Akhisar Arena

 Geçtiğimiz günlerde Akhisar Belediyesi Akhisar Arena inşaatı ile ilgili kamuoyuna bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre belediye ,inşaatın zamanında bitmeyeceği gerekçesi ile yüklenici firma Hayranoğulları’na bir tebliğde bulunmuş ve sözleşmeyi tek taraflı feshetmiş. Bu arada firmanın teminatını belediyeye gelir olarak aktarmış.
 
Yani “Harç bitti. Yapı paydos”. Yarım kalan inşaat için yeniden ihaleye çıkılacak.
 
Hemen ardından Hayranoğulları firmasından açıklama geldi. Firma açıklamasında, yapılan fesih işleminin haksız olduğunu ,bundan dolayı da maddi ve manevi zarara uğradığını iddia etti. Firma yaptığı açıklamada , yeri teslim aldıktan sonra özellikle yerin zemini ve projedeki eksik ve hatalı imalatlar ile ilgili belediyeye defalarca yazılı ve sözlü müracatta bulunduğunu iddia ediyor. Bu itirazlar sonunda yerin zemini için yeni bir etüt yaptırılıyor. Yeni zemin etüdü sonrası zemin iyileştirmesi, ilave işler kapsamında firma tarafından yapılıyor. Ancak projede olmayan ancak işin sağlıklı teslim edilmesi için mutlaka yapılması gereken daha birçok imalat vardır. Ve konu firma tarafından defalarca Akhisar Belediye’sine aktarılmış. Yüklenici firma bu konuda mahkemeye başvurur ve bilirkişi marifeti ile yapılması gerektiği halde projede olmayan bu imalatları tespit ettirir. Zemin iyileştirmesi ile %10’luk ilave iş kotası dolmuştur ve yasaya göre böyle bir durumda ilave bir iş artışına da gidilemez. Firmaya göre işin tasfiye edilmesi ve kalan iş için yeniden ihale açılması gereklidir .Dolayısı ile Belediyenin yapmış olduğu tek taraflı fesih kanunsuzdur.
 
 İşin kısaca özeti bu… Yani uzunca bir süre daha Manisa yolcusuyuz.
 
İster istemez insanın aklına bir sürü soru takılıyor.
 
Mesela yapılmayan ancak yapılması zorunlu olan imalatlar nelerdir?
 
Belediye bu konuda müşavirlik hizmeti almaktadır. %80’i bitme aşamasına gelmiş bir projede yapılması zorunlu olduğu halde yapılmayan işlerden nasıl bahsedebiliriz?
 
Bu durumda bu müşavirlik firması ne iş yapmaktadır?
 
Bu müşavirlik firmasına ne kadar ücret ödenmektedir?
 
Mahkeme firmayı haklı görüp Akhisar Belediyesini tazminat ödemeye mahkum ederse bunun sorumlusu kim olacak?
 
Yeni Belediye Hizmet Binası inşaatını hatırlayın. İşin tesliminden sonra birçok tadilat yapmak zorunda kalmış ve işin tuhafı o yüklenici firma ile de mahkemelik olmuştuk. Akhisar Arena’yı maç oynanır hale getirmek için ilave daha ne kadar masraf edeceğiz?
 
Yüklenici firma, müşavirlik firması ve Belediye arasında bir koordinasyonun olmadığı açık… Bu koordinasyonsuzluk neden?
 
 Firma ,belediyeyi ilgisizlikle suçlamakta ve tek taraflı fesih işlemi ile belediyenin kendi yetersizliğini örtme telaşında olduğunu iddia etmekte. Firmanın bu iddiaları doğru mudur? Yani belediyenin bir ihmali var mıdır?
 
Hem inşaat firmasının hem de müşavirlik firmasının yetersiz olduğunu düşünelim. Bu durum belediyeyi sorumluluktan kurtarır mı?
 
Yeni ihale ne zaman açılacak?
 
En önemlisi bu stadyum ne zaman bitecek?...
YORUM EKLE
YORUMLAR
akhisar
akhisar - 6 yıl Önce

akhisar sporumuzun başarılı olduğunda susanlar sanırım fırsat kolluyolar böyle şeylerin olması için böyle şeyler olsada kendimizi bi hatırlatsak diye bekliyolar

akhisar
akhisar - 6 yıl Önce

az yiyinde bitirin artık bir zahmet

firma
firma - 6 yıl Önce

yeni belediye binasını yapan firmayla mahkemelik olunmuştu da ne olmuştu?

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber