banner113
banner198

Akhisar'da ilköğretim haftası kutlandı

Akhisar’da 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı başlamasıyla birlikte ilköretim haftası programı kutlandı.

Akhisar'da ilköğretim haftası kutlandı

Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer ve İlçe Milli Eğitim müdürlüğüne bağlı okulların katılımı ile Milli Egemenlik Meydanı Atatürk anıtına çelenk koyarak eğitim ve öğretim haftasını kutladı.

Çelenk programı ardından İlköğretim Haftası programı hava muhalefeti nedeniyle ikinci tören Bekir Pehlivanoğlu okulu çok amaçlı toplantı salonunda yapıldı. Programa Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutan vekili İlçe Jandarma Komutanı Jan. Binbaşı Mete Demir, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Emniyet Müdürü Engin Pınar, daire müdürleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından program Öğrenciler Tuana Askan (Oku Beni Cici Çocuk) şiirini, Öğrenci Beyza Kara, arkadaşları adına konuşmayı, Derya Caşkır (Memleketim) şarkısını okudular. İlk dersi okul öğretmenlerinden Nuri Yıldız verdi.

Sunuculuğunu Türkçe Öğretmeni Sönmez Kartal'ın yaptığı programın günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer, yaptı. Süleyman Mermer;" 2016-2017 Eğitim öğretim hepimize hayırlı, uğurlu olsun. Bilmek ve bildiğini artırabilmek insana verilmiş en güzel nimettir. İletişimin en yaygın olduğu günümüzde bilgiye ulaşmak bir adim mesafesindedir. Bilgiye ulaşarak onu beynimizde depolamanın hiçbir anlamı yoktur. Bilgiyi akil süzgecinden geçirip, kişi ve toplum yararına olanlarını kullanmak için eğitim şarttır. Eğitimin yeri de okullarımızdır. Aydınlık Türkiye’nin güvencesi, hiç kuşkusuz geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızdır. Yeni Türkiye yolunda, okuyan, araştıran, sorgulayan ve en önemlisi akleden bir nesli, yarınlar için yetiştirmektir

Sayın Kaymakamım, değerli misafirler; Akhisar eğitim camiası olarak devletimiz tarafından sunulmuş eğitim imkanları en iyi şekilde kullanarak, geleceğimizin teminatı gençlerimizi yerli, milli, manevi değerlere bağlı yetiştirmek için tüm gücümüzü harcıyoruz. Eğitim sadece günlük davranışların ve becerilerin kazandırılması değildir. Yatıştırdığımız gençliğimizle, Milletimizin 15 Temmuz gecesi gösterdiği kahramanlık, fedakarlık ye cesaret dünya var oldukça devam edecektik. İnsani insan yapan değerleri asırlarca uygulamış ve kimliğinin bir parçası haline getirmiş Aziz Milletimizin bu güzide evlatları geçmişinden aldığı ruh ile dünyaya ders vermeye devam edecektir. Değerli Misafirler, Yaz dönemi içerisinde okullarımızdaki eksiklikleri ve onarımları tamamladık Eğitim camiamıza ve kurumlarımız arasına yenileri katildi. İmkanlar ölçüsünde eğitim ortamlarını rahatlatmak için tedbirler aldık 150 civarında ağıtım kuru 2500 civarında personelimiz ile hizmete devam ediyoruz.

Sayın Kaymakamım , Hiçbir zaman desteğinizi ve yol göstericiliğinizi esirgemediğiniz için size ve yardımlarını esirgemeyen tüm kamu kurumlarımıza teşekkür ederim. Yeni eğitim öğretim yılımız hayırlı uğurlu olsun Saygılar sunarım" dedi.

Törende konuşan Akhisar Kaymakamı Kaan Peker;" 2016-2017 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Yaklaşık 103 eğitim kurumunda 25 bin 295 öğrencimizle ve 2 bin 500 civarında her kademede idareci, yönetici, öğretmen ve yardımcı hizmetli şeklindeki personelle sizlere hizmet etmek için varız.

DEMOKRASİ İÇİN ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

Eğitim ve öğretim yılımız diğer yıllardan farklı olarak 15 Temmuz demokrasi zaferi ve şehitlerini anma temasıyla başlıyor. 15 Temmuz kalkışmasıyla hedeflerine ulaşmak isteyenler bir milletin mermileri bağrında nasıl söndürebileceğini, tankların altına yatabileceklerini hesap edemediler. Bu andan itibaren bize düşen milli ve kâmil bir demokrasi inşası için bir olmak çok çalışmak ve aklımızı kullanmaktır. Bu yönüyle 15 Temmuz’u bir milat diğer taraftan da bir devrin sonu olarak tarihimize gömmek zorunluluğumuz vardır. Bu ülkede gidişattan memnun olunmadığı takdirde çarenin demokrasi sınırları içerisinde kalarak demokrasinin enstrümanlarını kullanarak yönetimi değiştirmekten geçtiğini öğrenmek ve artık başka metotlara müracaat etmemeyi sorumluluğumuz var.

EĞİTİM SİSTEMİMİZ BÜYÜK MESAFE KATETTİ

15 Temmuz olayının başarıya ulaşmamasında eğitim sistemimizin almış olduğu mesafenin büyük bir katkısı olduğunu değerlendiriyorum. O kalkışmada 70 yaşındaki insanlarımız demokrasi şehidi olarak canlarını verdikleri gibi 15 yaşındaki insanlarımızda hayatlarını kaybettiler. Eğitim sistemimiz bir takım tartışmalara konu olsa da ileriye yönelik kendisine müracaat edebileceğimiz en büyük unsur.

BİLİM FUARLARI BU YILDA DEVAM EDECEK

Şuanda dördüncü sanayi devrimini yaşıyoruz. Dördüncü sanayi devrimi denilen şey Internet'e bağlı olarak üretimin geliştirilmesidir. Bu kaynağı en iyi şekilde kullanmayı sağlıyor. Zamandan ve emekten tasarrufu sağlıyor. Sizi dünyada rekabet edilebilir ülkeler içerisinde üst sıralarda olmanızı sağlıyor. Şuanda Almanya’nın başını çektiği bu sanayi devriminin içinde olmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde bu konuda göstereceğimiz ihmalin faturası hem sizlere hem de sizlerden sonraki kuşaklara yansıyacaktır. Bu noktada özellikle geçtiğimiz eğitim öğretim yılında TÜBİTAK’la işbirliği içerisinde idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin yakın ilgi göstermek suretiyle gerçekleştirmiş oldukları bilim fuarları gerçekten bu amaca hizmet edebilecek önemli bir faaliyet olarak değerlendirdiğimi belirtmek istiyorum. Bu yılda da mümkün olduğu kadar bu imkanlardan yararlanmanın çabasında olmalıyız.

EĞİTİME YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Öğrencilerimizin daha iyi fiziki şartlarda eğitim alması için yatırımlar devam ediyor. Şuanda 2 tane yurdumuzun inşaatı devam ediyor. Fen Lisesi pansiyonu ve İmam Hatip Lisesinin bahçesine yaptığımız sosyal yardımlaşma vakfının yardımlarıyla pansiyon inşaatımız devam ediyor. Okullar bölgesinde Çağlak Lisesi pansiyonu inşaatı devam ediyor. İhtiyacımız olan şey hayırseverlerin okulları yapacak olan arsaları üretemememiz. Şuanda elimizde ciddi bir hayırsever portföyümüz var. Ben bu noktada hayırseverlerimize, yerel yönetimimize, sivil toplum kuruluşlarına, medyamıza özellikle eğitim ve öğretimin çıtasının daha üst seviyelere taşınması noktasında gösterdikleri uyumlu çalışma ve gayret noktasında teşekkür ediyorum. Başarının sağlanmasında okul, aile ve öğretmen üçgeni içerisinde sürecin en iyi şekilde gerçekleşmesi için velilere de görev düşüyor. 2016-2017 eğitim öğretim yılı hepimiz için hayırlı olsun" dedi.

Program sonunda Okulun öğrencileri okula yeni gelen öğrencilerine hoş geldin diyerek hediyeler verdikten sonra program son buldu.

(KM-ED-MÖ-BG)İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.