559. Çağlak Festivali Renkli Görüntülerle Başladı

559. Çağlak Festivali açılış töreni atlı birliklerin şehir içerisinde mehteran takımı eşliğinde geçişleri ve kırsal mahallerdeki yöresel çeşitli oyunlar ile başladı.

559. Çağlak Festivali Renkli Görüntülerle Başladı

Akhisar Atçı Dostları Derneği önderliğinde gerçekleşen atlı birliklerin şehir turuna Mehteran Takımı eşlik etti.

Atlı birliklerin Şeyh İsa Camisinde kadar turu ardından Şeyh İsa Anma Programı, Şeyh İsa Camisinde yapıldı. Her yıl olduğu gibi Bosna-Hersek’ten gelen Travnik Elçi İbrahim Paşa Medresesi öğrencileri de Şeyh İsa Anma törenine katılarak ilahiler söyledi ve katılımcıları mest etti.

Akhisar Belediyesi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün organize ettiği Yalçın Dursun’un sunduğu program Akhisarlı Şeyh İsa’nın vasiyeti ile başladı. Program Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, TBMM KİT Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğru Aydemir, Kaymakam Kaan Peker, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Başkan Yardımcıları Ömer İşçi, Latif Çakmak, Siyasi Parti Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşların temsilcileri ve Akhisarlı vatandaşların yoğun katılımı ile başladı.

Her yıl olduğu gibi günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı Şeyh İsa Mahalle Muhtarı Zarif Süzgün yaptı. Belediye Başkanı Salih Hızlı ise yaptığı konuşmada, “Burada manevi huzurlarında misafir olduğumuz Şeyh İsa Hazretlerinin bundan 559 yıl önce Çağlak mevkiinde Akhisarlılar tarafından karşılanmasının sonrasında bir bayrama dönüşmüş halini hep birlikte kutluyoruz. Bütün Akhisarlılar olarak 559 yıl önceki aynı inançla bir aradayız. 

Çağlak Festivalimiz Akhisar için bir metafor olarak bir tohumu düşünürsek, biz Akhisarlılar olarak Çağlak Festivalimizi bizim hafızamız olarak düşünüyoruz. Bu şehrin biriktirdiği bütün değerler Çağlak Festivali hafızası içerisinde yer almaktadır. Bizler Çağlak Festivalinde bütün bunları değerlendirirken fiziki olarak inşa ettiklerimizi bunun arkasındaki ruhu asla bırakmadan bunu yorumlamamız gerekiyor. 

Çağlak Festivali ile bizler; Çınarlıkapıyı, Çınarlı kuyuyu, soğuk tulumbayı, çomaklı dedeyi, frenkliyi, sığır yolunu, Kovalık’ı, Güplüceyi, Yel değirmenini, Kara Höyük dağını, deli çayı hatırlıyoruz. Çağlak Festivalimizin derin hafızasına bunlar yer etmiş durumda. Ayrıca Çağlak Festivali ile biz tütünden zeytine akıp giden bir serüveni hatırlıyoruz. Hep birlikte at arabalarının gecenin sessizliğini bozan tıngırtılarını hatırlıyoruz. Yaşı müsait olan kardeşlerimiz tütün zifirini hatırlıyor. Buradaki annelerimiz o tütün zifiriyle çok yemek yemişlerdir. Ben onların gözlerinde bunu hissediyorum. Akhisar dendiği zaman tütün akla geliyor ve tütünden sonra zeytine evrildiğimiz zeytinden berekete ve zeytinden sevgiye doğru uzandığımız Akhisar’ımızı hatırlıyoruz. Çağlak Festivaliyle. Çağlak’ta yaptığımız piknikleri ve Amerikan Ahmet’in kasnaklılarını hatırlıyoruz. Orada gençlerin birbirlerine verdikleri mektuplarını hatırlıyoruz. Yağlı güreşleri hatırlıyoruz. Cirit oyunlarını ve zerdeyi hatırlıyoruz. Şeyh İsa’nın bilgeliğini hatırlıyoruz. Ayvaz Dede'nin buradan yola çıkıp Bosna’ya varışını hatırlıyoruz. Akhisar manevi olarak kul hakkını, yardımlaşmayı, nezaketi, zarafeti, paylaşmayı ve hepsinden önemlisi kardeş olmayı hiç göz ardı etmemiştir. Bütün bunların harmanlandığı yerde bunları üretmiştir bu şehrimiz. 


Yazar ağabeyimiz Fahri Turan Akhisarlılar için şöyle söylüyor; ‘Çalışkan, mütevekkil kalpli, şükreden insanların şehri Akhisar.. Gördüm bunu. Her giden gören de şahitlik eder buna.’ Fahri Turan’a bunu söyletenlere selam olsun. Onlara minnettarız. 

Burada Bosnalı kardeşlerimiz var, Çağlak Festivali’nin hafızasında ve medeniyetimizin en nadide parçalarından olan Bosnalı kardeşlerimiz burada bulunuyor. Onların çok yakından bildiği Abdullah Sidran, Aliya İzzetbegoviç ve milli şairleri Cemalettin Latiç 2005 yılında Akhisar’ı ziyaret ettiler. Ünlü şair Abdullah Sidran Akhisar için şöyle bir şiiri kaleme almıştır; “500 yıldır işte Bosna toprakları altında kardeşim Cemal ile ben yatıyoruz. Bosna Toprağı altında. Hiçbir şeyimiz eksik değil, sadece Akhisar şehrini görelim bir daha”

559 yıllık bu kadim festivali kelimeler ile ifade etmek çok kolay değil. Fakat burada bir araya gelişimiz ve Pazar günü yine Çağlak mevkiinde bir araya gelişimiz buradaki inancımız bunu daha iyi anlatıyor. Bizlerde bunu anlamaya ve anlamlandırmaya devam edeceğiz. Unuttuklarımızı tekrar hatırlayacağız ve yeni değerler üreteceğiz. Festivalimizin 559’uncusuna şahitlik etmekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Son olarak Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in konuşması ardından program Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dualar ile son buldu.


 


Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber