banner113

Diyette Lezzet Dönemi

Diyet denince çoğu zaman hepimizin aklına aç kalmak, bir şeylerden kısıtlanmak gelir. Bunun için daha diyete başlamaya cesaret edemeden yapamayacağımızdan korkar ve vazgeçeriz. Oysa ki kelime anlamına bakacak olursak; diyet Yunanca “ Diaita” dan türemiş bir kelime olup “ Yaşam Tarzı” anlamına gelmektedir. Yani sağlıklı beslenme tarzı ve yaşam biçimidir.
 
Ömür boyu kendimizi kısıtladığımız bir beslenme düzenini sürdüremeyeceğimiz için sağlıklı beslenmeyi öğrenmemiz ve uygulamamız gerekmektedir. İşte tam bu noktada bir diyetisyen olarak sağlıklı beslenme ve yaşam konusunda sizlere yol göstermek ve diyet tabularınızı yıkmak için burada bulunmaktayım. Çünkü bu köşede yeri gelecek pastalar, börekler; diyette bu da mı olur diyeceğiniz yemekler ve tarifler göreceksiniz. Birlikte sağlıklı beslenmeyi ve aynı zamanda yediklerimizden zevk alarak diyetimizi sürdürülebilir hale getirmeyi öğreneceğiz. O zaman gelin ilk olarak hamur işi ve tatlıları nasıl daha sağlıklı hale getirebileceğimize bir göz atalım ve diyetimize lezzet katalım.
 
Hamur işi ve tatlıları daha sağlıklı hale getirmenin püf noktaları:
 
  1. Beyaz un yerine tam tahıllı, kepekli un veya yulaf unu kullanın.
  2. Sütünüzü yarım yağlı veya yağsız tercih edin.
  3. Kullanacağınız peynir az yağlı ve tuzsuz olsun.
  4. Şeker yerine hurma, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, mevsim meyveleri, pekmez veya bal tercih edin.
  5. Yağ olarak zeytinyağı tercih edin. Bazı tarifleri hiç yağ kullanmadan da deneyebilirsiniz.
  6. Tatlı tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanın.
  7. Hamur işlerinizde metabolizmanızı hızlandırmanızı  sağlayacak; maydanoz, keten tohumu,pulbiber vb. besinlere yer verin.
  8. Porsiyonlarınızı küçük tutmaya özen gösterin.
Tüm bu püf noktalar sayesinde sağlıklı hamur işi ve tatlılar tüketebilir aynı zamanda diyet motivasyonunuzu da arttırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın, hoşçakalın..
 
Diyetisyen Betül ANAMAS
 
Sosyal medya hesapları;
Facebook= https://www.facebook.com/dyt.betulanamas/
Instagram= https://www.instagram.com/dyt.betulanamas/
 
YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber