banner113

Hilaliye Kur'an Kurslarında Hafızlık Merasimi Yapıldı

Hilaliye Kur’an Kursları 43. Hafızlık Merasimini Hilaliye Eğitim Vakfı’na ait Külliye içerisinde bulunan Şahin Hoca Camiinde yapıldı.

Hilaliye Kur'an Kurslarında Hafızlık Merasimi Yapıldı

Akhisar’da bulunan Hilaliye Erkek Kur’an Kursunda ve Akhisar ile Uşak’ta bulunan Hilaliye Kız Kur’an Kurslarında hafızlığını tamamlayan 55’i kız olmak üzere 104 hafızın icazet merasimi Hilaliye Külliyesi Şahin Hoca Camiinde yapıldı.

Merasim sabah saat 09.00 da başlayan hafızlık merasimi halen inşaatı devam etmekte olan Hilaliye Külliyesinin hizmete giren Şahin Hoca Camiinde yapıldı. Törene Türkiye’de tanınmış hafız okuyucular ile Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcileri, öğrenci velileri ve Kur’an dostlarından oluşan yaklaşık 13 bin kişi katıldı.

Hayri Akıncı’nın sunumu ile gerçekleşen törende mezun olan hafız öğrenciler de Kur’an-ı Kerim tilaveti yaparak yaklaşık olarak 5 saat süren program dua ile son buldu ve öğle namazına müteakip misafirlere ikramda bulunuldu.

Ülkemizin en önemli hafızlık müesseselerinden biri olan  Hilaliye Kur’an Kursları  eğitim ve öğretimde 56.yılını geride bırakmış ve Hilaliye Erkek ve Kız Kur’an kurslarından bugüne kadar 3 bini aşkın hafız yetiştiği bildirildi.
Türkiye’nin değişik 50 vilayeti ile (yabancı uyruklu olarak) Etiyopya'dan,  Suriye'den ve Sudan’dan öğrencilerin bulunduğu Hilaliye Erkek ve Kız Kur’an kurslarında yaklaşık 750 öğrenci eğitim görüyor ve Bu yıl; 49 erkek ve 55 kız olmak üzere toplam 104 öğrenci hafız oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Akhisar Hilaliye Kur’an Kurslarında;  Kur’an eğitimi, ilk olarak 1962 yılında merhum Şahin Yılmaz Hoca efendinin rehberliğinde başladığı bildirildi.

Külliye hakkında bilgi veren Hilaliye Eğitim Vakfı Başkanı Abdullah Yılmaz, “İhtiyaçlara daha rahat cevap verebilmek ve Kuran kurslarında okuyan ve Kur’an-ı Kerim’i ezber ederek büyük bir manevi yükü milletimizin omuzlarından kaldıran öğrencilerin en güzel ortamlarda yetişmelerini sağlamak gayesi ile örnek bir proje olmaya aday olan Hilaliye Külliyesi yapılmaya karar verilmiştir.

Şu an kaba inşaatı bitmiş olan Külliye tamamlandığında yaklaşık 36 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olacaktır. Yüzüne Kuran eğitimi, hafızlık ve hafızlık sonrası eğitim binaları ile sosyal ve sportif faaliyet alanlarını ihtiva eden ve  tefrişatı ile beraber 40 milyon liraya mâl olacağı tahmin edilen Hilaliye Külliyesi tamamlandığında 900 öğrenciye yatılı olarak hizmet verebilecektir. Geçtiğimiz yıl kaba inşaatı tamamlanmış olan Hilaliye Külliye inşaatı  borçlardan dolayı geçici olarak beklemeye alınmış, bu yıl ince işçiliklerinden tekrar çalışmalar başlamıştır. Öngörülen fiyat 40 milyon TL, harcanan 18 milyon TL ve 23 milyon TL meblağı kadar daha ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanımızın işariyle Ahmet Nazif Zorlu bey işçilik masrafları tutarını vermeye başladı. 

Bir an önce tamamlanıp tam kapasite ile hizmete başlaması için hamiyetperver hayırseverlerin yardımları beklenmektedir. Vatanına bağlı, milletini seven, hayırlı dindar nesiller yetiştirmeyi esas alan Hilaliye Kur’an Kursları aynı zamanda yeni dönem öğrencilerini beklemektedir. Her yıl 1 Mayıs itibariyle başlayan Hilaliye Kur’an Kursu öğrenci kayıtları yine aynı tarihte başlamış olup halen devam etmektedir” dedi.

Ardından söz alan Akhisar İlçe Müftüsü Yusuf Eviş ve Evrensel Hafızlar Derneği Başkanı Harun Aytaç ile  Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz birer konuşma yaptı.  Programa AK Parti Manisa eski Milletvekili Bülent Arınç, TBMM KİT Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ve bir çok davetli katıldı.
(BG)
 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber


////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber


////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////

////////////////////////////////