banner113

Akhisar'ın tarihi inceleniyor

Akhisar Kent Müzesinde araştırmalar yapan; Prof Dr. Hasan Malay, Doç. Dr. Cumhur Tanrıver

Akhisar'ın tarihi inceleniyor

Haber Merkezi - Akhisar Kent Müzesinde araştırmalar yapan; Prof Dr. Hasan Malay, Doç. Dr. Cumhur Tanrıver ve beraberindeki ekip Akhisar tarihine ışık tutacak bulgulara rastladı.

Eskiçağ tarihçisi ve Epigraf olan öğretim üyeleri İlçe Marka komisyonu üyeleri Kefaettin Öz ve Avukat Taner Baş‘ın davetlisi olarak geldikleri Akhisar Müzesinde bir takım kitabeleri incelediler. Latinceden Türkçe’ye çeviri yapan öğretim üyeleri çok önemli üç bulguya rastladılar.

Bu bulgulardan ilki, Akhisar’da kurulmuş olan ilk spor kulübüne aitti. Akmastay adı ile kurulmuş olan bu spor kulübünün takriben 1. yüz yılda kurulduğu Akmastay adındaki bu kulübün kurucusunun babasının o dönemin ünlü hatiplerinden olduğu çözümlemesi yapılan yazıttan anlaşıldı. Yine bu dönemde Akhisar’da spor okullarının mevcut olduğu ve bu okullarda özellikle 3. sınıftan itibaren ağırlıklı olarak spora ilişkin derslerin verildiği bulgulardan anlaşıldı.

Hırsitiyanlık öncesinde pagan dinine ilişkin olan ve çok yakın zamanda ulaşılan bir eserde; pagan inançlarına ilişkin olarak, derlemeler yapıldığı. Dini kurallar hazırlandığı ve bunun bir kitabe haline getirildiği değerlendirildi.

Bir başka önemli husus ise; Roma döneminin en önemli Yargıçlarından birisi olan ve ünü o zamandan bu zamana kadar devam eden Yargıç Rufinus’unda Akhisar’lı olduğu kaydedildi. Ancak gerek Yargıç Rufinus, gerekse Akmastay kulübü hakkında Türkçe kaynaklarda yer almayan bilgilerin, yere tarihçilerle birlikte yapılacak olan epigrafi – Latince’den Türkçe’ye çevirme yoluyla detaylandırılarak kentin tarihinin zenginleştirileceği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

body{ overflow-y: scroll; overflow-x: hidden!important; }