Pazarcılar Odası Üyeleri İftarda Bir Araya Geldi

Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Mustafa Güral ve yönetim kurulu üyeleri 4. geleneksel iftar yemeğini Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Gölet İçinde Gülbeyaz Olimpik Havuz, Spor Kompleksi ve Kıraathane'de düzenledi

Pazarcılar Odası Üyeleri İftarda Bir Araya Geldi
14 Haziran 2017 Çarşamba 02:41

Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Mustafa Güral ve yönetim kurulu üyeleri 4. geleneksel iftar yemeğini Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Gölet İçinde Gülbeyaz Olimpik Havuz, Spor Kompleksi ve Kıraathane'de düzenledi.

Oda Başkanı Mustafa Güral ve yönetim kurulu üyelerinin organize ettiği iftar yemeğine, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Akhisar Belediye Başkan yardımcıları Latif Çakmak, Ali Velestin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mete Demir, Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, Başkan Yardımcısı Mehmet Çiçek, Manisa Esnaf Sanatkarlar Birliği Başkanı Hasan Geriter, Akhisar Ticaret ve sanayi Odası Yönetim kurulu üyesi Adem Çakır, Akhisar Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahattin Alkın, Ziraat Odası başkanı Ahmet Akbuğa, Siyasi Parti İlçe başkanları yönetim kurulu üyeleri, Akhisar Esnaf Oda başkanları, Dernek başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve oda üyeleri katıldı.

Gecede Süleyman Sever'in duasıyla açılan iftardan sonra İzmir Derviş Sema Grubundan Kadir kalaycı ve Murat Bilgin'in Semazen gösterisinden sonra Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Mustafa Güral yaptığı konuşmada şunları söyledi. Mustafa Güral;" İftar yemeğimizin vasıtasıyla ülkemizin her ilinde, ilçesinde fedakarca hizmet veren pazarcı esnaflarımın tamamına hayırlı bereketli kazançlar temenni ediyorum. Değerli pazarcı esnaflarım pazarcılık insanların toplu olarak yaşamaya başladığı dönemlerden beri var olan dünyanın en eski ve en muteber mesleklerindendir. Peygamberimizin rızkın onda dokuzu ticarettir diye buyurduğu meslek işte tam da bizim mesleğimizdir. Yine peygamberimizin hiçbir kimse kendi elinin, emeğinden daha hayırlı bir lokma yememiştir. Diye ifade ettiği meslek işte bizim mesleğimizdir. Pazarcı esnafımız sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar pazardaki bütün her şeyi topladığı ana kadar yaz kış demeden yağmur çamur demeden alın teriyle çalışır. Bu gayr hem kendi rızkını temin eder hem de her evde ihtiyaç duyulan sebzeyi meyveyi muntazaman e taze şekilde insanımıza ulaştırır. Biz pazarcı esnafının reklamı olmayabilir gösterişli binaları, kocaman tabelaları , şatafa vitrinleri, özel tasarımlı ambalajları olmayabilir ama bizim milletimizin gönlündeki yerimiz inanın bunların hiç biriyle mukayese edilmez. Bunun için pazar kültürünü mutlaka yaşatmalıyız. Değerli pazarcı esnaflarım bizim tarihimizde, bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkar sadece ticaret erbabı değildir. Esnaf ve sanatkar ticaretiyle birlikte toplumu inşa eden, aydınlatan, toplumu ayakta tutan kesimdir. Ahi teşkilatı Selçuklunun ve Osmanlının kuruluşunda ve yükselişin de gerçek hayati bir rol oynamıştır. Ahiliğin özü ahlaktır. Hani hep aramızda konuşuruz Fatih Sultan Mehmet’e had edilen bir hikaye vardır. Bu hikayeyi sizlerle burada paylaşmak istiyorum. Osmanlının başkenti İstanbul daha fethedilmediği için başkenti Edirne iken, Fatih Sultan Mehmet tebdili kıyafet giyerek esnaf teftişe çıkar. Alışveriş ettiği esnaf istediği ikinci ürün için kendisini henüz siftah yapmamış olan komşusuna gönderir. Ben siftahımı yaptım, ama komşum yapmadı, bu ürünü de oradan alın bu durumu gören Sultan Mehmet, arkamda böyle bir halk varken değil, İstanbul’u, dünyayı feth ederim.  İşte bu esnafın mahallesine, ilçesine, ülkesine, milletine zarar vermesi ihanet etmesi mümkün mü, bu ahlak peygamberi bir ticaret ahlakıdır. Bu ahlak ölçerken ve tartarken adaleti yerine getirin emriyle hareket eden bir ümmetin ahlakıdır. Bizler pazarcı esnafı olarak işte bu emre doğrudan muhatabız. Ben her birinizin ölçerken de tartarken de adaleti yerine getirdiğinize yürekten inanıyorum. Çünkü esnafın en büyük sermayesi itibarıdır. Ahi evranı aradan geçen bunca zamana rağmen bu anlayışı en güzel şekilde ifade ettiği için her fırsatta yad ediyor hatırlıyoruz. 
AHİ’LİĞİN ÜÇ AÇIK VE ÜÇ KAPALI İLKESİ NEYDİ
1 Elini açık tur
2 kapını açık tut
3 sofranı açık tut
KAPALI OLAN NEYDİ
1 Elini bağlı tut
2 Dilini bağlı tut
3 Belini bağlı tut
Bizim sermayemiz sadece tezgahımızdaki mal değil, aynı zamanda müşteri karşısındaki duruşumuzdur. İtibarımız tüm pazarcı esnafımızın bu ahlaki değere sahip çıktığına ve sahip çıkacağına tüm kalbi duygularımla inanıyor ve güveniyorum. Huzurlarınızda Akhisar Belediye başkanımız Salih Hızlı’ya, başkan yardımcılarımız Ömer İşçi’ye, Latif Çakmak’a ve Ali Velestin’e Pazar yerlerimize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı pazarcı esnaflarım adına teşekkür ediyorum. Sözlerime son verirken tüm pazarcı esnafımın ramazan ayı en kalbi duygularımla kutluyor, hayırlı ramazanlar diliyorum “ dedi. 

İftar programında konuşan Manisa Esnaf Sanatkarlar Birliği Başkanı Hasan Geriter;” 452 değişik meslek kollarında esnaf ve sanatkarlık yapmamıza rağmen sizlerin bize göre çok daha farklılıklar yaratabilecek özellikleriniz var. Hemen memen tüm esnafım sıcak günde, soğukta, yağmur’da dahil kapalı mekanlarda iş hayatına götürür iken sizler soğukta, yağmurda dışarıda nafakanızı ve ekmek paranızı kazanan çok değerli esnaf ve sanatkarlarsınız. Bu gece gördüğüm coşku ve kalabalık karşısında bizleri yalnız bırakmayan esnaf ve sanatkarın yanında özellikle Akhisar ilçemizde bir kez daha ayrındalık farkını yaratan değerli kaymakamımıza ve Belediye başkanımız ve yardımcılarına teşekkür ediyorum. Bu iftarın hazırlanmasında emeği geçen oda başkanım Mustafa Güral ve yönetim kurulu arkadaşlarına teşekkür ediyorum, gelecek ramazan bayramınızı en içten duygularımla kutluyorum.  Sevgili esnaf arkadaşlarım bu gün vitrin dediğimiz tezgahlarımız, o tezgahlarımızdaki vitrinlerimizi halkımızın gözlerine hitap edecek oluşum içersinde gayet modern bir şekilde değerlendirmek, süslemek, tezgahlarımızı da kurmak zorundayız. Bunlar bir başlangıçtır. Bu işleri yapmak ve kendimizi yenilemek zorundayız. Yapabildiğimiz süre içersinde daha bereketli, daha bol kazançlara sahip olabileceğinize inanıyor, bu geceyi hazırlayanlara bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. 

Sözlerine Ankara’dan selam ve sevgiler getirdiğini söyleterek başlayan Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca;” Bu geceki kalabalığı, güzelliği gördükten sonra söyleyecek bir kelime bulamıyorum. Allah hepinizden razı olsun. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi bozmasın. Rabbim ülkemiz üzerinde oynanan bütün oyunları bozsun. Bu mübarek ramazan ayında cennet vatanımızın çatısı altında biz pazarcı esnafında böyle güzel bir gecede iftar sofrasında bir araya gelmemiz gerçekten bu tabloyu görmek çok güzel bir şey, bu beraberliğinizi, mutluluğunuzu daim etsin iftar yemeklerinin geleneklerinin sürekli devam etmesi dileğiyle oda başkanımızı ve yönetici arkadaşlarımızı, sizleri bir araya getirerek bu birlikteliği sergileyerek, sizin arkadaşlığınızı, ailelerinizi, aile bağınızı pekiştirmesi gerçekten çok güzel bir şey. Mustafa Güral kardeşim, göreve geldikten beri yaptığı çalışmalar gerçekten manidar ve çok güzel, biz takdir ediyoruz. Ankara’da 330 bin pazarcı esnafını temsilen, Türkiye’deki onlarca odalarımızın içinde faaliyet gösterip en çalışkan başkanlarımızdan birisidir. Siz Akhisarlı pazarcı esnafı kardeşimin böyle bir başkan olması , gerçekten gurur duymanız lazım. Buradan başkanımız Mustafa Güral’a alkış istiyorum, Mustafa Güral bunu hak ediyor. buradan bir kez daha söylüyorum pazarcı esnafımız Ankara’da bir eviniz var ve her zaman kapılarımız sizlere açıktır diyerek sözlerine son verdi.  
  
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.