Hasan Eryılmaz, "Türkiye'de Tarım Politikası Yok"

İYİ Parti Manisa Milletvekili aday adayı Hasan Eryılmaz, Dünya Çiftçiler Günü sebebiyle yaptığı açıklamada, iktidarın tarım politikasını eleştirdi.

Hasan Eryılmaz, "Türkiye'de Tarım Politikası Yok"

Çiftçinin ekonomik örgütlerinin idari ve mali yönden güçlendirilmesi için gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması gerektiğini belirten Eryılmaz, Türk halkının büyük çoğunluğunun tarımla geçimini sağlamasına rağmen, Türkiye’de belirlenmiş bir tarım politikasının olmadığını söyledi.  

İYİ Parti Manisa Milletvekili aday adayı Hasan Eryılmaz, Dünya Çiftçiler Günü sebebiyle açıklama yaptı. Son 16 yıllık AKP iktidarlığında özelleştirme mantığı sonucu, ülkenin tarımla ilgili kurumlarının birer birer yok edilerek, Türkiye tarımının dışarıya gebe bırakıldığına dikkat çeken Eryılmaz, yanlış tarım politikaları sonucu tarımda ithal ülke konumuna geldiklerini söyledi. 

“GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ”

Çiftçilerin girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle büyük sıkıntı içinde olduğunu kaydeden Eryılmaz, çiftçinin ekonomik örgütlerinin idari ve mali yönden güçlendirilmesi için gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması gerektiğini savundu. Mazot, gübre, yem, elektrik, tohum, ilaç gibi maliyetlerin makul düzeylere çekilmesi gerektiğine değinen Eryılmaz, “Ülkemizde son 16 yılda işlenen, üretim yapılan arazilerde ciddi bir ölçüde daralma yaşanmıştır. Yüksek girdi maliyetleri, düşük ürün fiyatları nedeniyle üreticimiz toprağını ekemez hale gelmiştir. Ülkemizde siyasi iktidar, tarım kesimindeki yanlış politikalarının bedelini üreticiye ve tüm halka ödetmektedir. Tarımda düne kadar kendi kendine yetebilmeyle övünülürken; bugün samandan canlı hayvan ve et ithaline, kuru fasulyeden, elmaya kadar neredeyse her türlü tarımsal ürünü ithal eder hale geldik” diye konuştu. 

“BÖYLE GİDERSE SEBZEYİ DE İTHAL EDECEĞİZ”

Son bir yılda üretim girdilerinin yüzde 100 arttığına vurgu yapan Eryılmaz, “Bayiler ve fideciler üreticiye verdiği ürünlerin parasını bekliyor, ancak girdilerin yüksekliği nedeniyle o para üreticide olmadığı için üretici ödeyemiyor. Ürün pahalı mal ediliyor. Çok sayıda çiftçi icralık. Kiminin traktörü bağlı, kiminin tarlası ipotekli. Kredi almakta zorlanıyorlar, ÇKS ye kayıt olmayan çiftçiler yaşadıkları sıkıntılardan dolayı hiçbir destek alamıyorlar. ÇKS’ye kayıtlı olmayanlara, doğal afet zararları ödenmiyor. Tarım politikaları böyle gider ise saman ve hayvanda olduğu gibi yakın zamanda sebze de ithal edilecek yurdum üreticisi işsiz, vatandaşımızda ithal sebze ve domates tüketecek” dedi. 

“ÇİFTÇİ İYİ OLACAK”

Tarımsal üretimde sorunun, çiftçi de olmadığını, tarım politikaları üretemeyen AKP iktidarında olduğunu ifade eden Eryılmaz, son olarak şöyle konuştu: “Dünyanın en kaliteli pamuğunu yetiştiren Manisa’da, pamuk ekilemez hale gelmiştir. Üreticimiz, mısırdan para kazanamamaktadır. Bağcı, zeytinci, meyveci ancak mahsul az olduğunda ürününü iyi fiyattan satabilmektedir. İYİ Parti olarak iktidara gelir gelmez, iktidarın bu yaptığı yanlış tarım politikalarını düzeltmek olacaktır. İYİ olacak çiftçilerimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylü olacaktır.” diye konuştu.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber