banner234

Elektrik Borcu Olan Çiftçi Şoke Oldu

Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kururu kararı ile Tarımsal amaçlı elektrik kullanan çiftçilerden elektrik borcu olanların, “Tarımsal Ürün Desteklemeleri” kaldırıldı.

Elektrik Borcu Olan Çiftçi Şoke Oldu

Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kururu kararı ile Tarımsal amaçlı elektrik kullanan çiftçilerden elektrik borcu olanların, “Tarımsal Ürün Desteklemeleri” kaldırıldı.

Türkiye’de ilk sulama kooperatifini Akhisar’ın Beyoba beldesinde kuran, 2500 sulama kooperatifi, 27 bölge birliği 380bin üyesi bulunan Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜS-KOOPBİR) Genel başkanı Halis Uysal yaptığı açıklamada, “Siz tüm çiftçiler ve tarımsal amaçlı su kullanan ortağımız , hükümetimizden, seçim öncesi bizleri rahatlatıcı adımlar atılması beklerken şoke olduk. 9 Mart 2014 tarihli 2014/6052 sayılı Bakanlar kurulu kararı ile Tarımsal amaçlı su kullanan çiftçilerimizden borcu olanlara, tarımsal ürün desteklemelerini verilmeyeceği resmi gazetede yayınlandı. Tarımsal amaçlı su kullanan çiftçilerimizin % 80’nin elektrik borçları var. Bizler hükümetimizden rahatlatıcı adımlar atılarak, taksitlendirme ve faizlerin kaldırılmasını seklerken adeta yıkıldı. TEDAŞ’a 1 Milyar borcumuz faizlerle 2 milyarı geçti. Ayrıca özel şirketlere de 1 milyar borç v ar. Çiftçi bu borcun altından kalkamaz. Tohum, gübre, elektrik borçları altında kıvranan çiftçinin adeta an suyu gibi olan Tarımsal Ürün Desteklemelerin de kaldırılması “Yok olun” demektir.” AB Ülkelerinden çok daha fazla girdi fiyatları ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Halis Uysal, “ AB ülkelerinden çitçinin kullandığı elektrik 11 sent iken bizde 23 sent. AB’de KDV yok, bizde % 18,5. % 19 kaçak elektrik parasında ödüyoruz. Ayrıca %5 belediye payı, % 2,5 TRT payı, % 1 de fon. Sonuç olarak şunu belirtmek isterim; dar boğazda olan çitçimizin, girdi fiyatlarının düşürülmesini, elektrik borçlarının ertelenmesini ve faizlerin kaldırılmasını, özellikle de Bakanlar kurulu kararının tekrar gözden geçirilerek, Tarımsal Ürün Desteklemelerin tekrar elektrik borcu olan ürecilere de verilmesini istiyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

body{ overflow-y: scroll; overflow-x: hidden!important; }