banner206

Gayrimenkul fiyatları hakkında genel bilgi edinmek isteyenler. Haberimiz mutlaka ilginizi çekecek.

Emlak fiyatları özellikle birikimi olan kişilerin en çok yatırım yaptıkları sektörün emlak sektörü olması nedeniyle en çok ilgi duyulan sektörler arasında yer almaktadır.

Gayrimenkul fiyatları hakkında genel bilgi edinmek isteyenler. Haberimiz mutlaka ilginizi çekecek.

Bu doğrultuda, şunu düşünmek de fayda vardır. Bir yer ile ilgili kafanızda bir yer oluşması için en çok kullandığınız metaforun o bölgedeki ev kiraları ve fiyatları olduğunu hatırlamanız yeterlidir.

Bir bölgedeki ev fiyatlarına göre pek çoğumuz o yerin ne düzeyde yaşanabilir bir yer olduğuna ilişkin yorumlar yapıyoruz. Haliyle de emlak fiyatları sadece ev satın alacak veya kiralayacakları değil toplumun büyük bir kesimini ilgilendirmiş oluyor.

İnternet çağında bu denli yoğun mobil cihaz kullanımımız olması nedeniyle artık yaptığımız her şeyi internet üzerinden yapıyoruz. İnternet üzerinden bir ürün ile ilgili fiyat araştırması yapmak ve hatta satın alacağımız pek çok şey için interneti kullanmak oldukça popüler bir davranış haline gelmiştir.

Benzer bir durum emlak ve gayrimenkul sektörü için de geçerlidir. Bir ev kiralamak veya satın almak durumunda kaldığımızda emlak ilanı aramalarımızı internet üzerinden gerçekleştiriyoruz.

Ancak emlak ilanı yayını yapan internet sitelerinin sayısı oldukça fazla. Hal böyle olunca aradığımız gayrimenkulü bize en uygun olacak şekilde bulmamız için yeri geldiğinde saatlerimizi harcamamız gerekmektedir.

Bu durum tabi ki çok uzun süreler alacağı için pek çoğumuz aramalarımızda bu şekilde davranmak istemiyoruz.

Çözümü sunan bir internet sitesi var: tr.flatfy.com. Flatfy sitesi sadece emlak araması yapmak için oluşturulmuş olan bir arama motoru. Yapay zeka teknolojisi ile kodlaması yapılmış bir site olan Flatfy’ın bu teknolojisi ile sağladığı pek çok farklı özellik var.

Bunlardan biri tr.flatfy.com’un Türkçe metin kalıplarını algılayabiliyor olması. Örneğin tr.flatfy.com sitesi üzerinde “Akhisar Satılık Daire 2+1 doğalgazlı merkeze yakın” şeklinde bir arama yaparsanız sitemiz size bu kriterleri sağlayan tüm ilanları gösterecektir.

Ayrıca, Flatfy üzerinden göreceğiniz emlak ilanları sizi sitenin orijinal ilanına yönlendirmektedir. Bu nedenle emlak ilanı yayını yapan siteler, yayınlarını Flatfy üzerine taşımaları halinde aylık 1,3 milyon görüntüleme alan sitemizden kendi sitelerine trafik çekebilecek ve tanıtımlarını yapabileceklerdir. Bu noktada tr.flatfy.com bu alanda çalışan işletmecilere de çözümler sunmaktadır.

Bunun yanında tr.flatfy.com sitesi üzerindeki tüm ilanlar her zaman güncel ilanlardır. Platformumuz dahilinde ilanlarını yayınladığımız emlak ilan sitelerinin tamamında yer alan güncel ilanlar en fazla 24 saat içerisinde Flatfy sitesine eklenir. Siteler üzerinden kaldırılan ilanlar ise 24 saat içerisinde yine tr.flatfy.com sitemiz üzerinden kaldırılmaktadır.

Flatfy her ay kullanıcılarına Türkiye’nin emlak piyasası ile ilgili istatistikler yayınlamaktadır. Bu istatistiklerin sonuncusu geçtiğimiz aya ilişkin olarak yayınlandı. Şubat ayında ülkemizin belli şehir ve ilçelerinin ortalama satılık daire fiyatları raporları aynı şekilde haberimizin de konusu.

Şimdi dilerseniz tr.flatfy.com tarafından yayınlanan şubat ayı emlak fiyatları istatistiklerine hep birlikte göz atalım.

Flatfy tarafından yayınlanan ilk raporda daire büyüklüklerine göre ortalama satılık fiyatları 12 il ve 2 ilçe için yukarıda belirtilmiştir. Rapordaki 1 room ifadesi 1+1 daireyi, 2 rooms ifadesi 2+1 daireyi, 3 rooms ifadesi 3+1 daireyi ve 4 rooms ise 4+1 daireleri belirtmektedir.

Raporda bulunan 2 ilçe Muğla’nın Bodrum ve İstanbul’un Esenyurt ilçeleridir. Bodrum ilçesi görülebileceği üzere tüm daire tiplerinde rapordaki tüm yerleşim yerlerinin en yüksek fiyata sahip olanıdır. Esenyurt ise İstanbul’un tümü ile nispeten daha uzak ve ufak bir ilçesi ile karşılaştırma yapabilmek amacıyla raporda kendisine yer bulmuş ilçelerdir.

Esenyurt ile İstanbul arasındaki fiyat farklılığına baktığımızda İstanbul’un genel ortalamasının Esenyurt’tan her daire tipinde yüksek olduğunu görebiliyoruz. Bunun sebebi yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi Esenyurt’un İstanbul’un merkezinden oldukça uzak ve genel olarak gelişmemiş bir ilçesi olmasından kaynaklıdır. Ancak buna rağmen Türkiye’nin en büyük şehrindeki bir ilçe olması nedeniyle Esenyurt’un ortalama satılık daire fiyatları da birçok şehirden yüksektir.

1+1 dairelerde Esenyurt; Bursa, Adana, Mersin, Konya ve Kayseri gibi şehirlerimizden yüksek fiyatlara sahip iken 2+1 dairelerde Mersin, Adana ve Bursa’nın ortalama satılık daire fiyatları Esenyurt’tan yüksektir. 2+1 dairelerde Esenyurt ve Gaziantep’in ortalama satılık daire fiyatı Gaziantep fiyatları ile aynı seviyededir.

3+1 ve 4+1 dairelerde ise Gaziantep ortalama satılık daire fiyatları şubat ayı için Esenyurt’tan yüksek olmuştur. Hatta ve hatta Gaziantep’in 4+1 ortalama satılık daire fiyatları Bodrum’dan sonra Türkiye’nin en yüksek fiyatlarına sahip şehir olarak görülmektedir. Bu durum yine ilginç bir sonuç olarak görülebilir. Zira Gaziantep, ülkemizin en büyükşehirlerinden biri olmasına rağmen 4+1 daire fiyatlarında İstanbul’u dahi geride bırakmıştır. Bunun nedeni, Gaziantep’teki konut alışkanlıklarıdır. Bu kanıyı destekleyici bir diğer veride Gaziantep’in 1+1 daire fiyatlarının listede yer alan tüm şehirlerden daha düşük olmasıdır. Daire büyüklüğü arttıkça Gaziantep’in ortalama satılık daire fiyatları gittikçe artmaktadır ve bu artış rapordaki en büyük daire tipi olan 4+1 daire tipinde en yüksek seviyeye ulaşmaktadır.

tr.flatfy.com sitesinin kullanıcılarına sunmuş olduğu raporlardan ikincisi yukarıda yer alan ve aylar arasında karşılaştırmalı bir veri ortaya koyan yukarıdaki rapordur. Yukarıda yer alan raporda ülkemizin en büyük 10 şehrine ilişkin veriler sütun grafiği şeklinde verilmiş ve tüm daire tiplerinin ortalama fiyatları veri setinde esas alınmıştır.

Yukarıda yer alan verilerde geçtiğimiz aralık, ocak ve şubat aylarına ilişkin verilere yer verilmiştir.

Bu noktada dikkatleri çeken en önemli nokta, tüm şehirlerdeki ortalama satılık daire fiyatlarında genel olarak bir düşüş seyrinin yaşandığıdır. Tüm şehirlerde en yüksek fiyatlar aralık ayında meydana gelmişken en düşük fiyatlar 2 şehir hariç şubat ayında ortaya çıkmıştır. En düşük fiyatları şubat ayında meydana gelmeyen 2 büyükşehir ise Ankara ve Kayseri’dir.

Ankara’da ocak ayındaki ortalama satılık daire fiyatları şubata göre daha yüksek olmuşken Kayseri’de ocak ve şubat aylarındaki ortalama satılık daire fiyatları aynı düzeyde kalmıştır.

Yukarıda yer alan rapordaki şehirler arasında en yüksek fiyata sahip olan şehir İstanbul iken en düşük fiyata sahip olan şehir ise Ankara olmuştur.

En yüksek fiyata sahip olan şehrin ülkemizin en büyük şehri olması normal görülebilecekken en düşük fiyata sahip olan şehrin ise ülkemizin en büyük 2’nci şehri olması ilginç bir durumdur. Zira Ankara hem ülkemizin başkenti olması hem de bu noktada ülkemizin İstanbul’un ardından en gelişmiş 2’nci şehri olmasına rağmen bu sonuç şaşırtıcıdır. Bu sonucun nedenleri olarak Ankara’nın diğer şehirlere nazaran geniş bir yüzölçümüne ve burada verilen verinin tüm şehrin ilçeleri de dahil olmak üzere ortalama konut fiyatlarının alınmasından dolayı ortaya çıkması gösterilebilir. Ankara’nın merkezindeki yüksek gelirli grupların yaşadığı yerleşim yerlerinin birçoğunda belki de İstanbul’un pek çok yerinden daha yüksek konut fiyatları meydana gelmesine rağmen işin içine ilçeler de katılınca Ankara’nın geniş yüzölçümü ve şehir merkezinden uzak olan ilçelerindeki düşük konut fiyatlarının bu sonucu meydana getirdiği söylenebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber


////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber


////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

body{ overflow-y: scroll; overflow-x: hidden!important; }