banner113

RUSYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Rusya seyahatleri için son zamanlardaki siyasi gerilimle birlikte, vize zorunluluğu tekrar yürürlüğe girmiş bulunuyor. Sadece diplomatik pasaport sahiplerinin, 90 günü aşmayan Rusya seyahatlerinde vize muafiyeti bulunmaktadır.

RUSYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Rusya vize danışmanlık hizmetlerinde vize başvuru merkezinden, Rusya vizesi için başvurular kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Seyahat türüne göre vize çeşidi belirlenmektedir. Konuyla ilgili sınır kapılarında problemler çıkmakta ve görevliler tarafından yapılan incelemeler sonucu bildirilen seyahat amacı ile vize çeşidi arasında farklılık olmasında, vize olmasına rağmen ülkeye giriş yapılmasına izin verilmemektedir.  Seyahat türlerine göre talep edilen belgelerde farklılık bulunmaktadır. Turistik vize, Rusya'ya yapılacak tur ve geziler ve benzerleri için alınmaktadır.

En fazla 30 gün geçerli olan bu vize türünde en önemli konu belgelerin belirtilmiş tarihlere uygun olmasıdır. Transit vize denildiğinde Rusya Federasyonu'ndan ağır vasıta ve araçla geçecek Türk vatandaşlarına verilmektedir. Ticari vize, ticari anlaşmalar, konferanslar, pazarlamalarda geçerlidir. Burada mutlaka Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından imzalı ve kaşeli davet mektubu olması gerekir. 6 ay ve 90 gün kalış olarak vize alabilmek mümkündür.

Çalışma vizelerinde 90 gün çalışma konaklama hakkı vardır. Özel yetenekli uzmanlıklar için süre değişikliği olabilmektedir. Rusya göçmen bürosundan davetiye alınarak müracaat edilebilmektedir. Başvuru sahibinin başvuru merkezine bizzat gitmesi şartı bulunmaktadır. Rusya'da mal sahibiyseniz, oturma izniniz varsa göçmen bürosundan onaylı davetiyenizle özel vizeye başvurabilirsiniz. Sağlık sorunları,  yakın vefatı gibi durumlarda da özel vize talebinde bulunabilirsiniz. Eğitim için yine göçmen bürosu onaylı davetiyeyle öğrenci vizesine müracaat edilmektedir. İnsani vize denildiğinde ise, akademik gelişim, insani yardım, sosyo politik bağ gibi ziyaretler için verilmektedir.

Rusça bilmeden form doldurmak hataya sebebiyet verebilir. Başvuru formları ve evrakların Rusça olması nedeniyle riske girmemek için aracı acentalardan yardım almak daha sağlıklı olacaktır. Hata yapıldığında vize alamama durumuyla karşılaşmak mümkündür. İptal edilen pasaportlardaki vizelerin geçerliliği olmadığı için ülkeye giriş yapılamayabilir.

Yeni pasaport aldıysanız, mutlaka ülkeye giriş çıkış yapmadan önce Rusya Federasyonu vizelerini, eski pasaporttan yeniye aktarmak gerekir. Bunun için konsolosluğa ya da vize idaresine başvurabilirsiniz. Mülakat talepleri konsolosluktan konsolosluğa farklılık göstermekte, İstanbul'daki konsolosluk mülakat talep ederken, başka bir şehirdeki konsolosluk böyle bir talepte bulunmamaktadır.

https://www.rustur.net/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

body{ overflow-y: scroll; overflow-x: hidden!important; }