat
Sedat - 3 yıl Önce

Akhisar'a hiç bir katkısı olmamış kişiler utanmadan boy gösteriyorlar. Show Show başka bir şey yok!

Çorbacıdan
Çorbacıdan - 3 yıl Önce

Eski başkana hareket çeken kadında orada! Alacağını aldıktan sonra belediyecilerede koydukmu der

Akigo
Akigo - 3 yıl Önce

Solda sıfır hareketler. Herkes kendi egosunu tatmin etmek için uğraşmaktadır

Prestij
Prestij - 3 yıl Önce

Bu kadar basit bir proğram olamaz. Bir tek elle tutulan proje yok, tam bir kasaba panayırı

Eski yardımcı
Eski yardımcı - 3 yıl Önce

Evinde bir yumurta kırmayan lokum reklamına çıkmış. Bu duruma çanak tutanlar neden tutuyor araştırmak lazım

Galerici
Galerici - 3 yıl Önce

Protokolleri açılışları kaçırmıyorsunuz maşaAllah ama 15 yıldır cidi bir işyaptınızmı çıkın giderayak piyasaya bir dolaşın bu şehir içindeki yolların rezilliğini görün iş yapın iş

Kemal s.
Kemal s. - 3 yıl Önce

NERDE konser eğlenceler yokk

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber