Emekliye verilen promosyonu protesto ettiler

Disk’e bağlı Akhisar Emekli-Sen temsilciliği SGK ilçe binası önünde “Emekli Maaşlarına verilen promosyonla” ilgili basın açıklaması düzenledi.

Emekliye verilen promosyonu protesto ettiler
19 Ekim 2016 Çarşamba 15:49

Akhisar Emekli-Sen Başkanı Mehmet Cüraoğlu’nun okuduğu basın açıklamasına bir grup üye katıldı.
 
Basın açıklamasının tam metni;
 
BASINA VE KAMUOYUNA
 
Değerli dostlar , Değerli basın emekçileri;
 
Disk Emekli Sen 1995 yılından bu yana barış, demokrasi, insan hak ve özgürlükleri alanında mücadelesini sürdürmüş ve bu mücadelesine devam etme kararlılığmdadır. Emekli Sen anti demokratik uygulamaların, her türlü haksız «hukuksuz girişimlerin karşısındadır. Bu anlayışla Emekli Sen içerde ve dışarıda barışı savunur, barışı hedefler. Tüm insanların kardeşlik duygularıyla barış içinde bir arada yaşamasını savunur.
 
Sendikamız tüm emeklilerin her türlü sorununu dile getirmiş,yetkililerden bu sorunların giderilmesi için girişimde bulunmuştur. Bugün dile getirilen promosyon meselesi de sendikamızın çabası ile konuşulur olmuştur. Ancak şunu iyi kavramalıyız; Tüm sorunların çözümü asli unsurlar tarafında sahiplenip mücadele edilirse çözüme ulaşır. Promosyon meselesi 11 milyon emekliyi ilgilendiriyor. Ancak bu emeklilerin bir arada aynı yüksek sesle talepte bulunursa bu sorun çok kolay çözülecektir diye düşünüyoruz.
 
DEĞERLİ DOSTLAR
 
Yıllardır emeklilere verildi verilecek diye açıklanan banka promosyonları nedir?
Banka promosyonlar,bankaların maaşlarını ödedikleri müşterilerine verdikleri bankacılık hizmetleri karşılığında elde ettikleri karın cüzi bir miktarını maaş sahibine vermesidir. 2007 yılında Başbakanlık, kamu kurumlan arasındaki farklılıklar sonlandırmak ve promosyon ödemede uyulacak esasları belirlemek amacı ile bir genelge çıkardı. Bu genelgedeki esaslar çerçevesinde kamu çalışanlarına promosyon ödenmektedir. Biz yıllardır, bir kamu kurumu olan SGK’nın bankalarla yaptığı maaş ödeme protokollerine madde koydurmasını talep ediyoruz. Bu talebimizi duyurmak amacı ile eylemler yaptık, imza kampanyaları düzenledik, bankalara faks çektik ve emeklilerden dilekçe toplayıp gönderdik.
 
14 yıllık AKP iktidarında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına oturan her bakan, banka promosyonlarının emeklilere verilmesi için çalışma yapıyoruz, en kısa zamanda sonuçlandıracağız, yılbaşında verilecek, bayramda verilecek gibi açıklamalarla milyonlarca emekliyi umutlandırdı, Bu da yetmedi, yandaş basın, konuyu “EMEKLİLERE MÜJDE“ başlığıyla manşete taşıdı. Ancak bu orta oyunu , sonuçlanmadı ve emeklilere promosyon verilmedi.
Yeni bakan Mehmet Müezzinoğlu “Bizim emeklilere promosyon ödenmesi taahhüdümüz yok, bırakın promosyon vermeyi, bankalar emeklilerden komisyon dahi alabilirler“ diyerek 11 milyon emeklinin değil, emeklilerden kazandıkları
 
paranın cüzi bir kısmını promosyon vermeyi reddeden 3-5 banka patronunun bakanı olduğunu açıkça ortaya koydu. Dahası var; Son günlerde bakanın yapmış olduğu faiz hesaplarıyla 11 milyon emekliye 3 yıllığına 26 TL gibi gülünç bir rakamı onca emeklinin gözünün içine bakarak, aklımızla, hakkımızla alay edercesine duyurma pişkinliğini göstermiştir. Bu hakaretlere, bu aşağılanmalara katlanmayacağız, her türlü haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Ayrıca yeni bakan ‘'Bizim böyle bir sözümüz yok diye ifade ediyor. Senin olmayabilir. Ama AKP iktidarında iş başına gelen her Çalışma Bakanı ‘'Bunun üzerinde çalışıyoruz, yakında müjdeyi vereceğiz" diye söz verdi. Devlette devamlılık esastır. Kimsenin devlet yönetiminde ben söylemedim, benim haberim yok deme hakkı yoktur. Yalan ile riya ile umutları, inançları sömürerek devlet yönetilmez. Ancak 14 yıllık AKP iktidarı sadece emeklinin değil tüm toplumun inancını, umudunu sömürerek yönetmeye çalışıyor, maalesef bunda da başarılı oluyor.
Bakana sesleniyoruz:
 
Bankalar, maaşlarımızı öderken bizi müşteri olarak görüyor ve bizden para kazanıyorlar, biz ise bundan pay istiyoruz. Bankaların sözcülüğünü bırak senden önceki bakanlar emeklilere promosyon ödeme sözü verdiler. Bu sözün gereğini yapmalısın! Bunun için bakanlığına bağlı, SGK Başkanlığının bankalarla yaptığı emekli maaşı ödeme protokolüne madde koydurmasını ve milyonlarca emeklinin promosyon almasını sağlamalısın.
 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.