AKGİAD’tan kültürel bir faaliyet daha

Akhisar Genç İş Adamları Derneği 31 Ekim Çarşamba günü saat 19.00’da Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda Türk Akademisyen

AKGİAD’tan kültürel bir faaliyet daha

Akhisar Genç İş Adamları Derneği 31 Ekim Çarşamba günü saat 19.00’da Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda Türk Akademisyen, psikolog, yazar ve televizyon programcısı halen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Profesörü olan Prof. Dr. Üstün Dökmen’in katılımıyla “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim Yaşama ve Çalışma Sevinci Lider Yönetici” isimli paneliyle Akhisarlılarla buluşuyor. Akhisar Genç İş Adamlarının katkılarıyla düzenlenen panele tüm halkımız davetlidir.

Üstün Dökmen kimdir?

Üstün Dökmen, 1954 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk olarak, iki dedesinin adı verilerek kendisine Hasan Vasfi denildi. Altı aylıkken önemli bir hastalık geçirdi. Komşular, iki ölmüş büyüğün adının ufacık çocuğa ağır geldiğini, bu yüzden hastalandığını söylediler. Bunun üzerine annesi ve babası evhamlanarak Hasan Vasfi'nin adını Üstün olarak değiştirdiler.

1971 yılında Ankara'da Cumhuriyet Lisesi'ni, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümü'nü bitirdi. 1986 yılında doktorasını Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında bitirdi. 1988'de doçentlik, 1995'de profesörlük derecesini aldı.

Sosyal bilimlere ilgi duyuyordu, ancak öncelikle Hacettepe Üniversitesi Fizik Bölümü'ne kaydoldu. Üçüncü sınıfa gelince fiziğin kişiliğine uygun olmadığını fark etti. Yeniden üniversite sınavlarına girerek Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne geçti. Bu bölümden mezun oldu ve aynı bölümde Uygulamalı Psikoloji (Klinik Psikoloji) alanında master yaptı. Psikolojik danışma ve rehberlik alanında 1986 yılında doktora, 1988 yılında doçentlik, 1995'te ise profesörlük derecesi aldı. Hâlen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde öğretim üyesidir. Bir dönem TRT'de Küçük Şeyler adlı bir programı hazırlıyor ve sunuyordu.

Dökmen'in çeşitli bilimsel dergilerde yayımlanan makalelerinin yanı sıra dört bilimsel, bir de şiir kitabı vardır. Bu kitaplar sırasıyla; "Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi: Kuruluşu, Gelişmesi, Çalışmaları" , "Okuma Becerisi İlgisi ve Alışkanlığı Üzerine Psiko-Sosyal Bir Araştırma" , "İletişim Çatışmaları ve Empati" , "Sosyometri ve Psikodrama" adlarını taşımaktadır. Şiir kitabının adı "Selam" dır. Meslektaşı Doç. Dr. Zehra Yaşın Dökmen'le evlidir; iki kızı bulunmaktadır.


Eserleri

Kitapları

İletişim Çatışmaları ve Empati
İletişim Çatışmaları ve Empati adıyla tekrar satışa sunulmuştur)
Sosyometri ve Psikodrama Kuramsal Temeller / Uygulamalardan Örnekler / Yeni Yaklaşımlar
Selam
Varolmak Gelişmek Uzlaşmak
Yağmurda Yangın
Bir Yumurtanın Tarihçesi veya Bir Yumurta Pişirme Tarifi
Komşu Köyün Delisi
Küçük Şeyler
Oyunlar Otoyolda Piknik / Padişah-ı Hali Osman
Ladesçi
Küçük Şeyler 2
Nokta Nokta Hanımın Hayatı
Küçük Şeyler 3 Yaşama Yerleşmek
Küçük Şeyler 4 Eşitler Evi
Miyase'nin Kuzuları, 2009
İnsanın Korunakları 1 Deriden Kültüre
İnsanın Korunakları 2 Mimari
Kelebekler ve İnsanlar
Metrestepe

Oyunları

Oyunlar-Otoyolda Piknik-Padişah 1 Hali Osman
Bir Yumurtanın Tarihçesi veya Bir Yumurta Pişirme Tarifi
Toplumsal Cinsiyet
Yağmurda Yangın
Selam
Komşu Köyün Delisi (Tiyatro Oyunu)
Ladesçi (Yaşamın Kerteriz Defterinden Bir Roman)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber