banner113

Plastik Baskı Boyaları

Baskı, herhangi bir grafik şekil yazı veya resmin gerçeğe yakın bir biçimde istenilen yüzeye hızlı bir şekilde aktarılmasına denilmektedir.

Plastik Baskı Boyaları

Baskı Nedir?

            Baskı, herhangi bir grafik şekil yazı veya resmin gerçeğe yakın bir biçimde istenilen yüzeye hızlı bir şekilde aktarılmasına denilmektedir. Günümüzde kullanılan bazı baskı yöntemleri şu şekildedir;

 ☆ Yüksek baskı boyaları

 ☆ Dijital baskı boyaları

 ☆ Transfer baskı boyaları

 ☆ Düz baskı boyaları

 ☆ Yaldız baskı boyaları

 ☆ Plastik baskı boyaları

 Baskı Çeşitleri  

 • Yüksek baskı: Aynı zamanda tipografi anlamına da gelen yüksek baskı, grafiğin kumaştan daha kabarık olarak basılmasıyla elde edilir. Yani kağıda baskı yapan kalıp yüzeyi, baskı yapmayan alana göre daha yüksektir.

 • Dijital baskı: Özellikle fotoğraf ya da taranmış herhangi bir resmin piksel kaybı olmadan istenilen alana basılması işlemidir.

 • Düz baskı: Bir diğer anlamı ofset baskı anlamına gelen bu baskı cinsine, kalıbın basan ve basmayan bölümlerinin eşit yükseklikte olması sebebiyle düz baskı denilmektedir.

 • Transfer baskı: Özel kağıda ısı etkisi ile buharlaştırılarak aktarılan boyar maddenin kumaşa ya da istenen materyali aktarılması işlemidir. Bu yöntemde baskı önce dispers boyar madde ile kağıda basılır, daha sonra istenilen düzeye aktarılır.

 • Yaldız Baskı: Sim veya varak cinsi parlak baskı kağıtlarının kumaşa aktarılmasına denilmektedir.

 • Plastik Baskı: Plastik baskı aşağıda detaylı bir şekilde incelenmiştir.

 Plastik Baskı Nedir?

           

            Plastik baskı sadece tekstilde kullanılabilen bir baskı cinsidir. Diğer baskı çeşitlerine göre daha ucuz ve daha güçlü olduğundan dolayı büyük fabrikalar tarafından tercih edilir.

            Plastik baskı boyaları sabitlensin diye baskı sonrası fırınlama işlemi yapılmaktadır. Bunun avantajı baskı sırasında çerçeve üzerindeki boyanın kuruma ihtimalinin olmamasıdır.

            Plastik baskının en büyük dezavantajı ise, su bazlı boyalar aksine sertleşir ve kumaş üzerinde bir tabaka oluşturur. Bu tabakada baskı yapılan kumaşın yüzeyinin dokulj olmasına sebep olur ve baskıya dokunulduğu zaman elle hissedilebilir.

 Plastik Baskı Kullanım Alanları

            Plastik baskı boyaları birçok tekstil ürünlerinde kullanılmaktadır. Plastik baskı transferi, 160 derecede, 10 saniyede 4 bar normal basınç ile yapılmaktadır.

 Plastik baskı boyaları kullanım alanları;

 ☆ Kadın, erkek, çocuk giyim sektörü.

 ☆ Çanta ve benzeri tekstil ürünleri.

 ☆ Hediyelik eşya gibi promosyon ürünleri.

 ☆ Denim deri giyim gibi hazır tekstil ürünleri.

 ☆ Açık veya koyu zemin tüm tekstil ürünleri.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber