Akhisar Ülkü Ortaokulu Litvanya'da

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı ve Türkiye Ulusal Ajans fonuyla yürütülen 2016-1-SK01-KA219-022538_2 kabul numaralı, “Beware of Endless Wealth;

Akhisar Ülkü Ortaokulu Litvanya'da

Avrupa Birliği Erasmus+ Programı ve Türkiye Ulusal Ajans fonuyla yürütülen 2016-1-SK01-KA219-022538_2 kabul numaralı, “Beware of Endless Wealth; Art is Revising European Values!” (Sonsuz Zenginliğin Farkına Varın; Sanat Avrupa Değerlerini Yeniden Canlandırıyor!) isimli projenin üçüncü toplantısı 03-09 Aralık 2017 tarihleri arasında Litvanya ´nın evsahipliği, proje ortakları Türkiye Romanya, Slovakya ve İspanya’nın da katılımıyla Litvanya’nın Prienai şehri Islauzo köyünde  şehrinde gerçekleşti.


     Programa Akhisar Ülkü Ortaokulu müzik öğretmeni Canan ÇINAR, İngilizce öğretmeni Gökben GEZER ve hazırlık sınıfı 7. Sınıf öğrencilerinden Nilsu SATAN , Eren MEMİŞLER, Erçel KARA ve Defne AÇIK katıldılar.


          Sanatla değerler eğitimini konu alan projenin Litvanya toplantısında Dans ve Hoşgörü üzerine atölye çalışmaları yapıldı. Program dahilinde her ortak ülke kendi ülkesinin en ünlü dansçılarını sundu. Her ülkenin öğrencileri kendi danslarını diğer ülkelerin öğrencilerine öğrettiler ve bunu tüm ülke çocuklarıyla sahne üzerinde okul velilerine sergilediler.CLIL yöntemi ile de Dünyaca ünlü dansçılar ve dansın tarihi ile ilgili bilgi, Litvanya’nın koordinatör öğretmeni Egle Urbaniene tarafından verildi. 


        Hareketliliğin ilk günü hoş geldiniz töreniyle başladı. Okul öğrencileri şarkılar ve danslarla misafir ülke öğrenci ve öğretmenlerini mest etti. Aynı gün Prienai bölgesi, Islauzas köyü ve okul hakkında , okul öğrencileri tarafından bilgi verildi.Yaklaşık 2 saat boyunca okul gezildi ve tüm derslikler,spor salonları ,sınıflar incelendi, eğitim sistemi ile ilgili bilgi alındı.

      Prienai Belediye Başkanlığı ziyaret edildi. Prienai Eğitim ve Spor Bölümü temsilcileriyle tanışıldı ve bölge hakkında bilgi verildi. 

      Birstonas tesisleri ziyaret edildi. Akşamdan sonra da Prineai Kültür Merkezinde 
      Dans ve Müzik Performansı sergilendi.
     Hareketliliğin ikinci gününde öğrencilerin birbiriyle kaynaşması ve birbirlerini tanımaları için tanışma aktiviteleri yapıldı. 
     Open-Cafe aktivitesi ile hoşgörü bakımından, dansın duygulara etkisi ile ilgili çalışmalar öğretmenlerin eşliğinde gerçekleşti. 
     Okul izci üyeleri tarafından bölgenin dansları sergilendi ve tüm öğrenciler ve öğretmenler bu dansa dahil edildi.

   “Milli Dansıma Hoşgörülü Ol” etkinliğinde her ülke hazırladığı kendi dansını diğer ülkelerin öğrencilerine öğrettiler. 
     Hareketliliğin üçüncü günü projenin şarkısı ile ilgili çalışmalar yapıldı.İlk iki kıtası Slovakya ve İspanya’da yazılan şarkının üçüncü kıtası rap şeklinde hoşgörü adına yazıldı ve sergilendi.
         Öğrenciler ülkelerinde hazırladığı pinhole kameralarıyla çektiği fotoğrafları büyük kartonlar üzerine ülkeleri adına düzenlemeler yaparak okul salonunda sergilediler.

         Kaunas şehrine “ Tolerance Dance” etkinliği için öğrenciler ve öğretmenler götürüldü. Gittikleri dans merkezinde öğrenciler, profosyonel dansçılar eşliğinde  dans ederek eğlenceli vakit geçirdiler.Ayrıca Kaunas eski şehri gezerek bilgi sahibi oldular.
       Üçüncü gün akşamında velilere özel olarak öğrenciler toplu halde 5 ülkenin dansını sergilediler. Hem tüm ülke öğretmenleri hem okulun öğretmenleri , öğrencileri ve veliler daha sonra canlı yöresel müzik eşliğinde yeni danslar öğrendiler.

      Hareketliliğin dördüncü gününde SİAULİAİ şehri, PALANGA şehri gezildi. Burada Çikolata Müzesi, Haç Tepesi ve Kehribar Müzeleri görüldü. Kehribar müzesinde, kehribarlardan, öğrencilerle ve öğretmenlerle kart süsleme etkinliği yapıldı.
     Hareketliliğin son günü katılımcı ülke öğrenci ve öğretmenlerine belgeleri verildi, teşekkür konuşmaları yapıldı. Daha sonra Trakai ‘ye ve ardından ülkenin başkenti Vilnius ‘a hareket edildi ve şehir hakkında rehber eşliğinde bilgi verildi.Trakai’ de Tatar Türklerinin yaşadığı bölgede öğle yemeği verildi.
    Sonuç olarak Litvanya hareketliliği, koordinatör öğretmenleri Egle Urbaniene ve okulu  tarafından hazırlanan yoğun, eğlenceli, paylaşımlı ve harika bir şekilde sona erdi.

    Sanat ile öğrencilerimizin değerlerini geliştirmeyi amaçlayan bu proje amacına uygun olarak çalışmalarına devam etmektedir. Proje ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için, projenin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 
www.bewareofvs.com 
  YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber