banner113

Akhisar DSP'den Seçim Barajına Sert Tepki

Demokratik Sol Parti Akhisar İlçe teşkilatı %10 luk seçim barajının kaldırılması gerektiğini ifade eden bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı DSP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Gündüz yaptı.

Akhisar DSP'den Seçim Barajına Sert Tepki

 Demokratik Sol Parti Akhisar İlçe teşkilatı %10 luk seçim barajının kaldırılması gerektiğini ifade eden bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı DSP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Gündüz yaptı.

Yaklaşan genel seçim öncesi halkın her kesiminin ve her görüşün mecliste temsil edilmesi gerektiğini belirten Gündüz, “ 1980 askeri darbesi sonucu Anayasa değişikliği ile seçim sistemimize konan % 10 Luk baraj Hak İhlalidir. 12 yıldır Ülkemizi yöneten AKP Hükümetleri darbe ürünü olan bu seçim barajını kaldırmak veya düşürmek için Parlamento da hiçbir girişimde bulunmamışlardır.

Daha önceki İktidarlar döneminde de kaldırılamamış ilk kez Demokratik Sol Partinin de bulunduğu üçlü koalisyonda 2001 yılında Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk gündeme getirip seçim barajını % 5 e düşürülmesini ortaya atmış fakat zamanın DYP Başkanı Sayın Tansu Çiller büyük tepki göstererek, diğer Partilerinde ilgi göstermemesi sonucu bu teşebbüs gerçekleşmemiştir.1994 yılında Anayasa Mahkemesine itiraz edilmiş fakat reddedilmiştir. Tekrar itiraz edebilmek için 10 yıl süresi beklendi ve Tüm Hukuk yollarının tükendiği 2014 Haziran ayı içinde DSP, BBP ve SP si ayrı ayrı Anayasa Mahkemesine Hak İhlali nedeniyle dilekçelerini sunmuşlardır.

30.11.2014 tarihinde basın yoluyla Sayın Haşim Kılıç'ın gündeme aldık 2-3 hafta içinde karara bağlayacağız demesiyle Ülkemizin gündemine bomba gibi düştü ve iktidar çevrelerinde kıyametler koptu Sayın Burhan Kuzu AYM nin leyhte vereceği bir kararı yok hükmünde sayacaklarını, gerekirse AYM ni kaldırırız gibi tehditkar söylemlerini esefle karşıladık, yakışıksız bulduk.

Ortada herhangi bir karar yokken AKP'nin kalemşörleri görsel ve yazınsal basında Sayın Haşim Kılıç'ı Linç etmeye başlamışlardır. Her zamanki gibi paralel yapı darbeci mekanizmalar iş başında safsatalarıyla mağdur oyunlarına başlamışlardır. Kamu oyunda barajın kalkmasına kimse karşı değil fakat Parlamentoda icraat gösterip bir düzenlemeyle makul bir seviyeye %3 veya %5 e indirilmesine yanaşmıyorlar. Anayasa Mahkemesine bırakırsanız seviye belirleyemez kökten kaldırıp -0- lar

%10 barajdan dolayı milyonlarca seçmen sandığa gitmemekte gidenleri %10 da Partisinin baraj altında kalacağı duygusuyla fikirlerine yakın Partilere oy vermek zorunda bırakılmaktadır. Her iki yolda Yurttaşlarımızın Demokratik ve Özgürlük haklarına tecavüzdür. Anayasamızda belirtildiği gibi Hak İhlali, Türkiye Cumhuriyetinin de imzaladığı Avrupa İnsan Hakları yasalarına da terstir (kopenhag Kriterlerine).

Anayasa Mahkemesinde görüşülen %10 barajı Kanunu İptal edilse de, edilmese de 2015 seçimlerinde, seçilecek Parlamentonun Meşru olmayacağını, Hak İhlali olacağı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Hükümet çok sıkıntılıysa barajın düşürülmesi için kendileri harekete geçsin, kararı Anayasa Mahkemesine bırakmasınlar. Demokratik Sol Parti olarak yaptığımız başvuruya Komplo veya darbe
girişimi gibi yorumlarda bulunanları kınıyoruz, Anayasamızda hak arama hakkını kullanmak ne zamandan beri darbe oldu?

Biz Demokratik Sol Parti olarak bireylerin Hak ve Hukukunu savunmaya devam edeceğiz.

Hangi Partiye oy verirlerse versinler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her birey Milli iradenin dışında değil bilakis içindedir bu da böyle biline..!” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber