Kamu Kaynakları Korunacak

Kamu Kaynakları Korunacak
30 Ağustos 2017 Çarşamba 01:54

Kamu malı alım ihalelerinin yıllık 26.5 milyar liralık büyüklüğe yaklaştığını ve bundan sonra çok düşük tekliflerin yakından inceleneceğine işaret eden Avukat Melih Akkurt en düşüktense en doğru teklifin kabul edileceğini söyledi.

Avukat Melih Akkurt, Danıştay’a yaptıkları başvuru ile birlikte, mal alımı ihalelerinde de en düşük teklif sorgulamasının yapılacağını belirtti. Akkurt, Danıştay’a başvuru yapılmasına müteakip, bundan sonra mal alımı ihalelerinde de en düşük teklifin inceleneceğini ve bu durumun kamu ihalelerinde herkesi bağlayan yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyledi.
İlgili kanunda çok düşük tekliflerin incelenmesine ilişkin ifade olmasına rağmen, bir yönetmelikte mal alımlarının bu ifade dışında bırakıldığını söyleyen Akkurt, gerçekleştirdikleri başvuruyla, yasa tarafından konmuş bir düzenlemenin yönetmelik tarafından yok sayılmasının mevzuata uygun bir durum olmadığı hükmüne varıldığını ifade etti.
Yürütülen hukuk süreçleri sonucunda Danıştay’ın verdiği hükmün, Kamu İhale Yönetmeliği’ne uyumlandırıldığına işaret eden Akkurt, sonraki adımda da çok düşük teklifin ne tür kıstaslarla inceleneceğine ilişkin tebliğ için çalışılması gerektiğini söyledi.  Kamu mal alım ihalelerinde çok düşük teklif incelemesi gerçekleştirilmeden sonuçlandığını gören ve hukuki işlemlerini başlattığını belirten Melih Akkurt, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun da yapılan başvuruyu haklı bulduğunu söyledi.Kamu İhale Kurumu’nun bir yönetmelikle mal alımlarında bu gerekliliği ortadan kaldırdığını tespit eden Danıştay, ilgili kanunla çok düşük tekliflerin yakın takibe alınmasını gerekli gördü. Melih Akkurt, “Danıştay tüm bu tespitlerle, Mal Alımları İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nin ilgili kısımlarının yürütmesini durdurdu. Bir hukuki boşluk bulunmaması amacıyla da Kamu İhale Kurumu’nun yeni bir düzenleme üzerine çalışması elzem hale geldi. Bu hususta gereken çalışmalara başlandı” dedi.

Kamu kaynakların mali ve zamansal israfı durdurulacak

Kamu İhale Kurumu’nun yeni düzenleme üzerinde bu yıl çalıştığını ve mal alım ihalelerine yeni bir kurallar bütünü tanımladığını belirten Akkurt, yönetmeliğe yeni bir kısım ilave edildiğini anlattı. Bu yolla 2017 yılı için, yönetimlerin bütçe durumuna göre 1 milyon 73 bin 525 TL ya da 1 milyon 789 bin 213 TL olarak belirlenmiş eşik değerin dört misli miktardaki veya üstündeki alımlar için yapılan tekliflerin çok düşük incelemesinden geçmesinin mecburi olduğunu belirtildi. Bu yolla inşa işleri ya da hizmet alımı ihalelerinde yapılan çok düşük teklif incelemesinin mal alım ihalelerinde de mecburi hale geldiğine işaret eden Melih Akkurt şu ifadelerle devam etti:
“2016 yılı itibariyle kamu mal alım ihaleleri, 26.5 milyar TL oldu. Beklentiler 2017 yılında bu miktarın da üzerine çıkılması yönünde. Üzerine çalışılan düzenleme kamu alımlarının daha etkin ve akılcı yürütülmesine olanak sağlacak.
Çok düşük teklif sunan firmanın teklif miktarı ile ilgili bir açıklama yapması mecburi olacak. En düşük teklifi veren firmaya iş hiçbir inceleme yapılmadan teslim edildiğinde, kaybedilen mali ve zamansal kayıp kamu kaynaklarına büyük zarar veriyordu. Bundan sonra bu durdurulacak”

"Yeni tebliğ üzerine çalışılmalı"

Uğraşılması gerekenlerin yeni tebliğden ibaret olmadığını belirten Melih Akkurt, “Bir basamak daha var. Çok düşük teklif tespit-incelemesi için oluşturulan düzenlemenin nasıl ve ne tür kıstaslarla gerçekleştirileceğine ilişkin Kamu İhale Genel Tebliği’nin üzerinde çalışılması gerekiyor” dedi. Melih Akkurt, “Kamu İhale Kurumu’nun yapması gereken bir şey daha var. Kurum, mümkün olan en kısa zamanda bir yol haritası çizmeli. Bu yolla kamu kurumlarının, ihtiyaç duyduğu rehberliği sağlamış olacaktır.” dedi.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.