Akhisarlı Üretici Zeytine Prim Bekliyor

14 milyon Zeytinyağı ile Türkiye’de en çok zeytin ağacı bulunan bölge olan Akhisar, sofralık zeytine prim bekliyor.

Akhisarlı Üretici Zeytine Prim Bekliyor

14 milyon Zeytinyağı ile Türkiye’de en çok zeytin ağacı bulunan bölge olan Akhisar, sofralık zeytine prim bekliyor. Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, yerel bir televizyonda çıktığı programda Akhisar’ın sofralık zeytinde Türkiye’nin en büyük markası olduğunu bu konuda da prim beklediklerini ifade etti.

Türkiye’de şuanda zeytinyağına prim verildiğini hatırlatan Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, “Bizim Akhisar tütüncülükten zeytinciliğe geçen bir şehir. Tütün büyük zahmetlerle elde edilen çok uğraşısı olan bir üründür. Bu kadar zahmetli bir ürünü yapan Akhisar’daki üreticiler, zeytine geçtiğinde zeytin dikildikten sonra çok ciddi bir şekilde bunda da emek harcadılar. Akhisarlılar çok ciddi emek harcadıktan sonra Akhisar’ın gerçek lezzetini yarattılar. Şuanda ülkede bütün zeytin şehirlerinde zeytinyağı konuşulurken biz Akhisar’da sofralık zeytin üzerine çok bastık konuya. Biz şu şekilde dile getirdik. Zeytin ağaçlarına hiç bakmayan insanlar zeytinyağından prim elde ediyorlar. Ama bizim gibi bakan şehirlerde biz bu kadar ilaçlamasına, gübrelemesine, sulamasına, arasına, bakımına bu kadar dikkat ederken biz sofralık zeytin yetiştiriyoruz diyorlar ki size prim yok.  Biz de bu konunun çok doğru olmadığını ve Türkiye’de de bizim gibi zeytine bakmaya çalışan şehirler olmaya başladı ve bunlar da aynı şekilde amacımız sofralık zeytin yetiştirmekti.

Prim konusunu bakan ve başbakana ilettik

Akhisar ovasında 14 milyon zeytin ağacı var ve bu ağaçların yüzde 80’i sofralık zeytin yetişmektedir. Zeytin üreticisinin zeytin primine ihtiyacı var. Sofralık zeytin bakmak çok zor, yağlık zeytin gibi değildir. İşte bunu mazotu var, gübresi var, elektriği var ve herşeyi var. Biz de bu ürünlerin hepsini yüzde 18 katma değerli kullanıyoruz, bir tek bu sene gübreyi çıkardılar katma değerden. Bunun dışında baktığınız da çiftçinin gerçekten de ciddi bir şekilde masrafı var ve biz bununla ilgili prim almamızın hak olduğunu bütün bakanlıklara ve kurumlara anlattık. En son geçenlerde başbakana da anlattık, herşey yolunda gidiyor ama plan, bütçe o dur, bu dur birazcık zaman alıyor. Sonuçta biz de hala elde edilmiş zeytin primi yok. Ama bununla da ilgili çalışmalarımızı yapacağız. Geçen hafta Tarım Bakanımızın yanına gittim, hem Hasat Şenliğimize davet ettim, bir de panel ile ilgili yapacağımız konuları anlattım. Bakan bey yeni geldi zeytin primi ile de ilgileniyor inşallah yeni dönemde bunu çıkaracaklarını söylüyorlar” dedi.
  


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber