1 Ekim Dünya Kahve Günü

“ 1 fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır.” der atalarımız. Kahve kimileri için güne başlarken, kimileri içinse sohbetlerin vazgeçilmezi olarak hayatımızda yerini alır. Çok sevilen ve günlük hayatta sıklıkla tüketilen kahvenin aynı zamanda sağlığız için pek çok faydası bulunur.

     Kahve içmek için sebep çok;

  1. Hafızayı kuvvetlendirir.
  2. Sindirimi kolaylaştırır.
  3. Serotonin hormonu seviyesini arttırarak mutluluk hissi sağlar.
  4. Egzersiz öncesi içilirse fiziksel performansı arttırır.
  5. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımı sağlar.
  6. Sindirimi kolaylaştırır.
  7. Tip 2 diyabet riskini azaltır.
  8. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirir.

    Hayatın yoğun temposunda vereceğiniz minik bir kahve molası sizi mutlu eder ve daha dinç hissettirir ancak sadece bu kadarla kalmaz. Aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize de yardımcı olur. Çoğunlukla sohbetlere eşlik eden kahve; içerken içerisine eklenen şeker ve kremalar; yanında ikram edilen kurabiye ve çikolatalara dikkat edildiği sürece güzel bir ara öğün alternatifidir. Kahvenizi şekersiz içemiyorsanız yanında kuru meyve ile birlikte tercih etmeniz içimini kolaylaştıracaktır.

 Her şey gibi kahve de dozunda güzeldir çünkü aşırı tüketimi kalp çarpıntısı, asabiyet, tansiyon yükselmesi gibi sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda uyku kalitenizi ve kemik sağlığınızı da olumsuz etkiler. Gün içinde içeceğiniz 2 fincan kahve yeterli olacaktır ancak kafeinsiz olanları tercih ederseniz miktar biraz daha arttırılabilir. Uyku kalitenizi etkilememesi için de günün erken saatlerinde tercih etmeniz gerekir.

   1 Ekim Dünya Kahve Gününüz kutlu olsun. Kahvenize hoş sohbetler eşlik etsin ve ağzınızın tadı hiç bozulmasın.

     Sağlıkla kalın, hoşçakalın..

                                                             Diyetisyen Betül ANAMAS

Sosyal medya hesapları;

Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/

Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/

YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber