Bronkoskopi nedir ve niçin kullanılır ?

Göğüs Hastalıklarında vazgeçilmez bir tanısal işlem olan Bronkoskopi sayesinde başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığın tanısı konulabiliyor.

Bronkoskopi nedir ve niçin kullanılır ?
11 Ekim 2016 Salı 12:23

Son derece güvenli bir yöntem olan ve kullanım alanı gittikçe artan Bronkoskopi yardımıyla son yıllarda Akciğer Kanseri ve tümörler yakalanabilmekte ve tedavi imkânı genişlemekte diyen Özel Doğuş Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Saygıdeğer Kont, Bronkoskopi hakkında şu bilgileri verdi;
 
Ucunda ışık olan endoskopik bir kamera ile solunum yollarının direkt olarak incelenmesine Bronkoskopi denir. Birçok akciğer hastalığının teşhisinde ve bazen tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Tanı amacıyla yapılan işlemlerde genellikle fleksibl (esnek) Bronkoskop kullanılmaktadır. Deneyimli ve uzman hekimler tarafından ağız veya burun yoluyla havayollarına girmek suretiyle uygulanır.
 
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Saygıdeğer Kont, Bronkoskopi yönteminin aşağıdaki hastalara uygulanabileceğini söyledi;
 

  • Akciğer grafisinde anormal bir görünüm saptanıp diğer yöntemlerle tanı konamamış hastalara
  • Kanlı balgam çıkaranlara
  • Akciğer grafisi veya tomografisinde akciğer kanseri şüphesi olan ve her türlü tetkik yapılıp (alerji, reflu, sinüzit vs. ) nedeni bulunamamış öksürük yakınması olanlara
  • Balgamda tümör hücresi görülenlere
  • Akciğer kanseri takibi yapılan, nefes borusuna yabancı bir cisim kaçan hastalara
  • 10 gün geçmesine rağmen düzelmeyen öksürük şikayeti olan hastalarda
  • Kalıcı ses kısıklığı, akciğerde sıvı birikmesi ve kilo kaybı olan hastalara
  • Nefes borusu ve bronş içinde tıkanmaya yol açan tümörlerde de tümörü küçülterek havayolu açılması gereken hastalara
 
 
Uzm. Dr. Yasemin Saygıdeğer Kont, “Bronkoskopi işlemi Bronkoskop adını verdiğimiz bir aletle yapılır. Bronkoskop; uzun, bükülebilir, ince bir kurşun kalem kalınlığında ucunda parlak bir ışık bulunan bir tüptür. Bu tüp bükülebilir olmasından dolayı burundan veya ağızdan kolaylıkla sokulur. Tüpün mercekli kısmından bakınca doktor solunum yollarının çeşitli bölgelerini gayet açık ve aydınlık bir şekilde görebilir. Böylece solunum yollarında veya akciğerde bir hastalığın bulunup bulunmadığı saptanır.” dedi.
 
Bronkoskopi sırasında gözleme ek olarak; ‘Bronkoskopun içinden geçen bir kanal aracılığı ve aspiratör adı verilen emici bir cihazla nefes yollarının içindeki balgam, kan ve salgıların emilerek dışarı çekilebildiğini söyleyen Yasemin Saygıdeğer Kont, “Bu incelemeler çok önemli bir teşhis olanağı sağlar. Ucunda ufak bir pens bulunan bükülebilir bir telle hastalıklı bir odaktan ufak bir doku parçası alınır. Bu doku parçası laboratuvara gönderilerek mikroskopla tetkik edilir. Biyopsi ile elde edilen patolojik bulgu, hastalıkların, özellikle akciğer kanserinin teşhisinde çok önem taşır.” ifadelerini kullandı.

 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.