banner113

Gebeliği Ertelemek: Yumurta Dondurma Teknolojisi

Gebeliği Ertelemek: Yumurta Dondurma Teknolojisi
Yumurta Dondurma Ne Demektir?

Yumurta dondurma, sağlıklı yumurta rezervine sahip, ancak gebe kalabilecek durumda olmayan kadınlardan alınan yumurtaların ileriki yıllarda kullanılmak üzere dondurulup saklanmasıdır.
 
İdeal Gebelik Yaşı Ne Olmalıdır?
 
20 ile 30 yaşları arasında kadın, en doğurgan dönemini yaşar. 35 yaşından sonra doğurganlık azalır. 40 yaşından sonraysa en üst sınıra ulaşır. Bu şöyle açıklanabilir. 35-40 yaş arasındaki bir kadının hamile kalamama olasılığı % 20, 40 yaş sonrasındaki menopoza girmemiş bir kadının hamile kalamama olasılığı ise %25’dir.
 
İleri Yaşlarda Gebelik Neden Tehlikelidir?
 
35 yaşından sonra çocuk yapmak isten her anne, riskli bir gebelik sürecini göze almalıdır. Çünkü kadının yaşı ilerledikçe, yumurtaları da yaşlanır. Çok sayıda zararlı madde ve enfeksiyonla karşı karşıya kalır. 20’li yaşlarda Down Sendromlu çocuk doğurma olasılığı binde birken, 35’inde binde üç, 40 yaşında ise %1’dir.
 
Yumurta Dondurma Teknolojisi Neyi Değiştirdi?
 
Yumurta dondurma yöntemi sayesinde kadınların bir yandan çocuk yapabilme olasılıklarını yükselirken, diğer yandan ileri yaşta karşılaşacakları gebelik sorunları bertaraf edilmiş oldu.
 
Kimlere Uygulanır?
 
Yumurta verebilecek yaşta ama henüz gebe kalabilecek durumda olmayan bütün kadınlara uygulanabilir. Bu kadınlar şöyle sınıflandırılabilir.
•             Henüz evlenmemiş, ama ileride çocuk sahibi olmak isteyenler
•             Kariyer planı olanlar
•             Ekonomik açıdan düzlüğe çıkmadan çocuk düşünmeyenler
•             Erken menopoz riski olanlar
•             Kanser tedavisine başlayacak olanlar
•             Yumurtalıkları alınacak olanlar
 
Nasıl Uygulanır?
 
•             Özel ilaçlar kullanılarak yumurtalıkları uyarılır.
•             Oluşan yumurtalar toplanır
•             İçlerinden uygun olanlar seçilir
•             İstendiği zaman kullanmak üzere -196 derecede dondurulur.
•             Kadın kendini gebe kalmak için hazır hissettiğinde çözme işlemi uygulanır.
•             Erkekten alınan kaliteli spermlerle döllenir.
•             Elde edilen embriyolardan uygun olanlar kadının rahmine transfer edilir.
 
Başarılı Oranı Nedir?
 
Bütün bu işlemler uygulandıktan sonra, kadının kesinlikle gebe kalacağını söyleyemeyiz. Unutmayalım ki en yetkin ellerde, en uygun şartlar altında yapılmış olsa bile bu işlemin başarı oranı %60’dır. Sağlık durumları dışında, anneliği, daha keyfi nedenlerle geciktirmek, bu yüzden mantıklı değildir. Yani henüz gençken ve yeterli yumurta rezervine sahipken doğal yollarla çocuk sahibi olmaya çalışmak en iyisidir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber