banner113

Kasko Sigortası Yaptırmak Gerekli Mi?

Araç sahiplerinin bir kaza neticesinde araçlarında oluşacak hasarlara, diğer araçta oluşacak hasarlara ve bedeni hasarlara karşı kendilerinin korumaları için araç sigortası yaptırmaları gerekiyor.

Kasko Sigortası Yaptırmak Gerekli Mi?
Nasıl olsa aracımın trafik sigortası var diyerek kaskoya ödeyeceğiniz tutardan kaçınıyorsanız, kasko yaptırmak konusunda bir kere daha düşünmenizde fayda var. Trafik sigortası, sadece üçüncü kişilere verilen zararları karşılamakta olup, kendi aracınızın hasarını ödemez. Kaskonuz olmadığında, aracınıza gelecek hasarları kendiniz karşılamak zorunda kalırsınız ki; bu durum kasko yaptırmaktan çok daha büyük maliyetlerle karşılaşmanıza neden olabilir.
 
Aracınız ile sizin bir yere çarpmanız, aracınıza birilerinin çarpması, aracınızın yanması ve aracınızın çalınması veya çalınmaya çalışılması gibi durumlarda ortaya çıkan zararları kasko sigortaları teminat altına alır.
Araç değerinin tespitinde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri birliğinin yayınlandığı Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi esas alınmaktadır. Aracın hasar durumu, üretim yılı, piyasa fiyatı gibi faktörler kasko değerinin belirlenmesinde etkili olur. Standart lastik ve jantlar otomatik teminat kapsamındadır. Araca sonradan ilave edilen özel lastik, çelik jantlar, değer olarak standartlarından farklı olduğu için, değerleri sigortalı ile sigortacı tarafından mutabık kalınarak tespit edilmeli, poliçede ayrıca belirtilmelidir. Orijinal olmayan radyo, teyp, kolonlar, equalizer, klima, alarm, telsiz, telefon, faks, otomatik anten, takometre gibi cihazlar, ancak ek prim alınarak kasko poliçesi kapsamına dahil edilebilirler. Bu tür cihazların marka ve bedellerinin kasko poliçesinde mutlaka gösterilmesi gerekmektedir. Bu cihazlar aracın orijinalinde var ise orijinal olduğu da belirtilmelidir.
Poliçede belirtilen ve karayolunda kullanma izni olan motorlu ve motorsuz kara araçlarından, römork veya karavanlardan iş makinelerinden, lastik tekerlekli traktörler, diğer zirai tarım makinelerinden doğan menfaatin aşağıda belirtilen risklerin gerçekleşmesi sonucunda doğrudan uğrayacağı maddi zararları teminat altına alır. 
 
a) Aracın karayolunda veya demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması, 
 
b) Gerek hareket gerek durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar, 
 
c) Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler, ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlar, 
 
d) Aracın yanması, 
 
e) Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi  teminata dahildir.
 
Kasko yaptırılırken sigorta primin tamamının ya da prim taksitle ödenecek ise peşinatın yani ilk taksitinin poliçe yapılır yapılmaz ve en geç poliçenin teslimi karşılığında ödenmesi gerekmektedir. Aksi kararlaştırılmadıkça prim veya peşinat ödenmediği takdirde poliçe teslim edilmiş olsa dahi sigortacının sorumluluğu dolayısıyla poliçe teminatı başlamaz.
Kasko yaptırdığınız sene içerisinde eğer kullanmanızı gerektiren bir durum oluşmadıysa ve kaskonuzu kullanmadıysanız, kaskonuzun süresi bitip yenileme zamanınız geldiğinde belli bir oranda indiriminden faydalanabilirsiniz. Böylelikle bir sonraki seneye ait kaskonuz için çok daha uygun bir fiyat ödersiniz.
 
Koalay’da kasko sigortası yaptırabileceğiniz bir çok sigorta şirketi seçeneği bulunuyor. Aracınız için ilk defa kasko yaptıracaksanız ya da kaskonuzu yenileyecekseniz Koalay.com ile birkaç adımda Anadolu Sigorta kasko poliçesi yaptırabilir, poliçenizi online bastırabilirsiniz.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber