banner113

AKHİSAR'DA BİR U 19 FUTBOL MÜSABAKASI

 Akhisar Şehir Stadında bu gün yaşları 17-18 olan, pırlanta gibi 28 futbolcu tam 98 dakika ter döktüler. Hiç bir oyuncu art düşünceli olmadan kıyasıya mücadele ettiler.  Futbol müsabakalarının, çok daha güzelleşmesi, futbolcuların kurallara uymaları için bazı maçlarda 6, bazı maçlarda 4 hakem görevlendiriliyor. Fakat Akhisar Belediyespor U 19- Galatasaray U 19 maçını yöneten hakem dörtlüsünün, futbolcular kadar, kişilikleri ve özgüvenleri oluşmamış. 

Bu satırları Galatasaray U 19 takımının 90+7. Dakikada attığı golle müsabakayı 1-0 kazandığı için yazmıyorum. Galatasaray gibi bir kulüp bir Akademi altında sosyal ve ekonomik imkanlara sahip olduğu için Akhisarlı gençler karşısında maçın 2. Yarısında çok üstün oynadı. Sadece futbolcularını yönetmesi gereken antrenörleri,  en az oyuncularına müdahale ettiği kadar orta hakem Okan Gündüz ve 4. Hakem Yunus Emre Çakar’ı adeta yönetti. Sanki ev sahibi takım hocası gibiydi. Antrenörün maç sonunda oyuncularını tebrik etmesi gerekirken tribündeki seyircilere laf yetiştirmesi de ayrı  bir çirkinlikti.  
 
Müsabaka sona erdi. Şimdi Galatasary’lı genç oyuncular sevinç içinde İstanbul’a dönerlerken, 17-18 yaşındaki Akhisar Belediyespor’lu futbolcuların ruh durumlarını, haksız yere Galatasaray kulübesinin baskısı ile kırmızı kart gösteren, GALATASARAY’ın adının altında adeta ezilen Okan Gündüz ve yardımcıları, bu gece başlarını yastığa koyduklarında rahat uyuyabilecekler mi? 
Şimdiki satırlarım hakem camiasına, özellikle de alt yapı lig maçlarına görev verilen hakemleri atayanlara. “Tecrübe sahibi olsunlar” diye özgüveni olmayan, daha sakalı bile bitmemiş hakemleri görevlendirmeyin. Sahada terlerini döken özellikle genç oyunculara sahip çıkacak, onlara ağabeylik yapacak,  güler yüzle iletişim kuracak, özellikle bayan hakemleri atayın. İnanın Türk futbolu daha çabuk gelişir, hakem camiası da her maç sonrası hedef tahtasında olmazlar.
Müsabakanın kritiği için hiç not yazmayacağım. Sadece Şunu belirteyim. Sahada 98 dakika ter döken 28 oyuncu 5 yıldızlık performans gösterdiler. Tüm oyuncuları tebrik ediyorum. Ama ne yazık ki maçta düdük çalan, maça 6 dakika uzattığını söyleyen, 98 dakika oynatan, 90+7. Dakikada Galatasaray maçın tek golünü attıktan sonra, maçı 1 dakika daha oynatarak bitiren Okan Gündüz’e 0 (Sıfır) yıldız. Maçın son düdüğünü çalan Okan Gündüz ve yardımcıları da etkilenmişler ki, acaba başımıza bir şey mi gelir endişesi ile orta yuvarlıkta polisin gelmesini beklediler.
Son Söz, hakemlere, adil, baskı altında kalmadan düdük çalın, bayrak kaldırın, futbolcular gibi alkışlanın.  Yuhalanmayın…

YORUM EKLE

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber