Tavuk Yetiştiricileri İsyan Etti

Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Hakkı Kırlı, Akhisar’da bulunan hizmet binası önünde üyelerle birlikte yaptığı basın açıklamasında tavukçuluk adına çektikleri acılar ve kayıpların olduğunu ifade etti.

Tavuk Yetiştiricileri İsyan Etti

Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Hakkı Kırlı, Akhisar’da bulunan hizmet binası önünde üyelerle birlikte yaptığı basın açıklamasında tavukçuluk adına çektikleri acılar ve kayıpların olduğunu ifade etti.

Akhisar merkez Paşa Mahallesi 29 sokak 1 numarada bulunan Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği hizmet binası önünde toplanan üyeler devlete ve entegre tesislerine seslendi.

Yapılacak görüşmelerin sonuca ulaşmaması sonunda üretimi durdurma düşüncesi içerisinde olduklarını ifade eden Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Hakkı Kırlı, “Bugün ki toplanmamızın nedeni hepimizin birlikte bu tavukçuluktan çektiğimiz acılar ve kayıplar. Ne entegrelerle ne devletten ne de kömürden hiçbir yerden yardım göremiyoruz. Bu yardımların bize yapılmasını buradan devlete ve entegrelere sesleniyoruz. Arkadaşlar ne olursa olsun hepimiz birlikte olalım birlikte yürüyelim ve bunun bir çaresini bulalım. Bakanlıklardan hepsine tek tek teklif gönderdik. Bize randevular çıktı, önümüzdeki hafta oraya gidip bu randevularla bakanımızdan ve milletvekillerimiz ile görüşme yapacağız. Bunun için sizlerin de desteklerini almak üzere burada hepimizi bir araya topladık. Benim söyleyeceğim budur, yapabileceğimiz herşeyi yapmak için bir çaba sarfediyoruz. Entegreler bize daha yaklaşmazsa önümüzdeki günlerde biz Manisa Bölgesi Tavukçular Birliği olarak üretimi durdurma düşüncesi aldık ve kararımız kesindir” dedi.

Broiler Tavuk Yetiştiricileri Üretim Yapamayacak Noktaya Geldi

Konu hakkında basın açıklaması yapan Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği üyesi Ali Rıza Şakrak, “Değerli üretici arkadaşlar, basın mensupları; bugün burada Broiler tavuk üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları ve girmiş olduğu çıkmazı kamuoyuna duyurmak ve yetkililere seslenmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği (MATYEB) olarak Manisa ilinde Broiler tavuk popülasyonu bakımından yıllık 260 milyonu aşan üretimi 1500’e yakın üreticisi ve 2 milyon metrekarelik üretim alanıyla adeta tavukçuluğun başkenti olan Manisa’yı temsil etmekteyiz.

Broiler tavuk yetiştiricilerinin temel gider kalemlerine gelen büyük zamlar üreticileri zor duruma düşürmüş, neredeyse üretim yapamaz hale getirmiştir.

2018 yılı başı itibariyle elektriğe %10 işçiliğe %15 kömüre %50 ve çeltiğe(kavuz)%100 zam gelmiştir. Broiler tavuk üreticisi bu şartlar altında üretim yapamaz duruma düşmüş, bankaların ve entegrelerin oyuncağı haline gelmiştir. Entegrelerin ödeme dönemlerin' ve üretim ücretlerini istedikleri gibi değiştirmeleri ve hükümetin temel girdilerde yaptığı orantısız zamlardan dolayı üreticimiz finansman sıkıntısı çekmekte ve bankalara mecbur hale gelmektedir.

Buradan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımıza ve entegrelere sesleniyoruz.

1-Üretim girdilerine yapılan zamlar geri çekilmeli ya da makul hale getirilmelidir. 2-Üreticiler, elektrik borcunu tıpkı diğer çiftçiler gibi üretim dönemlerine göre vadeli yapabilmelidir. 3-Entegreler girdi maliyetlerini göz önünde bulundurarak yeni üretim fiyatları belirlemeli ve üreticilerin hakedişleri zamanında ödenmelidir.

Bu haklı taleplerimizin karşılanması için bu hafta içinde hükümet nezdinde bakanlarımızla ve entegrelerin yöneticileriyle bir araya gelip sorunlarımıza çare bulmaya çalışacağız. Entegreler ve Ankara ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamazsa üretimi; maliyetleri karşılayamadığımız için üzülerek durdurmak zorunda kalacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.

Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliğinin yaptığı basın açıklamasına İzmir Birlik Başkanı Dinçer Aktaş, yönetim kurulu üyeleri, Balıkesir Birlik başkan Mehmet Duran yönetim kurulu üyeleri, Uşak Birlik Başkanı Necdet Özen yönetim kurulu üyeleri, Çanakkale Birlik Başkanı Sezai Özer yönetim kurulu üyeleri, Merkez Birliği temsilcileri ve üyeler katıldı. YORUM EKLE
YORUMLAR
Göllü
Göllü - 3 yıl Önce

Allah yardımcımız olsun. Destek şart.

Sanayici
Sanayici - 3 yıl Önce

Aslan parçası. MaşAllah. Sizin gibi iyi insanlara bu şehrin ihtiyacı var

Arasta
Arasta - 3 yıl Önce

Varol Şakrak, dertlelerimize sorunlarımıza tercüman oldun

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber