banner113

Akhisar Sigara fabrikası "süt fabrikası" oluyor

Akhisar’da yıllarca atıl durumda bulunan Sigara Fabrikası’nın eğitim, hastane ve yurt bölümleri ayrıldıktan sonra Gönenli Süt ve Süt Ürünleri A.Ş’ye satıldı. 

Akhisar Sigara fabrikası "süt fabrikası" oluyor

Bu satışın yeni bir özelleştirme yolsuzluğunun akla getirildiğine vurgu yapan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Bakırlıoğlu açıklamasında;


Akhisar sigara fabrikası arazisinin özelleştirme yoluyla satışının yılan hikayesine dönmesi ve değerinin çok altında satılması yeni bir özelleştirme yolsuzluğumu var sorusunu akla getiriyor.

Özelleştirme İdaresince 2013, 2016 ve 2017 yıllarında defalarca satışa çıkarılarak verilen yüksek tekliflere rağmen ihaleleri iptal edilen sigara fabrikası arazisinin en son satış ihalesi 27 Şubat 2018 tarihinde yapılarak 12.1 milyon liraya Gönenli Süt ve Süt Ürünleri A.Ş.’ye satılmıştır.

Halbu ki, 2017 yılındaki ihale de yine süt sektöründen Çallı-Gönenli Süt Yatırımları A.Ş. tarafından 20 milyon liranın üzerinde teklif verildiği biliniyor.

20 milyon lira teklif verilen ihalenin iptal edilip,  bir yıl sonra 12 milyon liraya satılması mutlaka açıklanmalıdır.

Çünkü bu arazinin satış rakamı dolar bazında 5,5 milyondan, 2 milyon dolara düşmüştür.

Sadece son ihale bedeli zamanında tahsil edilmediği için 1.1 milyon dolar kayıp vardır.

Bu nedenlerle çok ciddi kamu zararı oluşmuştur.

1977 yılında temeli atılan Akhisar Sigara Fabrkası için bugüne kadar 300 milyon dolar harcama yapıldığı belirtilmektedir.  Dönemin ekonomik koşulları düşünüldüğünde çok büyük para harcanmıştır.

İçindeki yapılarla beraber arazinin değeri 100 milyon lira, sadece arsa değerinin 70 milyon lira olduğunu bizzat uzmanlar söylüyor.

Kaldı ki aradan geçen 43 yıldır atıl vaziyette kalan arazi Akhisar şehir merkezi içinde kaldığından buraya herhangi bir sanayi yatırımı yapılması olanağı da kalmamıştır.

Manisa’nın adı yıllarca özelleştirme yolsuzluklarıyla anıldı maalesef. Sümerbank Pamuklu Mensucat ile Et ve Balık Kurumu Kombinası özelleştirme yolsuzlukları kara bir leke olarak durmaktadır.

Tek çabamız bu kadar değerli bir arazinin Sümerbank gibi bir özelleştirme yolsuzluğuna kurban edilmesine engel olmaktır.

Bu arazinin satılmasına da gerek yoktur.

Daha önce de önerdiğimiz gibi Celal Bayar Üniversitesinin açacağı Tarım Teknolojileri ve Veteriner Fakültelerinin Akhisar’da açılması ve bu alanın uygulama alanı ve tarım teknokenti olarak tahsis edilmesidir. Akhisar halkının beklentisi de bu yöndedir.” Dedi.
 

AKHİSAR SİGARA FABRİKASI'NIN GEÇMİŞİ

Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından 1977 yılında şaşalı biçimde temeli atılan Akhisar Sigara Fabrikası, 7 yıl sonra atıl durumda kaldı.

Akhisar Sigara Fabrikası'nın 1993 yılında yapılan yeni bir ihaleyle yarım kalan inşaatları bitirildi. Üretime başlaması için makine aksamının gelmesi beklenirken, ekipmanları Samsun Ballıca Sigara Fabrikası'na kaydırılınca bir türlü üretime geçemeyen fabrika, ilk olarak 1998 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarıldı. Ancak alıcı çıkmadı. 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerinde kurulu bulunan sigara fabrikası arazisi daha sonra bir çok kez daha satışa çıkartıldı ancak, yatırımcılar yine ilgi göstermedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 10:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
akigo
akigo - 3 ay Önce

şu alanı WOLKSVAGEN e veremediler bedava verin adamlara gelsin buraya org.dibi otobanın dibi çandarlı limana yakın izmir limana yakın aç eski havaalanınıda oraya ondan sonra istihdam gör

????
???? - 3 ay Önce

Burayı satın almak isteyenler önceden expertiz gönderip bilir kişi ile kuracağı işletme için uygun mu değil mi diye kontrol eder sonra olumlu ise ihaleye girerdi.şimdiki şatış bedelinden yüksek verilen tekliflere satış yapılmadı.şimdi ise düşük teklife satıldı,satın alanlar ise malesef gelip görmeden satın aldı.gerisini siz anlayın

Akhisarlı
Akhisarlı - 3 ay Önce

b ir şeye de hayırlı olsun Akhisarimiza akhisar halkına hem iş imkan i hem hayvancılıkla uğraşan köylülere gelir kapısı olacak buranın satılmasında emeği geçen herkezden Allah razı olsun size kalsa bi 20 yıl daha atıl durumda kalir size fırsat geçinde kendinize alırsınız

Metot 45
Metot 45 - 3 ay Önce

İstemiyor cuklar yine alanda 2017 de ihaleyi iptal ettiren CHP şimdi yine aynı mantıkla sahada olmasında nasıl olursa olsun adamlarının işi yıkmak yapmak yok ancak HDP ile ittifak var

ali
ali - 3 ay Önce

Akhisar'ımızn bu tür yatırımlara ihtiyacı var. Sigara fabrikası alanı ivedilikle istihdam için değerlendirilmeli.

Akhisar için
Akhisar için - 3 ay Önce

Akhisar için yatırım yapılması güzel. özellikle köylerdeki hayvancılık yapan kişileri memnun etmiştir. ayrıca istihdan sağlaması ve her yıl bakım için para harcanması yönünden satılması güzel. ancak gölet civarında arsa metre kare fiyatı 1500 TL olarak düşünüldüğünde 70-100 Milyon sadece arsa değeri var. bu nedenle bu satış iptal olur. parsellenip sanayi arazisi olarak satılsa bile 70 milyondan fazla eder. veya şehir hastanesi ve toplu konut + okul + cami gibi değerlendirilebilir. alan firma yarın oralara konut yapmaya başlarsa hiç şaşmam.

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber