Akhisar'daki depremlerle ilgili şok edici açıklama!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, yaptıkları son araştırmaya göre, Ege Bölgesi’nin büyük ölçüde deprem riski taşıdığını belirtip, “Deprem kurtarma ekipleri toplanmalı” uyarısında bulundu. 

Akhisar'daki depremlerle ilgili şok edici açıklama!
19 Eylül 2016 Pazartesi 16:01

Ercan’ın açıkladığı araştırmanın sonuçlarına göre Akhisar ve yakınlarında yakın zamanda beklenen deprem ise 5 ila 6,7 büyüklüğünde olacak.

Güney Ege’nin, yaptıkları çalışmayla deprem haritasını çıkarttıklarını kaydeden Prof. Dr. Ahmet Ercan, buna göre 15 merkezde büyüklükleri 5 ile 7.2 arasında değişen depremler beklendiğini ifade etti. 

Son yapılan Batı Anadolu’nun sarsım- avkulanma (seismotectonics) işleyişini aydınlatma çalışmaları çok ilginç bir sonuç yarattığını belirten Prof. Dr. Ercan, “Baklava dilimli depremler diye özetlenecek bu işleyişe göre Batı Ege’de ana deprem odakları, kuzey-doğu, kuzey-batı doğrultulu yaşlı, yanal-atımlı kırıklarla, doğu-batı doğrultulu genç kırıkların kesim yerlerinde oluşmaktadır. 

Bir baklava dilimlenmesini anıştıran kırıklar örüntüsü izleyen kentlerin birinci önemde deprem aday deprem odakları olabileceğini göstermektedir. Kaldı ki geçmişte bu kentlerde olan depremler bu araştırmanın geçerliliğini onaylar niteliktedir” dedi

“ARAMA KUR­TAR­MA EKİPLERİ YÖN­LENDİRİLMELİ”

Be­lir­le­nen dep­rem kö­şe­gen­le­rin­de je­ofi­zik ça­lış­ma­la­rı­nın yo­ğun­laş­tı­rıl­ma­sı ge­rek­ti­ği­ni, bu böl­ge­le­re arama kur­tar­ma ekip­le­ri­nin yön­len­di­ril­me­si ge­rek­ti­ği­ni sa­vu­nan Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Yaşlı olan ku­zey-do­ğu, ku­zey-ba­tı, ku­zey-gü­ney doğ­rul­tu­lu kı­rık­lar bo­yun­ca üre­yen dep­rem­ler en çok M=6.3-6.5 bü­yük­lü­ğün­de dep­rem üre­te­bi­lir­ken, bun­la­rı do­ğu-ba­tı doğ­rul­tu­lu gö­çün­tü kı­rık­la­rıy­la kesim yer­le­ri M=7-7.3’lük dep­rem üret­me ye­ti­sin­de­dir. Batı Ana­do­lu’da ya­pı­la­cak ileri dü­zey­de, kısa erim­li dep­rem kes­tir­me ça­lış­ma­la­rın­da kul­la­nı­la­cak je­ofi­zik araş­tır­ma­lar dep­rem kö­şe­gen­le­rin­de yo­ğun­laş­tı­rıl­ma­lı, dep­rem kur­tar­ma ekip­le­ri bu­ra­lar­da top­lan­ma­lı, kent­sel dö­nü­şüm ta­sa­rı­la­rın­da ön­ce­lik­li yer­ler ol­ma­lı­dır” diye ko­nuş­tu.

AKHİSAR İÇİN KOR­KU­TAN UYARI

Araş­tır­ma­ya göre Batı Ana­do­lu’da dep­rem böl­ge­le­ri ve bek­le­nen dep­rem bü­yük­lük­le­ri şöyle:
De­niz­li 5-7.2,
Mi­dil­li Gü­ne­yi 6.8-7.2,
Fo­ça-Ka­ra­bu­run-Mi­dil­li 6.2-6.8,
Ur­la-Se­fe­ri­hi­sar 6.2,
Sisam 5.5-7.2,
Ger­men­cik 5-7.2,
Na­zil­li 5-7.2,
Ula-Köy­ce­ğiz 5-7.2,
Ça­me­li 5-6.5,
Ed­re­mit-Ay­va­lık 6-7.2,
Ba­lı­ke­sir 5-6.7,
Ma­ni­sa-Ak­hi­sar 5-6.7, 
Sa­lih­li 5-6.7,
Tur­gut­lu 5.5-6.9,
Ge­diz-Si­mav 5.5-7.2.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
akhisarlı - 2 yıl önce
Sonrasını duşününüyorsunuz ne cankurtarma ekibi biz toprak altına girmeden çareyi bulun korkuyoruz
Avatar
Halk - 2 yıl önce
Belediye ancak para kesildi desin dursun gidecek canlar onlarin umrundami acaba nerde devlet nerde millet basimiza ne gelirse hak bize
Avatar
Halk - 2 yıl önce
2 yıl içerisinde 3 milyon suriyeliye yer var, aktiflil durana kadar 100 bin Akhisarlı ya çadır yok? Halk korksun devlet olabilecek felaketten sonra deprem değil binalar öldürdü açıklamasını yapar nasılsa.
Avatar
Ahisar - 2 yıl önce
Bayram gununden beri surekli deprem oluyor artik uyuyamiyoruz bnce onlemler simdiden alinmali devlet halkini dusunsun.
Avatar
Halk - 2 yıl önce
Mümkünse çadırlar kurulsun bir süre orda kalınsın
Avatar
Ahisar - 2 yıl önce
Bayram gununden beri surekli deprem oluyor artik uyuyamiyoruz bnce onlemler simdiden alinmali devlet halkini dusunsun.
Avatar
oyle bi yorum yaplyosunuz ki devlet nasll sahip clkmlyo ya soma da,kaza,da klzllay Biryll somada kaldl nankorluk yapmayln kesin chp lisiniz - 2 yıl önce
Devlet nezaman sahip clkma dl nankorluk yapmayln 2001-oncesi de biliyoruz devletleri kesin chp lisiniz