1 Mayıs İşçi Bayramında Akhisar'da yürüdüler

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı dolayısıyla Akhisar 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde bir grup yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.

1 Mayıs İşçi Bayramında Akhisar'da yürüdüler

Akhisar Belediyesi önünde son bulan yürüyüş sonrası Akhisar 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği başkanı Ayşen Uçar basın açıklamasını okudu.

Uçar’ın okuduğu basın açıklamasının tam metni;

Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan, güzellikleri yaratan ve büyüten biz kadınlar, emek, eşitlik, adalet, laiklik, barış, demokrasi demek için, güzel günlerin sözünü vermek için 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nde alanlarda olacağımızı ilan ediyoruz.

Kadınlara rağmen kadınlar aleyhine çıkartılan yasalara, kaç çocuk doğuracağımızı belirleyenlere, LGBTİ’lere ve kadına yönelik şiddete, kadın emeğinin görünmez kılınmasına, kadınların güvencesiz çalıştırılmasına karşı, güzel günlerin sözünü vermek, mücadelemizi tüm kadınlarla birlikte sokaklara taşımak için, biz  kadınlar 1 Mayıs’ta bir aradayız.

Kadınlar 1 Mayıs’ta, eşitsizlikleri büyüten rejime karşı bir aradayız. İş, aş, ekmek için, ev işlerinin toplumsallaştırılması, eşit işe eşit ücret ve sendikal haklar için, emeğinin sömürülmesine  yönelik tüm saldırılara karşı gücünü çoğaltmak için biz kadınlat alanlardayız.

Şiddete, ayrımcılığa, tacize, tecavüze, yok sayılmaya karşı “emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” diyen biz kadınlar, 1 Mayıs’ta alanlardayız.

Güvencesiz ve esnek çalışmanın kadınların temel çalışma biçimi haline geldiği, kadın emeğinin yok sayıldığı bir ülkede, emeğine, iş güvencesine sahip çıkan biz kadınlar 1 Mayıs’ta alanlardayız.

Çocuk, yaşlı, engelli bakımının “hayırseverlik”, “yardım” başlıkları altında değil, kamusal hizmet olarak verilmesini talep eden biz kadınlar 1 Mayıs’ta alanlardayız.

İnsan hakkı ihlali ve suçu olan kadına yönelik şiddete karşı çıkmak ve kadın cinayetlerine dur demek için; çocuk istismarcılarına karşı “kadınlar vardır” diyebilmek için 1 Mayıs’ta biz kadınlar alanlardayız.

Toplumun yarısı kadınsa temsil oranlarındaki eşitsizlik için 1 Mayıs ta biz kadınlar alanlardayız.

Savaşlardan en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Savaşa hayır talebiyle meydanlara çıkan, özgürlük ve barış için mücadele eden biz kadınlar 1 Mayıs’ta alanlardayız.  

Mücadele ile kazandığimız El Emeği Pazarı bizim bu yıl 1 Mayıs Emek ve dayanışma günü Kutlama alanımızdır.Daha fazla kazanımlar için biz kadınlar 1 Mayıs ta alanlardayız. 

 Bundan sonra mücadele ile kazanacağımız “Kadın Danışma Merkezi ve Sığınma evleri “ için biz kadınlar 1 Mayısta alanlardayız.

Eşitliği yok etmeye, emeğimizi görünmez kılmaya çalışanlara karşı örgütlü mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz!


Güzel günler göreceğiz kadınlar!
Birlikte güçlüyüz, birlikte başaracağız!
Yaşasın kadın mücadelemiz!
Yaşasın kadın Dayanışması..


 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2018, 17:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hulusi
Hulusi - 3 yıl Önce

Gezerken gördük parkın etrafında. Tek kelime rezalet bir durumdu. Göbek ata ata geziyorlardı. İşçi hangi kadın sokakta göbek atıp gezmiş.

kadin
kadin - 3 yıl Önce

su kadinlari gordukce kendi kadinligimdan utaniyorum inanin bu ne rezillik ya zaten bi avucsunuz.

Serkan
Serkan - 3 yıl Önce

Ayy çok yaşasın bu Kadınlar. Çalgı çengi ile sokakta bağırıyorlardı. Ne istediklerini anlayamadık

Semih
Semih - 3 yıl Önce

Burada amaç nedir bir açıklayın, Gırnata eşliğinde göbek atmak ile işçi hakkının ne bağlantısı var?

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber