banner113

Hint Fıstığı Kaju

Hint Fıstığı Kaju
Kaju lezzetli olduğu kadarda vitamin deposu bir besindir. İşte kajunun faydaları.
 
Portekizlilerin Brezilyayı istilası ile tanınan kaju, daha sonra Afrika kıyılarına taşınmıştır. Diğer fıstık çeşitlerinden oldukça farklı olan kaju fıstığı, ilginç bir yetişme tarzı ve ilginç bir görüntüye sahiptir. Ayrıca ağaçta yetişen kajunun elma ve armuda benzer bir meyvesi bulunmaktadır.
 
Böbrek görünümüne sahip olan kaju fıstığı, ağaçta yetişen meyvesinin içerisinde bulunan çekirdektir. Yani diğer fıstıklar gibi direk olarak ağaçta ya da yer fıstığı gibi toprakta değil de bir meyvenin içerisinde çekirdek halinde bulunmaktadır. Kajunun faydaları saymakla bitmese de kendisi oldukça pahalı bir gıdadır. Pahalı olmasının sebebi ise ağaçta yetişen bir meyvenin çekirdeği olan kajunun her meyvede tek bir adet bulunmasıdır. Ayrıca bu meyvelerin toplanıp içerisindeki fıstığın çıkarılması, kabuğunun soyulması ve dayanıklı olması ve bozulmaması için kavrulması oldukça zor ve meşakkatli işlerdir.
 
1-Vitamin Deposu: Fosfor, potasyum, antioksidan, magnezyum, bakır, kalsiyum, selenyum, A ve C vitaminleri içeren kaju, sağlık açısından çok önemli bir kuruyemiştir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sindirim sistemi için oldukça önemlidir ve vücuttaki asit düzeyini sağlıklı seviyede tutmaktadır.
 
2-Sinir Sağlığı: Kaju fıstığı, içerdiği magnezyum sayesinde damarları ve kasları rahatlatmaktadır. Ayrıca kalsiyumun sinir hücrelerine girmesini engelleyerek kemiklere tutunmasını ve kemiklerin de sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır. Kemik ve sinir sağlığı, gelişimi ve düzeni için önemli bir yere sahip olan kaju, düzenli olarak tüketildiğinde türlü faydaları bulunmaktadır.
 
3-Saç Sağlığı: Kajunun içerisinde bakır vitamini bulunması saçlar başta olmak üzere pek çok hastalığa çare olmakta ve hastalıklarla mücadeleye yardımcı seçenek durumu oluşmaktadır. İnsan vücudunda bakır eksikliği görülmesi halinde pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Saç dökülmesi, saçların beyazlaması, kafa derisinde saç kıran hastalığının görülmesi gibi problemler ise düzenli kaju tüketimi ile vücudun ihtiyacı olan bakırın sağlanması sonucunda ortadan kalkmaktadır.
 
4-Kalp ve Tansiyon: Kaju, diğer fıstık ve fındıklara kıyasla daha düşük yağ içermektedir. Bu özelliğinden dolayı da kalp sağlığı açısından önem taşımaktadır. Özellikle de içeriğinde bulunan antioksidan özellik, kalp sağlığının en ideal koruyucusu durumundadır. Bol miktarda magnezyum içermesi de kan basıncı sağlığı açısından önem taşımaktadır. Kan basıncının düzenli olması da yüksek tansiyonun düşmesini sağlamaktadır.
 
5-Cinsellik ve Üreme: Vücudun sağlıklı şekilde işlevini yerine getirebilmesi için antioksidan, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Her gün düzenli tüketilen kaju ise vücudun ihtiyacı olan bu gereksinimlerini karşılamaktadır. Sindirim ve safra organları açısından da büyük önem taşıyan kaju, cinsel yaşamı canlandıran bir etkiye sahip olmakta ve erkeklerde sperm sayısını arttırmaktadır. Ayrıca kadınlarda da aktif bir cinsel isteklilik göstermesi bakımından oldukça önemlidir.
 
Sayısız faydaları ve mükemmel içeriği ile sağlığın dostu, hastalıkların düşmanı kaju hakkında tüm bilgilere ulaşabilmek için sitemize  bakabilirsiniz.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber