Akhisar'ın tarımı için güç birliği

Türkiye'de zeytinin başkenti olarak anılan Akhisar, ilçenin geleceğini belirlemek için güçbirliği ilan etti.

Akhisar'ın tarımı için güç birliği
29 Eylül 2016 Perşembe 19:06

Kentteki tüm kanaat önderleri bir masa etrafında toplanarak 2053 yılına kadar Akhisar'ın yol haritasını belirleyecek. Gerçekleştirilen ilk toplantıda konuşan Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, "Akhisar yalnızca zeytinde değil tarım da da Türkiye'nin başkenti olmak için yola çıktı" dedi.
 
Akhisar yol haritasını belirlemek için ilk toplantısı belediye meclis salonunda gerçekleştirdi. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu  Akhisar Temsilcisi Nefise Şükran Füzün öncülüğünde gerçekleşen panelin moderatörlüğünü İsmail Uğural yaparken Akhisar'ın 2053 Hedeflerine Doğru Tarım Vizyonu konulu panelde Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Yılmaz, İlçe Tarım Müdürü Ahmet Kılıç, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Çabuk ve Akhisar Ziraat Odasından Aytekin Değirmenci konuşmacı olarak katıldı. Panelde kentin yeni vizyonu masaya yatırıldı. 
 
"YUMRUĞUMUZU MASAYA VURACAĞIZ"
Panel Moderatörü İsmail Uğural böyle bir panelin Türkiye'de ilk kez bir ilçede yapıldığını ifade ederek buradan çıkacak sonuçların önemli olduğuna dikkat çekti. Akhisarlı mahalle muhtarları ve çiftçilerin yoğun ilgi gösterdiği panelin açılış konuşmasını TOBB Akhisar Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şükran Füzün yaptı. Toplantının asıl gayesinin Akhisar’ı  tarımın başkenti yapmak için uzun vadede yol arkadaşlığı yapmak olarak ifade eden Füzün, Akhisarlının refah sıkalasında üst seviyeler taşınması, Akhisar’ın verimli topraklarını en iyi şekilde kullanması bunun sonucunda Akhisar’ın sosyo -ekonomik olarak  büyürerek GSMH’ya katkısı oranında Türkiye’nin büyümesinin toplantının ortak amacını oluşturduğunu söyledi. Füzün, "Biz darbelere darbe yapan milletiz. Ülkemizde yaşanan her türlü olumsuzluğa hainlere dur diyebilen insanlar olduğumuzu gösterdik. Ekonomisi iyi olmayan ülkeleri şuanda dünya coğrafyasında baktığımız da çok net görebiliyoruz. Gelinen noktada şu yakın zamanda yaşanan 15 Temmuz kabusunun tek sebebi var. Bizim masaya yumruğumuzu istediğimiz gibi vurmak istememizdir. Büyük Türkiye Cumhuriyetinin 1938'lerde Ulu Önder Atatürk'ün de dediği gibi “Milli ekonominin temeli tarımdır” diyerek başlattığı hareketin aynı anlayışla sürdürecek Akhisar’da başlattığımız bu hareketle 2071 vizyonuna ivme kazandıracağımıza inanıyoruz.Ortak amaç Güçlü Akhisar, Güçlü Türkiye’dir “ dedi.
 
AKHİSAR TARIMDA GÖZÜNÜ ZİRVEYE DİKTİ
Akhisar'da 30 yıl önce tütüne dayalı bir ekonomi varken bugün 14 milyona ulaşan ağacıyla zeytin ve zeytinyağı sektörünün kentin amiral gemisi haline geldiğini söyleyen Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alhat, toplatının "Doğruya" ulaşmak adına çok önemli olduğunu söyledi. Alhat, "Buğday üretiminde doğru tohumları ekiyor muyuz ekmiyor muyuz? Verim ne kadar düşük ya da buğday kalitemiz nedir, yemlik ucuz buğday üretmememiz gerekiyor mu gibi soruların yanıtını bu tohlantılarda bulacağız. Eğer bir araya gelirsek zeytinin başkenti Akhisar'ı, tarımın başkenti haline getirebiliriz" dedi. 
 
Akhisar'ın 30 yıl sonrasına yönelik planlarında zeytin ve zeytinyağının ayrı bir önemi olduğuna dikkat çeken Alhat, "Zeytin üreten şehirlerin içerisinde en verimli zeytini Akhisar'da yetiştiriyoruz. İlçe tarımımızın ve ziraat odamızın doğru bilgilendirmeleri, tam zamanında ilaçlama yöntemleri ve koruma yöntemleriyle şu anda Türkiye'deki en kaliteli zeytini de Akhisar'da yetiştiriyoruz. Odamızın ve borsamızın yaptığı çalışmalarla yatırımcılar artık Akhisar'a gelmek istiyor. Bu yüzden artık daha çok çalışmamız gerekiyor" diye konuştu. İlçede 4 ayrı bölgede 4 ayrı lisanslı depoculukla ilgili yürütülen çalışmaların  da hız kazanması gerektiğine dikkat çeken Alhat, üretici açısından büyük önem taşıyan devlet desteklemeleri için de herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti. Alhat, "Evet zeytine destek istiyoruz bununla ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyoruz ama devletimiz de vermek için elinden geleni yapıyor. En iyisi alabilmek için bu masada oturan herkesin üzerine görev düşüyor" diye konuştu.
 
Akhisar Zeytin İktisat Orgazine Sanayisi'nin temellerinin kısa süre önce atıldığını hatırlatan Alahat, "10 yıl sonra biz bu Zeytin İktisat Orgazine Sanayi kuranlarına çok teşekkür edeceğiz. Çünkü buradaki zeytinler yıllarca başka şehirlerde başka şehirlerin isimleriyle pazarlandı. Şimdi ise bunların satanlar Akhisar'da üretim yapıyor" dedi. 
 
YILMAZ: "HIZLA GELİŞİYİORUZ"
Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Yılmaz "Akhisar hem tarımı hem de sanayisi ile hızla gelişiyor. Akhisar'ın tarım vizyonunun ele alındığı panel ilçemizin tarımının geleceği açısından çok faydalı oldu" dedi. 
 
BAŞKAN HIZLI: "SORUNLARA TEK ELDEN ÇÖZÜM"
Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ise toplantı sonunda bir model ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Akhisar'ın sahip olduu tarımsal potansiyelleri "sürdürülebilir" hale getirmek istediklerini söyleyen Başkan Hızlı, toplantı sonucu bir birim kurularak tüm sorunların çözümü için çalışmaların tek elden yürütülmesi gerekliliğini belirtti. 
 
Celal Bayar Üniversitesi Hayvan Sağlığı bölüm başlanı Prof. Dr. Metin Çabuk ise  zeytinle ilgili yapılması gereken araştırmalarda üniversitenin her zaman yardımcı olacağını söyledi.
Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet KILIÇ mevcut durum analizi yaptı ve şunları söyledi; Akhisar 825.445 dekar tarım arazi varlığı ile Manisa nın en büyük tarım arazisine sahip ilçesiyiz. Bu arazimizin 286.300 dekarında tarla, 44.440 dekarında sebze, 31.825 dekarında meyve, 448.000 dekarında zeytin ve 560 dekarında sera tarımı yapılmaktadır. Ortalama 14.325 dekar her yıl nadasa bırakılmaktadır. Akhisar da toplam tarım arazisinin % 55 de zeytin tarımı yapılmaktadır. Akhisar’ımızın lokomotif ürünü zeytindir. İlçe Ekonomi de yine yetin yetiştiriciliği ve zeytin işletmeleri oluşturmaktadır. İlçemiz toplam arazisinin % 42 si (341.340 dekar) sulanmaktadır. Bu oranı daha da yukarılara çekmek için çalışmalar yapmalıyız.
İlçemizin yine zeytinin yanında öne çıkan ürünleri; üzüm, buğday, mısır, pamuk, tütün, kavun, domates ve biberdir.
 
İlçemizde 12.052 büyük baş, 34.750 koyun, 2920 keçi, 4.517.246 tavuk ve 9.150 arı kovanı mevcuttur.
İlçemizde iyi tarım ve organik tarım yaygınlaşmaktadır. Güvenli gıdanın üretilmesi izlenebilirliğin sağlanması üretilen ürünlerin sertifikalandırılması açısından önemlidir.  Özellikle iyi tarımın yaygınlaştırılması projelerine özem verilmektedir.
 
Bakanlığımızın tarafından 2015 yılında 7.500.898 TL bitkisel, 19.525.004 TL hayvansal olmak üzere toplamda 27.025.004 TL üretim desteği ödemesi yapılmıştır.
Bu toplantının İlçemiz Ülkemiz tarımına katkı sağlamasını diliyor saygılar sunuyorum. Dedi.
Akhisar Ziraat Odası Temsilcisi Aytekin Değirmenci “Bölgemizdeki üye sayısı ve arazi büyüklüğü bakımından odamız ilk sırada yer almaktadır. Tarımda üretmiş olduğumuz ürünlerde mazot, gübre, ilaç ve sulamada kullandığımız elektrik girdi fiyatlarının artmasına eşdeğer oranda mazot, gübre desteklemeleri artmalıdır. Bu gibi desteklemeler çiftçilerimizin zirai faaliyetlerinin sürdürmesine katkıda bulunmaktadır.
 
Zeytin ve üzüm bölgemizde geniş ekim alanlarına sahiptir. Bu üreticilerimizin uzun yıllar bu faaliyetlerine devam edebilmesi için ürün bazında destekleme verilmelidir. Havza bazlı destekleme modeli örneğin bir bölgeye zeytin uyum sağlamışsa zeytin sadece o bölgelerde bakanlık tarafından desteklenmeli. Aynı zamanda Havza Bazlı Destekleme modeli ile çiftçimiz ne ekeceği konusunda kararsızlığa düşmeyecektir.
 
Üzüm, zeytin ve zeytinyağı gibi ürünlerden daha fazla döviz elde etmek ve dış piyasada önünün açılması için Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından komisyon kurulmalı. Hükümetimizin uygulamaya koymuş olduğu okul üzümü projesi daha yaygın hale getirilmelidir. Bunun her yıl belirli oranda artırılması iç piyasada tüketmemize katkıda bulunacaktır. Ürünlerimizin fiyatının istikrarı için kooperatif ve birliklerimiz bakanlık tarafından desteklenip, daha aktif hale getirilmelidir.
Son olarak da dünya nüfusunun giderek artması gıda açığını ortaya çıkaracaktır. Bu açığı kapatmak için topraklarımızdan daha fazla gıda üretmek istediğimizde toprak kalitesini düşüreceğiz. Bu yüzden topraklarımızı koruma altına almalıyız.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.