Borsa'dan ödül gecesi "Akhisar Kendi Rekorunu Kırdı"

Akhisar Ticaret Borsası tarafından her yıl geleneksel olarak Gülbeyaz-ı Ziyafet Restaurant'a düzenlenen ödül gecesinde, Akhisar Ticaret Borsasında en fazla işle

Borsa'dan ödül gecesi "Akhisar Kendi Rekorunu Kırdı"

Akhisar Ticaret Borsası tarafından her yıl geleneksel olarak Gülbeyaz-ı Ziyafet Restaurant'a düzenlenen ödül gecesinde, Akhisar Ticaret Borsasında en fazla işlem yapan firmalar düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Törende konuşan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat;" Zeytin ve zeytinyağı tüketimini artırmak üzere hazırladıkları yeni projeyle günde 1 milyon kişiye daha ulaşacaklarını söyledi. Konuya yönelik basın bültenini değerlendirmenize sunuyoruz" dedi. 

AKHİSAR KENDİ REKORUNU KIRDI

Türkiye'nin sofralık zeytininin yüzde 70'inin üretildiği Akhisar, ağaç sayısında rekora imza attı. 60 ülkeye zeytin ve zeytinyağı ihraç eden Akhisar'da ağaç sayısı 15 milyona çıktı. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, iyi tarım uygulamalarıyla zeytin ve zeytinyağında yüksek kalite yakaladıklarını belirterek, yeni projeleriyle günde 1 milyon kişiye zeytin ve zeytinyağını ulaştıracaklarını söyledi. Tüm okul ve hastanelerde günde bir milyon kişinin yemek yediğini belirten Alhat, yemek tebliğlerine zeytin ve zeytinyağının eklenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na başvurduklarını açıkladı. Borsa'nın bu çalışmasıyla günde 16 ton zeytin ve zeytinyağı tüketimi sağlanacak.
Akhisar Ticaret Borsası tarafından her yıl geleneksel düzenlenen ödül töreninde Borsa’ya en fazla işlem hacmi yaptıran firmalara plaket, teşekkür ve takdir belgeleri verildi. Ödül töreninde konuşan Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, 1 Nisan'dan itibaren yeni bir yönetimle göreve devam ettiklerini belirtti. Akhisar'ın her alanda hızlı büyümesini sürdürdüğünü, bunun altında yatan en önemli etkenin ise her alanda sergilenen güç birliğinin olduğunu söyleyen Alhat, “Akhisar büyüyüp gelişiyorsa, bu bizlerin kenetlenip, ele ele vererek çok çalışmasıyla oluyor. Akhisar büyümesini sürdürürken biz şimdi daha çok çalışacağız” dedi.

TÜKETİMİ 6 BİN TON ARTIRACAK PROJE

Akhisar büyürken zeytin ağacı sayısının da artığını söyleyen Alhat, 14 milyon olan genç ve verimli ağaç sayısının 15 milyona ulaştığını açıkladı. İyi tarım uygulamalarıyla yüksek kalitede ürün elde eden Akhisar'ın zeytin ve zeytinyağı tüketimini artırmak için de yeni projeler gerçekleştirdiğini belirten Alhat, “Tuz oranını düşürdük, zeytin ve zeytinyağı tüketimi yüzde 30 oranında arttı. Şimdi Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na yeni bir proje sunduk. Tüm hastaneler ile okullardaki yemekhanelerde zeytin ve zeytin yağının yemek reçetelerinde yer alması için önerilerde bulunduk. Sağlıklı bir nesilin başlayacağına ve tüketiminin artacağına inandığımız bir çalışmadır bu. Yemekhanelerde günlük 1 milyon kişiye yemek çıkıyor. Bu da günde 16 ton tüketimin artması demek. Böyle bir çalışmayla yılda 6 bin ton tüketim artışı sağlanır ki bu da 400 bin üreticisi olan sektörü rahatlatacaktır. Bu konuda tüm bakanlıklarımızı da göreve davet ediyoruz” dedi.

AKHİSAR İL OLMAYI HAK EDİYOR

Borsa olarak zeytin tüketimini artırmanın yanında, yüksek raf fiyatlarıyla da mücadele ettiklerini, fiyatların düşürülmesini sağladıklarını, hem kentin hem zeytin ve zeytinyağının tanıtımında büyük yol aldıklarını ifade eden Alhat, “Bugün herkes zeytin denince Akhisar’ı bilir hale geldi. Şimdi de Zeytinyağında benzer bir çalışma yürütüyoruz ve oldukça başarılı sonuçlar aldık. En güzel zeytin yağı yetiştiren ilimiz artık tedarikçi değil. İlimiz dedim, çünkü böylesine başarılı bir kent olan Akhisar ilçe olmayı hak ediyor. Üretimi, ekonomisi, nüfusuyla Türkiye'nin 30 ilinden büyük olan, süper lig'de takımı olan Akhisar il olmayı hak ettiği gibi bu hakkın da kendisine verilmesini talep ediyor” dedi.

AKHİSAR'IN ÇEKİM MERKEZİ

Tarihi Donbaycıoğlu Han'ın restorasyonun tamamlandığını, ruhsatının ise geçtiğimiz hafta alındığını söyleyen Alhat, bayram sonrası ise handa kiralama işlemlerinin başlanacağını belirtti. Alhat, Borsa olarak Akhisar'a yeni bir çekim merkezi kazandırmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

İZMİR İSTANBUL OTOYOLU

Yapımı süren İzmir-İstanbul otoyolunun Borsa açısından stratejik bir öneme de sahip olduğuna dikkat çeken Alhat, “Otoyolun Akhisar çıkışında Akhisar ürünlerinin satılacağı bir alan oluşturmak için çalışmalara başladık. Bu alanda Borsamız üyelerinin ürünleri yer alacağı gibi tanıtım açısından da önemli bir durak olacaktır” dedi.

ZEYTİNE HOLOGRAM

Akhisar üreticisinin Türkiye'nin en iyi zeytini ile zeytinyağını ürettiğini söyleyen Alhat, “Bu yüzden tüm üreticilerimize Türkiye’ye en iyi zeytinleri ve zeytinyağını sunduğunuz için teşekkür ediyoruz. Üreticilerimize bu kaliteyi belgelendirdiğimiz hologramları dağıtacağız. Akhisar'ın kalitesini garanti altına alıyoruz” diye konuştu.

Akhisar Ticaret Borsası'nda en çok tescil yaptıran ve ödüle layık görülen firmalar şöyle:
Keskinoğlu, Hikmet Gıda, Alhatoğlu Zeytincilik, Toprak Zeytin Z.Yağı, Güngör Zeytincilik, Mustafa Yemen, Fatih Mehmet Başaran, Baktat Zeytin, Öncü Zeytincilik, Ünlü Tarım, Metin Eser, Yiğit Zeytincilik, Meridyen, Çelenlioğlu, Ferkay Zeytincilik, Karabulut Pamuk Çırçır, Erdem Zeytinyağı Zeytincilik, Nesa Erbek Zeytincilik, Tosun Gıda, Yıldırım Gıda, Kurtuluş Yağ., Nuri Güner, Çolban Zeyt., Öz Tarım, Mesnevi Gıda, Gizem Yağ, Hakkı Emre Güner, Öztürk Sarrafiye Zeytincilik, Kamil Yeni, Abdullah Berkama, Serkan Akar, Zer Salça Konserve, Can Zeyt Gıda, Gökler Gıda, Hisar Zeytincilik
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Davut
Davut - 3 yıl Önce

Ne kadar gereksiz insan varsa toplanmış!

Vatandaş
Vatandaş - 3 yıl Önce

İşleri güçleri Show

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber