ATSO Başkanı Ulusoy, "Kucağımıza Bomba Bulduk"

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) eski yönetiminin Vakıflar Genel Müdürlüğünden kiraladıkları, Merkez Çarşıdaki 1618 metre karelik adadaki inşaat çalışması sırasında çıkan tarihi eserler nedeniyle Bölge Anıtlar Kurulu kararı nisan ayında durduruldu. 

ATSO Başkanı Ulusoy, "Kucağımıza Bomba Bulduk"

HALDUN AKYÜZ | ÖZEL HABER

Yeraltında 2 katı otopark, üzerindeki 2 katta da işyerleri ve butik otel olarak  “Merkez Çarşıyı Canlandırma Projesi” nin ihalesi sonrası,  yüklenici firma tarafından yapılan kazı ve 138 adet fore kazıklar çakıldıktan sonra  inşaat durdurulmuştu. Nisan ayında yapılan oda seçiminde projeyi hayata geçiren  yönetimdeki ekip seçimi kaybetti. Yeni seçilen meclis ve yönetim kurulunun, anıtlar kurulunun kararı ile eli kolu bağlandı. Konun kamu oyu tarafından hangi aşamada olduğunun bilinmesi için Yönetim Kurulu Başkanı Doktor Mehmet Ulusoy  basın toplantısı yaptı. DHA özel olarak inşaat sahasında kazı yapılan yerde özel açıklamalarda bulundu.

Ellerinde adeta pimi çekilmiş bir bomba bulduklarını, anıtlar kurulunun kararlarının  ellerini kollarını bağladığını söyleyen Dr. Mehmet Ulusoy, “Sayın TOOB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile  seçim öncesi  18 mart 2018 günü temel atma töreni düzenlendi. Nisan ayında yapılan  oda seçimlerinde meclis üyeleri ve yönetim kurulu değişti. Yatırımlarda devamlılık olduğu için, şahsım ve yönetim kurulu olarak onaylamakta   durdurulan inşaat için girişimlerimizi sürdürdük ve sürdürmeye devam ediyoruz. Anıtlar Kurulunun son verdiği karar ile  kazılan ve tarihi eser niteliği bulunan yerlerin dışında da kazı yapılması isteniyor. Oda olarak  Anıtlar kurulu ve Manisa Müze müdürlüğünün bildireceği tarihlerde tekrar kazı çalışmalarını başlatacağız. Bu güne kadar  ihaleyi alan firmaya ilk hak ediş olarak, Vakıflara  ödediğimiz kira bedelleri ve diğer masraflar ile 2 milyon liraya yakın Odamızın  parası ödendi. Biz sonucun ne olacağını bilemediğimiz için adeta elimizde  pimi çekilmiş bir bomba var. Elimiz kolumuz bağlı olarak gelişmeleri takip ediyoruz.” Ayrıca işyerlerini şartlı olarak terk eden esnafların ve çevresindeki işyerleri sahiplerinin mağduriyetleri için üzgün olduklarını söyleyen Mehmet Ulusoy, “Sık sık inşaat  sahasına gidip, çevredeki esnaf arkadaşlara gelişmeler hakkında bilgi vermeye çalışıyoruz. Ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar içinde olması, oradaki esnaflarımızın mağduriyetlerini bir kat daha arttırıyor. Bu Oda olarak bizim sorumluluğumuz olmasına rağmen, ilçemiz yöneticilerinin ve diğer sivil toplum örgütlerinin de bizlerle birlikte olup, bir an öce Anıtlar kurulunun vereceği kararın çıkmasına  katkı sağlamalarını bekliyoruz. Verilen karar doğrultusunda,  proje değişikliği ile adı “Merkez Çarşıyı Canlandırma Projesi” ni gerçekleştirmek için  ivedilikle kararlar alıp, adı “Mezar Yeri” olarak konuşulan ada için çaba sarf edeceğiz.” Dedi. 
 


Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber